Instalki.pl » Aktualności » Internet » Najwięksi giganci udostępniają nasze dane wywiadowi USA
Piątek, 07 Czerwiec 2013 10:50, Wpisany przez Wojtek Onyśków

prism-slide

Microsoft, Google, Apple, Yahoo, Facebook i kilka innych technologicznych gigantów udostępnia dane o swoich użytkownikach amerykańskiemu wywiadowi... dobrowolnie. Sieć wywiadowcza skupia się wokół projektu PRISM, którego tajne raporty wypłynęły za sprawą The Washington Post. O tym, że jesteśmy szpiegowani, wiedzą praktycznie wszyscy. Jednak mało kto spodziewał się, że proceder ten jest stosowany na tak szeroką skalę.

Służby wywiadowcze USA mają bezpośredni dostęp do takich informacji, jak wiadomości e-mail, zapisy rozmów z komunikatorów, pliki przechowywane w chmurze (zdjęcia, filmy, dokumenty), dane logowania do poszczególnych usług, informacje pochodzące z profilów społecznościowych itp. Jednym słowem wszystko, co udostępniamy w globalnej sieci trafia do rąk NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA) oraz FBI.

Według informacji zawartych w raporcie, projekt PRISM funkcjonuje od 2007 roku, a przystąpienie do niego jest dobrowolne. Microsoft udostępnił dane swoich użytkowników już w momencie powstania projektu. Rok później przyłączyło się Yahoo, natomiast od 2009 roku swoją pulę dołożyło Google. Aktualnie do PRISM należą również takie firmy, jak Facebook, PalTalk, AOL, Apple i amerykański operator sieci komórkowej Verizon.

prism-slide-1
Oficjalnie żadna korporacja nie przyznaje się do uczestnictwa. Microsoft wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że udostępnia dane tylko po otrzymaniu nakazu sądowego. Przedstawiciele Apple stwierdzili natomiast, iż w ogóle nie słyszeli o czymś takim jak PRISM i nie do końca wiedzą, co to jest. Podobnie zachowuje się większość technologicznych gigantów.


Tymczasem w sprawie zabrał głos dyrektor National Intelligence (amerykański wywiad) - James Clapper. Nie tylko nie zaprzeczył on istnieniu projektu PRISM, ale także powiedział, że jest to bardzo cenne źródło informacji, pomocne podczas tworzenia raportów. Zastrzegł on jednak, iż w materiałach opublikowanych przez The Washington Post pojawiły się pewne nieścisłości, bowiem PRISM nie obejmuje obywateli zamieszkujących Stany Zjednoczone.

prism-slide-2
Czyli USA rzekomo szpiegowane nie jest, ale cała reszta już tak. A teraz zastanówmy się, ile ostatnio informacji podaliśmy na Facebooku, Google+ czy YouTube? Jakie pliki przechowujemy w chmurze? Być może warto zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć być bardziej ostrożnym w odniesieniu do tego, jakie dane udostępniamy publicznie.

Źródło: The Washington Post, Business Insider