Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Składany iPhone z imponującą funkcją. Zamknie ekran, jeśli...
Poniedziałek, 20 Marzec 2023 14:20, Wpisany przez Maksym Słomski
skladany iPhone kiedy
Apple chce być innowacyjne w tej kwestii.

Apple wprost uwielbia akcentować kwestie związane z bezpieczeństwem i prywatnością przy okazji premier swoich kolejnych urządzeń. Touch ID to rozwiązanie dobrze znane, którego odpowiednik ma obecnie większość smartfonów z Androidem. Chodzi tu oczywiście o czytnik linii papilarnych. Swojego rodzaju następcą Touch ID jest Face ID, czyli zaawansowana technologia skanowania twarzy. Według przecieków z amerykańskiego urzędu patentowego, pierwszy składany smartfon Apple otrzyma innowacyjny system... fizycznego blokowania dostępu do ekranu.

Składany iPhone zamknie się sam przed niepowołanym dostępem


Dokument o nazwie "Self-Retracting Display Device And Techniques for Protecting Screen using Drop Detection" (pol. samoskładające się urządzenie wyświetlające i techniki ochrony ekranu za pomocą wykrywania upadków), dostępny na stronie internetowej Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, sugeruje, iż Apple w swoim pierwszym składanym smartfonie zastosuje ciekawe zabezpieczenie w postaci fizycznej blokady dostępu. Mechanizm ma pełnić też funkcję ochronną i stanowić rozwinięcie technologii wykrywania upadków przez urządzenia Apple.

Zobacz: Składany iPhone już jest i działa. Stworzył go chiński youtuber

Spory fragment dokumentu patentowego mówi o możliwościach składanego iPhone'a. Na przykład czujnik odpowiedzialny za zabezpieczenie przed upadkiem może składać się z akcelerometrów, żyroskopów, kompasów i/lub innych elementów wykrywających ruch. Najważniejsze wydaje się to, że odpowiednie mechanizmy są w stanie wykryć, kiedy prędkość spadania przekracza określony próg - wtedy smartfon automatycznie się zamknie, chroniąc ekran. To, czy urządzenie jest w stanie zarejestrować upadek wystarczająco szybko, aby całkowicie się zamknąć, dopiero się okaże.

skladany iphone
Składany iPhone stworzony przez youtubera. | Źródło: mat. własny - zrzut ekranu z YouTube @Tech Aesthetics

Patent sugeruje jednak, że mechanizm może nie zamknąć się całkowicie, jeśli iPhone jest zbyt blisko ziemi w chwili upadku. Zgodnie z jego treścią, choćby minimalne złożenie wyświetlacza pod kątem mniejszym od 180 stopni będzie nadal zapewniać ochronę w dostatecznym stopniu.

Smartfon mógłby składać się na życzenie użytkownika samodzielnie również w sytuacji, gdy ekran zostanie zablokowany przez oprogramowanie - na przykład w razie wykrycia braku aktywności. Zamknięcie towarzyszyłoby standardowej blokadzie urządzenia.

Składany iPhone - kiedy?


Pierwotnie spodziewano się, że składany iPhone zostanie zaprezentowany jeszcze w 2022 roku. Teraz nie wydaje się prawdopodobnym to, abyśmy ujrzeli go przed 2023 rokiem. Wszyscy wiedzą doskonale, że Apple nie lubi "wychylać się" z technologiami przed ich gruntownym przetestowaniem. Wielką tajemnicą nie jest to, że smartfony ze składanymi wyświetlaczami wciąż nie są doskonałe. Jeśli Apple zdecyduje się zaprezentować takowy sprzęt, z pewnością będzie to produkt co najmniej dobrej jakości.

Źródło: uspto.gov