Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Windows 12 z wyższymi wymaganiami. Sprawdź, czy Twój komputer je spełnia
Wtorek, 28 Marzec 2023 11:56, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 12 wymagania
Niektórzy zostaną przy Windows 11.

Windows 10 miał być ostatnim systemem operacyjnym Microsoftu, a potem nastąpiła premiera Windows 11. Firma z Redmond podjęła decyzję o przejściu na nowy cykl aktualizacji swojego oprogramowania, zgodnie z którym premiera Windows 12 odbędzie się już w 2024 roku. Aktualizacja do Windows 12 będzie darmowa dla posiadaczy Windows 11, ale wygląda na to, że nie każdy z niej skorzysta. Wymagania sprzętowe Windows 12 wzrosną.

Wymagania Windows 12 zwiększone względem poprzednika


Wymagania Windows 11 były przedmiotem całej masy kontrowersji. System ten nie wykazywał może sporego zapotrzebowania na moc obliczeniową komputerów, ale Microsoft stwierdził, że koniecznym jest dysponowanie procesorem Intel Core 7. generacji lub nowszym albo AMD Ryzen 1000 lub nowszym, a także technologią TPM na płycie głównej. Tak, wymagania te można było ominąć, a później po prostu lekceważyć, ale Microsoft zaczął to stygmatyzować irytującym znakiem wodnym. Windows 12 ponownie podniesie poprzeczkę, jednak niezbyt wysoko.

Wedle najnowszych doniesień debiutujący już w przyszłym roku Windows 12 przyniesie kilka interesujących zmian. Menu Start i pasek wyszukiwania staną się osobnymi procesami, a eksplorator plików przejdzie konwersję do XAML. Microsoft podniesie też wymagania. Do korzystania z Windows 12 potrzebne będzie 8 GB pamięci RAM, co nie zasmuci wielu użytkowników "jedenastki", jednak odetnie pewną część jej użytkowników od aktualizacji. Informacje takie napływają z buildów testowych Windows 11 w programie Windows Insider.

windows 12

Na pocieszenie: wymagania dotyczące procesorów i obecności TPM 2.0 nie ulegną zmianie.

Czy 8 GB to faktycznie aż tak dużo? Być może w przypadku najtańszych komputerów. Powiedzmy sobie jednak szczerze: 8 GB RAM-u do komputera stacjonarnego to obecnie wydatek ok. 100 złotych, a więc nie fortuna. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się posiadacze laptopów z 4 GB RAM-u, którzy nie mogą dorzucić kolejnej kości pamięci.

Nie ma co rozpaczać... a może jednak?

Źródło: Windows Insider