Instalki.pl » Aktualności » Hardware » HP aktualizacją utrudniło życie użytkownikom drukarek. Albo drogie tusze, albo żadne
Piątek, 10 Marzec 2023 14:28, Wpisany przez Maksym Słomski
canon tusz
Tak nie powinno być.

Problem ze stosowaniem tanich tuszy do drukarek jest stary jak świat. Producenci tych urządzeń robią naprawdę wiele, aby utrudnić lub wręcz uniemożliwić korzystanie z niedrogich zamienników, by maksymalizować zyski płynące ze sprzedaży drogich, oryginalnych produktów. Na wyżyny wspina się aktualnie marka HP, która zaktualizowała oprogramowanie swoich drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych tylko po to, aby uprzykrzyć życie konsumentom pragnącym oszczędzić co nieco na zakupie tańszych tuszy.

Tanie tusze dla drukarki HP? Zapomnij


Kilka lat minęło od dnia w którym HP po raz pierwszy wywołało niemałe kontrowersje związane z udostępnieniem aktualizacji oprogramowania dla swoich drukarek, która wyłączała możliwość stosowania tonerów innych firm. Od tego czasu firma zmagała się z co najmniej kilkoma procesami sądowymi i niezliczonymi reklamacjami dotyczącymi zabezpieczeń DRM na kartridżach.

Producenci drukarek mówią tutaj jednym głosem: wszelkie ograniczenia mają na celu ochronę dobra konsumenta, który powinien użytkować sprzęt, ciesząc się przy tym jakością gwarantowaną rzekomo tylko przez oryginalne tusze. I wcale nie ma to na celu zmuszania ludzi do kupowania własnych drogich produktów....

hp nieoryginalne tusze
HP zablokowało możliwość drukowania użytkownikom zamienników tuszy w niektórych drukarkach. | Źródło: Reddit

Gwałtowna reakcja opinii publicznej na wprowadzenie zabezpieczeń w 2016 roku doprowadziła do przeprosin ze strony HP i usunięcia DRM. Zabezpieczenie pojawiło się jednak ponownie w 2017 roku. Teraz znów jest o nim głośno.

Sprawdź: Przenośna drukarka Xiaomi drukuje nawet na kromce chleba

Drukarka-HP-LaserJet-M110WE-front
Drukarka HP. | Źródło: HP

Użytkownicy Reddita biją na alarm, ostrzegając przed aktualizacją oprogramowania drukarek. "HP zaktualizowało swoje drukarki, aby całkowicie zakazać możliwości korzystania z atramentów innego producenta" - pisze jeden z internautów. "Urządzenia nie wyświetlają już komunikatu o braku możliwości zagwarantowania jakości. Zamiast tego całkowicie blokują proces drukowania do momentu, w którym nie włożysz kartridża HP" - pisze grhhull. "Po skontaktowaniu się z firmą HP poinformowano mnie, że jest to spowodowane ostatnią aktualizacją dla „wszystkich” drukarek."

Najbardziej irytujące dla użytkowników produktów HP jest to, że aktualizacje mogą bez żadnego uprzedzenia blokować działanie produktów innych firm, które do tej pory po prostu działały.

Które drukarki HP mają blokadę?


Nie jest jasnym to, które drukarki otrzymały aktualizacje, ale na pewno nie wszystkie. Sprzęt z serii OfficeJet 774, 6978 i 6968 oraz OfficeJet Pro 6970 to tylko niektóre z wymienionych na stronie pomocy technicznej HP, jako podlegające zmianom.

HP wypłaciło od 2016 roku miliony dolarów w ramach ugód po licznych pozwach zbiorowych. Ostatnią z nich była wypłata 1,35 miliona dolarów klientom w czterech krajach europejskich w 2022 roku. Jednocześnie HP nie przyznaje się otwarcie do błędnego postępowania. Firma skupiła się zamiast tego na wyjaśnieniu, które z jej drukarek mają funkcję "dynamicznego bezpieczeństwa".

Jak widać, mimo wszystko, opłaca się...

Źródło: Techspot, Reddit