Instalki.pl » Aktualności » Hardware » 10 nowości, które możemy zobaczyć w iPhone 15 Pro
Środa, 15 Marzec 2023 16:27, Wpisany przez Maksym Słomski
iphone 15 pro nowosci
Zbiór dotychczasowych doniesień.

Mamy dopiero marzec i Apple ledwie tydzień temu zaprezentowało kolejną, żółtą wersję kolorystyczną smartfonów iPhone 14 i iPhone 14 Plus, a już teraz pojawia się masa spekulacji na temat kolejnej generacji tych smartfonów. Premiera iPhone 15 odbędzie się we wrześniu 2023 roku, ale leaksterzy upubliczniają już niejawne informacje na temat nowych urządzeń. Na większość należy patrzeć z lekkim przymrużeniem oka, ale... Cóż, każdego roku wcale niemało plotek znajduje późniejsze potwierdzenie na oficjalnej prezentacji prowadzonej przez firmę z Cupertino.

Sprawdź: iPhone 14 vs iPhone 14 Plus - różnice. Który wybrać?

Oto nowości, które według dotychczasowych doniesień powinniśmy zobaczyć w iPhone 15 Pro, flagowym smartfonie Apple. Należy pamiętać o tym, że to właśnie na serię iPhone 15 przypadać mają dość znaczące zmiany projektowe, których nie doczekaliśmy się w przypadku serii iPhone 14.

Nowości w iPhone 15 Pro


1. Nowy czip Apple A17 Bionic


iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max korzystają z czipów Apple A16, a tańsze iPhone 14 i iPhone 14 Plus z Apple A15. W iPhone 15 Pro i nowym iPhone 15 Ultra, następcy modelu Pro Max, zadebiutuje wykonany w 3-nanometrofej litografii Apple A17 Bionic. Będzie jeszcze wydajniejszy i jeszcze bardziej energooszczędny. Na dokładkę zaoferuje większe możliwości przetwarzania obrazu. Apple A16 Bionic trafi tym samym do modeli iPhone 15 i iPhone 15 Plus.

Apple A17 bionic
Render Apple iPhone 15 Pro. | Źródło: Shiftdelete.net

2. Złącze USB-C


Apple potwierdziło już, że iPhone z USB-C powstanie. Prawdopodobnie będzie to właśnie iPhone 15 Pro, a implementacja będzie taka, jak przystało na Apple - osobliwa. Według wszelkich doniesień złącze USB-C w smartfonach Apple będzie kontrolowane przez dodatkowy układ z czipem uwierzytelniającym. Czip ten ma weryfikować kompatybilność akcesoriów i urządzeń podłączanych do smartfona. Wydaje się, że konsumenci nie będą mogli korzystać z tanich zamienników przewodów dla tych oryginalnych. Apple może na przykład ograniczyć w ich przypadku moc ładowania lub uniemożliwić przesyłanie danych. Według pogłosek USB-C w iPhone 15 Pro będzie kompatybilne z Thunderbolt 3. To by było coś.

I tak, ktoś już zrobił iPhone z USB-C, ale to dzieło modera.

Nie przegap: Powstał iPhone z USB-C i złączem Lightning


3. Tytanowa ramka


Tańsze smartfony Apple mają aluminiową ramkę, a droższe stalową. Począwszy od kolejnej generacji najdroższe iPhone'y zostaną wyposażone w ramki tytanowe. Pozwoli to zwiększyć ich wytrzymałość i zredukować dość wysoką masę. Powinno to usatysfakcjonować wszystkie osoby narzekające na komfort korzystania z dość ciężkich telefonów Apple.

Polecamy: iPhone 14 Pro Max - recenzja. Najlepszy smartfon Apple

4. Haptyczny przycisk głośności


Niemałe zmiany czekają osoby, które zdecydują się na zakup iPhone 15 Pro w kwestii obsługi. Dotychczasowe fizyczne przełączniki głośności mają zdaniem leakstera Ming-Chi Kuo zostać zastąpione przyciskami półprzewodnikowymi z silnikami Taptic. Te zapewnią haptyczne sprzężenie zwrotne, symulujące uczucie naciskania przycisków. Podobnie wygląda to w przypadku przycisku Home w nowym iPhone SE lub gładzika w najnowszych MacBookach.


5. Dotykowy przycisk wyciszania zamiast suwaka


Tak, tak. Znak rozpoznawczy smartfonów iPhone również ma przejść metamorfozę. Jeśli wierzyć pogłoskom, Apple unowocześni dotychczasowy suwak wyciszania powiadomień i dzwonków, zastępując go przyciskiem wyciszania z silniczkiem Taptic. Zmiana drobna, ale dzięki niej przycisk ma korespondować ze zmodernizowanymi przyciskami głośności. Czy to dobra zmiana? Z pewnością nie jest niezbędna, ale Apple musi zachęcać jakimiś innowacjami do zakupu nowszej generacji smartfonów, prawda?

Apple iPhone 14
Suwak głośności to coś, co można polubić. Przycisk może być wygodniejszy w użyciu. Na zdjęciu: żółty iPhone 14. | Źródło: mat. własny

6. Jeszcze więcej pamięci RAM


Nie jestem przekonany co do tego, czy ktokolwiek narzeka na wydajność iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Mimo to Apple oprócz zastosowania w kolejnej generacji swoich smartfonów czipów Apple A17 Bionic dorzuci także odrobinę pamięci RAM. O ile iPhone 15 i iPhone 15 Plus będą wykorzystywały wedle doniesień 6 GB pamięci RAM, to iPhone 15 Pro i iPhone 15 Ultra zrobią użytek z 8 GB tejże pamięci. Zdaniem niektórych ma to pomóc przechowywać w pamięci jeszcze więcej aplikacji w sytuacji, kiedy w przeglądarce internetowej Safari jest uruchomionych wiele kart.

Zobacz: Recenzja iPhone 14. Niewiele zmian, wciąż dobry smartfon

7. Nowy teleobiektyw


W tej kwestii przecieki nie są zgodne. Wedle jednych iPhone 15 Pro otrzyma czwarty obiektyw. Te bardziej wiarygodne sugerują, że w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z trzema obiektywami, a Apple po prostu ulepszy teleobiektyw. W jaki sposób? Dokładając peryskopowy zoom, który pomoże smartfonom rywalizować ze smartfonami z Androidem w kwestii fotografii obiektów znajdujących się naprawdę daleko od obserwatora. Mówi się o obiektywie z zoomem optycznym 10x. Czy faktycznie iPhone 15 Pro otrzyma taki obiektyw? Zobaczymy.

iPhone 14 Pro Max recenzja
Wyspa aparatów w iPhone 14 Pro Max. | Źródło: mat. własny

8. Kolejna wersja kolorystyczna


Apple jest jednym z tych producentów smartfonów, którzy rozpieszczają konsumentów w kwestii sporego wyboru opcji kolorystycznych swoich urządzeń. Mam tu na myśli przede wszystkim tablety iPad oraz właśnie iPhone'y. W swojej ofercie Apple ma na przykład specjalną wersję smartfonów w kolorze czerwonym. Mowa o (PRODUCT) Red, a przynajmniej w odniesieniu do dwóch tańszych telefonów. Niestety, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max nie są dostępne ani w nowym kolorze żółtym, ani też "starym" czerwonym. Ma się to zmienić w przypadku następnej generacji urządzeń. iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Ultra mają być sprzedawane w zupełnie nowej, ciemnoczerwonej kolorystyce.

iPhone 15 pro
Nowy kolor iPhone 15 Pro. | Źródło: 9to5mac

9. Nowy czip odpowiedzialny za ekran


Na ten moment nie wiemy jeszcze czy iPhone 15 Pro będzie miał większą baterię niż iPhone 14 Pro, wyposażony w baterię o dość skromnej pojemności 3200 mAh. Jeśli wierzyć rewelacyjom przekazywanym przez Economic Daily News, Apple wykorzysta nowy czip odpowiedzialny za wyświetlacz. Zmiana procesu technologicznego z 40 nm na 28 nm oznacza lepszą efektywność energetyczną oraz potencjalnie dłuższy czas pracy urządzenia na baterii.

10. Lekko zakrzywione szkło na wyświetlaczu


Wreszcie, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Ultra otrzymają... lekko zakrzywione szkło na wyświetlaczach. A przynajmniej w bardzo nieznacznym stopniu. Spokojnie, sam ekran pozostanie płaski, ale zaoblenie nada mu odrobinę nowocześniejszego wyglądu. Sugerują to fotografie szkła ochronnego, które rzekomo produkowane jest z myślą o planowanej na wrzesień nowej generacji smartfonów Apple.

szklo ochronne iphone 15 pro
Źródło: Whylab

Jaki będzie iPhone 15 Pro?


Tego dowiemy się już we wrześniu. Premiera iPhone 15 odbędzie się zapewne już w drugim tygodniu tego miesiąca.

Czego oczekujecie od nowych smartfonów Apple?

Źródło: mat. własny, Twitter, 9to5mac