Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Rynek składanych smartfonów szybko rośnie. Będziemy kupować je coraz chętniej
Czwartek, 30 Marzec 2023 13:47, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Galaxy Z Fold4

Wygląda na to, że konsumenci na całym świecie coraz przychylniej patrzą na składane smartfony. Według zaktualizowanej prognozy IDC, światowe dostawy składanych smartfonów osiągną w 2027 roku poziom 48,1 miliona sztuk o wartości rynkowej 42 miliardów dolarów.

Jednocześnie International Data Corporation (IDC) przewiduje, że światowe dostawy "składaków" osiągną 21,4 mln sztuk w 2023 r. Oznacza to wzrost o ponad 50% w stosunku do 14,2 mln sztuk dostarczonych w 2022 r.

Składaki nadzieją dla branży mobilnej


Rynek smartfonów zmaga się ze swoimi problemami, tylko w 2022 roku dostawy spadły o ponad 11%. Najnowsze prognozy pokazują zatem, dlaczego segment "składaków" jest tak ważny dla producentów i może przyczynić się do lepszej sprzedaży w najbliższych latach.

Według analityków, składane smartfony charakteryzują się znaczną poprawą trwałości i konstrukcji, a ogólne wrażenia użytkowników wzrosły dzięki zmianom i postępom w oprogramowaniu. Oczekuje się, że nowe modele będą jeszcze lepsze, a do gry wkroczą również kolejni producenci.

Galaxy Z Fold4 21 1
Galaxy Z Fold4 / foto. instalki.pl

Anthony Scarsella z IDC zauważył, że rynek składanych telefonów zaskoczył lepszym wzrostem niż przewidywano i wygląda na to, że konsumenci zaczynają akceptować nowy format urządzeń mobilnych.

Dostawy składanych telefonów na całym świecie, udział w rynku i CAGR w latach 2022-2027
Dostawy składanych telefonów na całym świecie, udział w rynku i CAGR w latach 2022-2027

Według IDC w 2022 roku dostawy "składaków" stanowiły 1.2% całego rynku smartfonów. W 2027 roku udział ten ma stanowić już 3.5%.

Również na polskim rynku widać ożywienie w kwestii składanych smartfonów. Początkowo najwięcej hałasu robił Samsung wprowadzając kolejne generacje urządzeń Galaxy Z Flip oraz Galaxy Z Fold. Do stawki dołączył też Huawei z modelami Mate Xs 2 i P50 Pocket oraz niedawno OPPO z modelem Find N2 Flip.

Źródło: IDC