Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Przetarg na darmowe laptopy dla uczniów. Mamy listę modeli
Czwartek, 25 Maj 2023 12:00, Wpisany przez Maksym Słomski
lista modeli laptopy dla uczniow
Są lepsze i gorsze propozycje.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że lista dostawców darmowych laptopów dla uczniów klas 4. szkół podstawowych została skompletowana. Centrum Obsługi Administracji Rządowej opublikowało zweryfikowaną listę podmiotów, które mogą podpisać umowy ramowe na dostarczenie tychże notebooków. Jest na niej 14 firm i kilkanaście modeli urządzeń.


Darmowe laptopy dla uczniów w 2023 roku


Zakup łącznie 394 346 laptopów ma kosztować ponad 1,182 miliarda złotych i być największym takim przetargiem w Europie. Za te pieniądze laptopy trafią za darmo do wszystkich uczniów szkół publicznych i niepublicznych, którzy w roku szkolnym 2023/24 rozpoczną edukację w klasach 4. szkół podstawowych.

"Nowoczesny sprzęt powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty. Najlżejszy laptop, który został zaoferowany przez firmy, które przystąpiły do przetargu, waży zaledwie 1,4 kg. Dla nas, dorosłych, to nie jest najważniejsze kryterium, ale jeśli mówimy o dzieciach, musimy brać je pod uwagę" - dodaje Cieszyński.

"Widać, że element konkurencyjności jest tutaj widoczny, co bardzo nas cieszy. Przypomnę, że ostateczne ceny laptopów i wykonawców w każdym z 73 wyznaczonych regionów, poznamy w lipcu" - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Darmowe laptopy dla uczniów - jakie modele?


Na liście znalazło się czternaście firm oraz zaproponowane przez nich laptopy:

1. Konsorcjum firm Advatech Sp. z o.o. oraz Magda Kwiatkowska Renopol s.c. i Sebastian Kwiatkowski Renopol s.c. - HP ProBook 440 G9
2. Bechtle direct Polska Sp. z o.o. - Fujitsu LIFEBOOK E5412
3. Konsorcjum firm Euvic Solutions S.A. i Infonet Projekt S.A. - Lenovo V15 G3 IAP CTO - LNVNB161216, 83C4-S00300.
4. Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o. i MBA System Sp. z o.o. - Lenovo V15 G3 IAP CTO.
5. Konsorcjum firm GRUPA E Sp. z o.o., ITD24 Sp. z o.o., F.H.U."HORYZONT" Krzysztof Lech - Acer TravelMate P215-5
6. MMITIS Sp. z o.o. - Acer TravelMate P2 TMP214-54
7. Konsorcjum firm Intaris Sp. z o.o., Intaris Piotr Krakowiak Paweł Krakowiak SPK i NTT Technology Sp. z o.o. - Acer TravelMate P2 TMP215-54.
8. Konsorcjum firm Integrated Solutions sp. z o. o., MAXTO ITS sp. z o.o. i COMPUTEX sp. z o.o. spółka komandytowa - Dell Latitude 3540.
9. Konsorcjum firm ITPunkt. Sp. z o.o. , PRZP Systemy Informacyjne sp. z o.o. - Acer Travelmate TMP215-54.
10. MDP Polska ITS Sp. z o.o. - ASUS B1502CBA
11. Konsorcjum firm SUNTAR Sp. z o. o., Egida IT Solutions Sp. z o.o. - HP ProBook 440 G9
12. x-kom sp. z o.o. - ASUS ExpertBook B1502CBA
13. Konsorcjum firm Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o., Domino Computer Jarosław Myśliński, Bcoders S.A. - Dell Latitude 3540
14. Konsorcjum firm IMAGE RECORDING SOLUTIONS SP Z O.O., TERG S.A. - LENOVO V15 G3 IAP CTO

Jak widać kilka pozycji się powtarza, ale z grubsza są one całkiem różnorodne.

Laptopy dla uczniów - warunki


Przede wszystkim: nie ma żadnego kryterium majątkowego. Bezpłatnego laptopa dostanie każdy uczeń 4. klasy szkoły podstawowej. Na darmowe laptopy mogą liczyć nie tylko Polacy. Darmowe laptopy dostaną również przedstawiciele innych narodowości, którzy oczywiście muszą chodzić do polskich szkół. Uczeń to uczeń i rozróżnienia na tle narodowościowym byłyby niewłaściwe. Darmowego laptopa dostaną też uczniowie ze szkół prywatnych, o czym wspomnieliśmy wyżej. Urządzenia będą wydawane bezterminowo. A co jak taki laptop się zepsuje? Zostanie naprawiony w ramach usługi gwarancyjnej.

Rząd komunikuje, że laptopy uczniowie klas 4. szkół podstawowych dostaną na własność, za darmo. Jednocześnie opublikowano z końcem marca komunikat, w którym przekazano, że rząd chce na urządzeniach grawerować godło Polski, aby... uniemożliwić w ten sposób "nielegalną" (to cytat) ich odsprzedaż. To rodzi wiele pytań, na które Janusz Cieszyński, ani nikt z Ministerstwa Cyfryzacji nadal nie udzielił odpowiedzi.

nielegalna odsprzedaz laptopow dla uczniow
A więc na własność, czy nie na własność? | Zdjęcie: mat. własny - zrzut ekranu z Gov.pl

Czy laptopy faktycznie będą własnością uczniów (de facto: ich rodziców, jak poinformował w radiowej Jedynce Cieszyński)? Jeśli tak, to dlaczego ich odsprzedaż jest nazywana nielegalną? Jaki będzie koszt wygrawerowania pseudozabezpieczenia i czy nie jest to marnotrawienie publicznych pieniędzy, skoro jednak sprzedaż będzie możliwa?

PS darmowe laptopy dla uczniów brzmią kusząco, ale pamiętajcie proszę, że są to laptopy kupowane de facto za pieniądze wszystkich pracujących obywateli. Rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy, które rozdaje. 

Źródło: Gov.pl, zamowienia.eb2b.com.pl, zdj. tyt. praca własna z Canva Pro