Konkurs: pielęgnuj polszczyznę z OPPO. Wymyśl nazwę kategorii pionowo składanych smartfonów

Maksym SłomskiSkomentuj
Konkurs: pielęgnuj polszczyznę z OPPO. Wymyśl nazwę kategorii pionowo składanych smartfonów
Przeciętny Polak zna 30 tysięcy słów. Powiedzcie mi zatem, dlaczego tak często sięgamy po zapożyczenia z języków obcych, zamiast tworzyć polskie, ładne odpowiedniki wyrazów obcojęzycznych? W 2023 roku nadal rozpoczynamy „weekend”, a nie na przykład „dwudzionek”, a temperaturę mierzymy nie „ciepłomierzem” a „termometrem”. Nie inaczej jest w świecie nowych technologii, a firma OPPO wraz z czytelnikami czołowych redakcji technologicznych (w tym naszą) oraz widzami topowych kanałów technologicznych na YouTube, popularyzatorem wiedzy o języku polskim Maciejem Makselonem oraz pisarzem specjalizującym się w science fiction Michałem Cholewą, chce to zmienić… a kreatywne osoby nagrodzić.

Nadaj polską nazwę kategorii składanych smartfonów typu flip

Nadaj polską nazwę kategorii składanych smartfonów typu flip!

Flip. Tak z języka angielskiego zwykło się określać kategorię błyskawicznie zyskujących na popularności smartfonów z ekranami składanymi w pionie. Przedstawicielem tej rodziny jest m.in. OPPO Find N2 Flip, który ostatnio miał swoją globalną premierę i już wiemy, że będzie dostępny również w Polsce. Znacie słynne słowa Mikołaja Reja „Polacy nie gęsi, swój język mają”? Nazwy wymienionego tu smartfona OPPO nie zmienicie, ale w konkursie organizowanym przez nas, we współpracy z OPPO, możecie zmienić nazwę całej kategorii produktowej, w jakiej znajdzie się to i podobne urządzenia! Tak, OPPO szuka polskiego odpowiednika na kategorię składanych smartfonów typu flip. Warto wykazać się kreatywnością, bowiem nagrody są atrakcyjne.

OPPO Find N2 Flip 3

OPPO Find N2 Flip. | Źródło: OPPO

„Przeciętna osoba wychowana w Polsce zna około trzydzieści tysięcy słów. W różnych słownikach znajdziemy ich nawet dwieście tysięcy. A język cały czas rozwija się i rośnie. Zanurzmy się w rodzimej obfitości, by odnaleźć nowości” – zachęca w swoim felietonie, przygotowanym specjalnie dla OPPO, Maciej Makselon, popularyzator wiedzy o języku polskim, nauczyciel akademicki oraz mówca TEDx. „Nie ma żadnych powodów, byśmy nie oddali się językowej rozpuście i – jeżeli tylko mamy ochotę – oswajali rodzimym słowem to, co obce” – dodaje.

Maciej Makselon fot Laura Bielak

Na zdjęciu: Maciej Makselon fot. Laura Bielak

Dlaczego nazywać smartfony „flipami”, skoro można je nazwać, dajmy na to, „pionoskładofonami”. Fatalny pomysł? Może, ale nazwa od razu wprost wskazuje na to, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Jestem przekonany co do tego, że podrzucicie lepsze propozycje – ułatwiające komunikację, pielęgnujące polszczyznę i jeszcze prostsze.

„Język na ogół zmierza do prostoty” – stwierdza Michał Cholewa, pisarz science fiction, dwukrotny Laureat Nagrody im. Janusza Zajdla za „Fortę” (2015r.) oraz opowiadanie „Ucieczka” (2022 r.). „Jeżeli jakieś słowo będzie trudne, zapewne zostanie szybko uproszczone, tak jak prawie nikt dziś nie mówi „automobil” czy „aeroplan”. Język powinien być z grubsza zrozumiały dla odbiorcy” – dodaje w felietonie przygotowanym dla marki OPPO.

Michal Cholewa fot Jakub Jankiewicz

Na zdjęciu: Michał Cholewa fot. Jakub Jankiewicz

Konkurs: pielęgnuj polszczyznę z OPPO

Puść zatem wodze fantazji, zastanów się przez chwilę i odpowiedz w formularzu na pytanie konkursowe:

„Jak po polsku nazwiesz kategorię składanego telefonu typu flip?”

Pielęgnuj polszczyznę z OPPO

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 23 lutego 2023 roku do godziny 9 rano. Wyniki ogłosimy do 28 lutego 2023 roku, a za najbardziej kreatywne nazwy kategorii pionowo składanych telefonów rozdamy nagrody:

1. miejsce: słuchawki OPPO Enco Air2 Pro + zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora + audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023r. na Audioteka.com;

2. miejsce: słuchawki OPPO Enco Buds2 + zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora + audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023r. na Audioteka.com;

3. miejsce: zbiór opowiadań „Echa” Michała Cholewy wraz z dedykacją autora + audiobook „Gambit” Michała Cholewy w formie kodu cyfrowego do wykorzystania do 30.06.2023r. na Audioteka.com.

W kolejnym etapie OPPO spośród propozycji nadesłanych w ramach konkursów organizowanych przez wybrane redakcje oraz YouTuberów technologicznych, konsultując się z Maciejem Makselonem oraz Michałem Cholewą, wybierze trzy propozycje. Finalna decyzja będzie należeć do Was! Marka na swoim Facebook’u zorganizuje głosowanie na nową nazwę kategorii pionowo składanych telefonów.

Regulamin konkursu znajdziecie pod tym adresem

OPPO Find N2 Flip 15

OPPO Find N2 Flip. | Źródło: OPPO

Wierzymy w Waszą kreatywność – mamy nadzieję, że ostateczna nazwa będzie autorstwa kogoś z Was! Jej twórca będzie mógł być dumny ze swojego wkładu w rozwój języka polskiego. A nuż nazwa kategorii upowszechni się w odniesieniu do wszystkich tego typu urządzeń od różnych producentów?

Jak zauważa Maciej Makselon: „Świadoma zabawa w poszukiwanie rodzimych nazw, które oddawać będą znaczenie, brzmienie lub budowę konkretnej frazy, może być nie tylko wspaniałą gimnastyką dla umysłu, lecz też może uświadomić nam, jakie bogactwo kryje się w ojczystej mowie”.

„Zmiany i akceptacja dla nowych powitań, wyrazów radości czy nawet obelg i opisu uczuć, jest przy młodych, którzy patrzą na świat i go nazywają zgodnie z tym jak widzą go pierwszy raz, albo co wpadnie im w ucho” – podsumowuje Michał Cholewa.

Zatem jeszcze raz gorąco zachęcamy do wyzwolenia pokładów swojej kreatywności i udziału w zabawie!

Wyniki konkursu

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Otrzymaliśmy setki kreatywnych zgłoszeń, ale mogliśmy wybrać tylko 3. Oto nasz wybór:

I miejsce – Gibkifon
II miejsce – Wertykal
III miejsce – Klaptok

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom (Małgorzata, Małgorzata i Zuzanna), z którymi skontaktujemy się za pomocą poczty e-mail w celu przekazania nagród.

Płatna współpraca z marką OPPO

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.