Nie żyje Gordon Moore. Współzałożyciel Intela i twórca Prawa Moore’a

Piotr MalinowskiSkomentuj
Nie żyje Gordon Moore. Współzałożyciel Intela i twórca Prawa Moore’a

Firma Intel poinformowała o odejściu jednego ze swoich współzałożycieli. Gordon Moore miał 94 lata i przez wiele lat pracował na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego korporacji produkującej m.in. układy scalone oraz mikroprocesory. Był również założycielem fundacji Gordon and Betty Moore zajmującą się problemami ochrony środowiska w konkretnych regionach.

Gordon Moore zmarł w wieku 94 lat

Gordon Moore należał do grupy osób stojących za firmą Fairchild Semiconductior (nazywa się ich „zdradziecką ósemką”, gdyż opuścili oni spółkę Shockley Semiconductor Laboratory, by otworzyć własną). W późniejszym czasie stała się ona niejako inkubatorem dla wielu wpływowych korporacji mających swoje siedzimy w Dolinie Krzemowej – mowa chociażby o AMD.

Pewien czas później (w 1968 roku) mężczyzna postanowił zrealizować ze swoim kolegą (Robert Noyce) kolejny projekt ochrzczony wtedy jako Integrated Electronics, który później został przekształcony w koncern Intel. Moore objął stanowisko prezesa i dyrektora generalnego w 1979 roku i pełnił tę funkcję przez nieco ponad osiem lat. Dosyć szybko został okrzyknięty mianem wizjonera i człowieka mającego ogromny wpływ na rozwój technologii.

gordon moore nie zyje 2Gordon Moore i Robert Noyce w latach 70. / Źródło: Intel

Stoi on też za opracowaniem Prawa Moore’a zakładającego, że procesory będą z każdym rokiem posiadać dwa razy więcej tranzystorów. Później te szacunki nieco zmienił, natomiast najnowsze założenia sugerują raczej podwojenie co 24 miesiące. Poza tym współzałożyciel Intela założył w 2000 roku ze swoją żoną fundację Gordon and Betty Moore Foundation zajmującą się głównie ochroną środowiska, polepszeniem jakości edukacji i poprawy opieki nad pacjentem. Szacuje się, że małżeństwo przeznaczyło na te wszystkie cele nieco ponad 5 miliardów dolarów.

gordon moore nie zyje 3Gordon Moore w 2015 roku / Źródło: Intel

Na sam koniec zapoznajcie się z oficjalnym oświadczeniem obecnego dyrektora generalnego firmy Intel, Pata Gelsingera:

Gordon Moore zdefiniował przemysł technologiczny dzięki swoim spostrzeżeniom i wizji. Odegrał kluczową rolę w ujawnieniu mocy tranzystorów i zainspirował wielu technologów i przedsiębiorców na przestrzeni dziesięcioleci. W firmie Intel nadal inspirujemy się Prawem Moore’a i zamierzamy je realizować aż do wyczerpania układu okresowego. Wizja Gordona pozostaje naszym drogowskazem, ponieważ wykorzystujemy moc technologii, aby poprawić życie każdego człowieka na Ziemi. Moja kariera i duża część mojego życia nabrały kształtu dzięki możliwościom, jakie dawało przywództwo Gordona w firmie Intel – jestem odpowiedzialny za kontynuowanie jego spuścizny.

Źródło: Intel

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.