Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Świat z dwóch perspektyw. OPPO Reno8 T z zaskakującą funkcją mikroskopu
Środa, 15 Marzec 2023 14:55, Wpisany przez Anna Borzęcka
oppo-1
Poznaj jego fotograficzne możliwości.

Artykuł sponsorowany

Aby wykonać świetne zdjęcia, wcale nie potrzeba drogiego aparatu fotograficznego z drogim obiektywem. Imponujące, ciekawe i po prostu ładne fotografie można wykonać także z pomocą aparatu smartfona. Ba, możliwości aparatów w smartfonach są tak zaawansowane, że niektóre z nich pozwalają na spojrzenie na świat z zupełnie nowej perspektywy, która dotychczas była zarezerwowana tylko dla mikroskopów. Nie wierzysz? Udowodnię Ci to na przykładzie smartfona OPPO Reno8 T.

Urządzenie niepozorne


OPPO Reno8 T to smartfon z ciekawym zestawem aparatów. Z przodu dysponuje sensorem o rozdzielczości 32 MP i przesłonie f/2.4, którego pole widzenia wynosi 89 stopni. Z tyłu zastosowano w nim zaś obsługujący autofokus sensor o rozdzielczości aż 100 MP i przesłonie f/1.7, czujnik do pomiaru głębi z przysłoną f/2.4, a także… sensor z mikroobiektywem, który pozwala dostrzec szczegóły i elementy niewidoczne gołym okiem, w zbliżeniu 20x i 40x.

oppo-2

Tak, na rynku nie brakuje smartfonów, które oferują jeszcze bardziej imponujące zespoły aparatów. OPPO Reno8 T pozwala jednak rejestrować naprawdę świetne ujęcia – mimo że jest smartfonem ze średniej półki. Pokazuje to, jak niewiele trzeba, by fotograficznie się spełnić.

Aparaty o zaskakujących możliwościach


Jak wspomniałam, główną jednostkę tylnego aparatu OPPO Reno8 T stanowi sensor o rozdzielczości 100 MP i przesłonie f/1.7 z autofokusem. Wykorzystując technologię łączenia pikseli, smartfon rejestruje z jego pomocą zdjęcia o rozdzielczości 12 MP. Rozwiązanie to pozwala nawet przy użyciu niewielkiej matrycy uzyskanie jasnego i szczegółowego zdjęcia – o znacznie lepszej jakości niż matryca o natywnej rozdzielczości 12 MP. Do naszej dyspozycji oddano specjalny tryb Ekstra HD, w którym zdjęcia zapisywane są w rozdzielczości 100 MP. Uwierz mi jednak, że zdjęcia o rozdzielczości 12 MP są bardziej szczegółowe, a przy tym ważą dużo mniej.

oppo-zdj-1

Główny aparat OPPO Reno8 T najlepiej sprawdza się rzecz jasna w dzień, gdy do jego matrycy dociera więcej światła. Jednak zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń z jego pomocą można uchwycić ciekawe, robiące wrażenie ujęcia.

oppo-zdj-2
oppo-zdj-3

Oczywiście, na zdjęciach wykonanych głównym aparatem w trybie podstawowym nocą jesteśmy w stanie zobaczyć delikatne zaszumienie. Ustawienia trybu Pro pozwalają jednak wyciągnąć z jego matrycy wszystko, co się da. Sięgnij po długi czas ekspozycji i niskie ISO, a będziesz w stanie uzyskać naprawdę niesamowite i zaskakujące efekty, tak jak ja.

oppo-zdj-4
oppo-zdj-5

Istotny jest fakt, że czujnik głębi zastosowany w tylnym aparacie OPPO Reno8 T bardzo dobrze sprawdza się w fotografii portretowej. Za sprawą tego czujnika aparat rozmywa tło, wyróżniając z niego bohatera zdjęcia. W przypadku tego smartfona możemy nawet skorzystać z przeróżnych efektów wpływających na to, w jaki sposób tło jest rozmywane. Na przykład, efekt Bokeh zamienia nieostre obiekty w tle w niewielkie plamki.

oppo-zdj-6

Z możliwości OPPO Reno8 T będziesz zadowolony również, jeśli jesteś miłośnikiem selfie. Sensor o rozdzielczości 32 MP pozwoli Ci uchwycić swoją twarz na zdjęciach szczegółowych, kontrastowych i o dobrym odwzorowaniu barw.

oppo-zdj-7

Chociaż sensorowi przedniemu czujnik głębi nie towarzyszy, w parze z nim również możemy skorzystać z trybu portretowego, który rozmyje dla nas tło software’owo. Ważne jest też to, że fotografując aparatem przednim, możemy doświetlić swoją twarz ekranem, co przydaje się zarówno w nocy, jak i w gorszych warunkach oświetleniowych za dnia.

Świat w skali mikro


Aparat z mikroobiektywem jest w OPPO Reno8 T wisienką na torcie. Udostępnia on bowiem w aplikacji aparatu urządzenia funkcję mikroskopu, którą może pochwalić się niewiele urządzeń. Dzięki tej funkcji możesz ponownie poczuć się jak dziecko dopiero co odkrywające świat – z tym że tym razem możesz wziąć się za odkrywanie świata w skali mikro.

Mikroobiektyw w OPPO Reno8 T oferuje zbliżenie 20x i 40x. Nie zajrzysz zatem z jego pomocą do wnętrza tkanek i komórek, ale dostrzeżesz z dzięki niemu wiele niedostrzegalnych gołym okiem szczegółów – warstwy kryształka soli, piksele matrycy monitora, niedoskonałości na powierzchniach monet, niewielkie wypustki na liściach roślin i wiele, wiele więcej. Z pewnością szczegóły Cię te zaskoczą.

oppo-zdj-8
Sznurówka (po lewej) i poduszka dekoracyjna (po prawej) w zbliżeniu 20x.

oppo-zdj-9
Matryca monitora (po lewej) i zmielone ziarenka kawy (po prawej) w zbliżeniu 20x.

Nie masz pomysłów na to, czemu przyjrzeć się z użyciem funkcji mikroskopu w smartfonie? Proponuję na początek skupić się na przedmiotach w Twoim najbliższym otoczeniu. Najlepiej, aby obiekty te nie były ruchome, albo poruszały się w bardzo ograniczonym stopniu – co ułatwi mikroobiektywowi złapanie na nich ostrości. Na przykład, sierść kota można zobaczyć pod mikroskopem, jeśli mowa o sierści, którą ten lub zgubił, lub jeśli kot akurat śpi.

oppo-zdj-10
Liść rośliny doniczkowej (po lewej) i kryształ cukru na ciastku (po prawej) w zbliżeniu 20x.

oppo-zdj-11
Linie papilarne w zbliżeniu 20x (po lewej) i moneta 5 groszy w zbliżeniu 40x.

Obiekt obserwowany przez mikroobiektyw OPPO Reno8 T jest oświetlany przez diodę aparatu smartfonu. Nie musisz martwić się więc o warunki oświetleniowe otoczenia. Wystarczy że zbliżysz smartfon do obiektu lub przedmiotu, któremu chciałbyś lepiej się przyjrzeć i umieścisz go w polu widzenia mikroobiektywu.

Narzędzia, z których warto korzystać


Możliwości samych sensorów w aparatach OPPO Reno8 T dopełniają wbudowane funkcje aplikacji Zdjęcia w smartfonie. Każde zdjęcie możemy wykadrować i edytować, zmieniając jego jasność, kontrast, nasycenie, ekspozycję, temperaturę kolorów i inne parametry. Na fotografie możemy nałożyć również specjalne filtry czy naklejki, puszczając wodze naszej wyobraźni.

oppo-zdj-12

Nic nie stoi też na przeszkodzie, ku temu, by pobrać na smartfon dodatkowe aplikacje dedykowane obróbce zdjęć i wypróbować ich możliwości. Będziesz zdziwiony, gdy zobaczysz, jak wiele opcji te aplikacje oferują.

oppo-zdj-13

Trzeba też zwrócić uwagę na użyteczną funkcję samej aplikacji aparatu OPPO Reno8 T. Możemy w niej włączyć „Ulepszanie sceny z AI”, dzięki któremu sztuczna inteligencja rozpozna typ obiektu, który chcesz sfotografować, a także warunki otoczenia i automatycznie zmienia parametry aparatu, ułatwiając wykonanie wyraźnego zdjęcia. Aplikacja pozwala również włączyć tryb auto HDR, za sprawą którego uzyskamy ujęcia o bardziej równomiernym oświetleniu.

oppo-3

OPPO Reno8 T – smartfon godny uwagi


Jak widać, chociaż OPPO Reno8 T jest smartfonem ze średniej półki cenowej, oferuje większe możliwości fotograficzne, niż można się było spodziewać. Aby tworzyć robiące wrażenie ujęcia, wcale nie musisz sięgać po najdroższe na rynku flagowce, a tym bardziej po dedykowane aparaty fotograficzne i obiektywy, zwłaszcza jeżeli dopiero zacząłeś się fotografią mocniej interesować.

oppo-4

Smartfon OPPO Reno8 T jest dostępny w polskich sklepach, gdzie sprzedawany jest w cenie 1699 złotych. Urządzenie oferowane jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnym charakteryzującym się matowym wykończeniem obudowy oraz pomarańczowym, które zostało wykonane z ekoskóry.

Płatna współpraca z marką OPPO