Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Uczniowie polskich podstawówek dostaną laptopy za darmo. Znamy plany rządu
Wtorek, 24 Styczeń 2023 14:55, Wpisany przez Maksym Słomski
morawiecki czarnek laptop
Pomysł ciekawy i kontrowersyjny.

Rząd znalazł zupełnie nowy, trzeba przyznać bardzo oryginalny, sposób na wydawanie pieniędzy podatników w czasach kryzysu. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała dziś informacje na temat programu, w ramach którego darmowe laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas 4. szkół podstawowych. Dobrze przeczytaliście: nowego notebooka dostanie każde dziecko, bez względu na status majątkowy rodzica oraz to, czy faktycznie takiego laptopa potrzebuje.

Laptopy dla 4-klasistów szkół podstawowych


Równe szanse dla wszystkich uczniów. Taki szczytny cel przyświeca rzekomo polskim politykom, którzy wpadli na pomysł rozdawania każdego roku nowych komputerów dla uczniów IV klas szkół podstawowych. Rząd przekaże na ten cel rocznie 760 milionów złotych, wydając jeszcze na jesieni bieżącego roku 370 tysięcy urządzeń.

Termin nie musi być przypadkowy z dwojakiego powodu: na wrzesień przypada rozpoczęcie roku szkolnego, a na październik lub listopad wybory parlamentarne 2023.

morawiecki pc

Łatwo policzyć, że każdy laptop będzie miał przynajmniej teoretycznie wartość ok. 2050 złotych. Należy się jednak spodziewać, że będą to modele jeszcze tańsze, bo część budżetu zostanie spożytkowana zapewne na bliżej nieokreślone poza kosztami transportu koszty obsługi tego ambitnego na skalę światową przedsięwzięcia.

"Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji" – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. "Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie" – podkreślił szef rządu.


Laptopy dla 4-klasistów to program na lata


Program rozdawania bezpłatnych laptopów jest zdaniem panującej władzy inwestycją w edukację młodzieży i odciążeniem budżetów rodzinnych. Państwo wyda de facto pieniądze rodziców, ale też osób bezdzietnych - wszystkich płacących podatki.

Dlaczego 4-klasiści? Uczniowie zaczynają wtedy:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
  • zajęcia z informatyki;
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.


Trudno jest zrozumieć, dlaczego laptopy rozdawane będą wszystkim uczniom. Wiele polskich dzieci w tym wieku ma już komputer i nie potrzebuje kolejnego urządzenia. Prawdopodobnie wiele sprzętów trafi szybko na portale ogłoszeniowe, o ile rząd nie ukróci w jakiś sposób tego procederu. 

Co ciekawe, w 2022 roku wyposażono w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczono wtedy na ten cel blisko 600 milionów złotych, w ramach konkursu grantowego.

Szczegóły co do tego, gdzie złożyć wniosek o darmowego laptopa, zostaną podane w przyszłości. 

Źródło: KPRM