Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe i nie przepłacić?
Wtorek, 24 Styczeń 2023 15:18, Wpisany przez Anna Borzęcka / Artykuł sponsorowany
jak-wybrac-sluchawki-tws-1
Huawei FreeBuds 5i pokazują, jak powinny wyglądać dobrze wycenione słuchawki bezprzewodowe.

Chociaż klasyczne, przewodowe słuchawki wciąż mają swoich miłośników, coraz większa liczba osób decyduje się na zakup słuchawek bezprzewodowych. Nic dziwnego. Po pierwsze, słuchawki bezprzewodowe są bezapelacyjnie wygodniejsze w użytkowaniu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Po drugie, coraz więcej urządzeń, a zwłaszcza smartfonów, projektuje się z myślą o współpracy ze słuchawkami bezprzewodowymi. Złącze słuchawkowe jack 3.5 mm jest naprawdę rzadkością więc zdecydowanie lepiej sięgnąć po rozwiązanie bezprzewodowe, tym bardziej, że najlepsze modele wspierają dźwięk wysokiej jakości potwierdzony certyfikatem Hi-Res Audio Wireless.

W związku z rosnącą popularnością słuchawek bezprzewodowych, w tym słuchawek TWS (ang. True Wireless), każdy producent elektroniki użytkowej dba o to, aby posiadać w swoim portfolio co najmniej jeden model takich słuchawek. Dzięki temu użytkownicy po prostu mają w czym wybierać, ale z drugiej strony jak się w tym wszystkim nie pogubić? Na co trzeba zwrócić uwagę, aby sięgnąć po świetne bezprzewodowe słuchawki i jednocześnie nie przepłacić? Śpieszymy z pomocą.

Cechy, którymi charakteryzują się dobre bezprzewodowe słuchawki, zaprezentujemy na przykładzie słuchawek Huawei FreeBuds 5i, które niedawno trafiły do sprzedaży w Polsce. Huawei FreeBuds 5i w regularnej cenie 399 złotych oferują bowiem bardzo wiele.

jak-wybrac-sluchawki-tws-2
foto. instalki.pl

Obsługiwane kodeki


Na jakość dźwięku odtwarzanego przez słuchawki wpływają nie tylko ich przetworniki. Ogromne znacznie ma to, jakie kodeki obsługują. Zdecydowana większość słuchawek wspiera kodek SBC, który wiąże się z dość płaskim brzmieniem za sprawą jego ograniczonej prędkości transferów. Istnieje kilka kodeków oferujących lepszą przepustowość, a więc lepsze brzmienie, ale nie każdy jest wspierany na wszystkich urządzeniach. Najpopularniejsze z nich to AAC, aptX oraz LDAC.

Jeżeli posiadasz smartfon lub inne urządzenie oznaczone logo jabłka, powinieneś szukać słuchawek obsługujących kodek AAC, gdyż ten gigant zdecydował się nie oferować wsparcia dla aptX i LDAC. Z kolei jeśli dysponujesz smartfonem lub innym urządzeniem z systemem Android lub EMUI, szukaj słuchawek, które oprócz SBC obsługują kodek aptX i/lub LDAC.

Słuchawki Huawei FreeBuds 5i poza kodekiem SBC obsługują kodek i AAC, i LDAC, a więc oferują wysoką jakość brzmienia w parze z bardzo szeroką gamą urządzeń. Na uwagę zasługuje też certyfikat Hi-Res Audio Wireless, który jest rzadkością wśród słuchawek z tego pułapu cenowego.

Aktywna redukcja hałasu (ANC) to pozycja obowiązkowa


Aktywna redukcja hałasu, czyli ANC, to hasło, które wpada w ucho i brzmi ciekawie. W końcu reprezentuje ono funkcję, która ma umożliwiać nam cieszenie się muzyką nawet w sytuacjach, w których hałas by nam to mocno utrudniał. Aktywna redukcja hałasu to bowiem zaawansowana technologia, która zapobiega docieraniu do nas dźwięków pochodzących z zewnątrz, generując fale przeciwstawne do nich. Fale pochodzące z otoczenia i fale generowane przez słuchawki wzajemnie się znoszą, dzięki czemu my możemy słuchać muzyki w spokoju, a przynajmniej w teorii.

jak-wybrac-sluchawki-tws-3
foto. instalki.pl

Dlaczego w teorii? Ano dlatego, że różne słuchawki, jeśli oferują ANC, to o różnej zdolności do redukowania odgłosów z otoczenia. W zdecydowanej większości słuchawek bezprzewodowych z niższej półki cenowej i części ze średniej półki cenowej zastosowano ANC redukujące hałasy tylko na poziomie do 20-25 db. Niestety, ANC w takiej formie sprawdza się przeciętnie i nie wygłusza całkowicie odgłosów miejskiej dżungli czy odkurzacza. Zdecydowanie lepiej radzi sobie ANC redukujące hałasy na poziomie do 42 dB, takie jak to zaimplementowane w słuchawkach Huawei FreeBuds 5i.

Dobrze też, jeżeli słuchawki bezprzewodowe oferują tryb będący przeciwieństwem ANC, czyli szalenie użyteczny tryb świadomości. W jego ramach słuchawki zamiast wygłuszać wzmacniają odgłosy dobiegające z otoczenia, co pozwala na przykład zaangażować się w rozmowę bez wyjmowania słuchawek z uszu.

Zwróć uwagę na budowę słuchawek


W sklepach trafisz na słuchawki bezprzewodowe w różnych formach, a dokładniej mówiąc na słuchawki nauszne, douszne i ich różne podkategorie. Które z nich powinieneś wybrać? Słuchawki nauszne, jako że posiadają większe przetworniki, odtwarzają muzykę wyższej jakości. Z drugiej strony, są znacznie większe niż słuchawki douszne, a więc ich przenoszenie nie jest tak wygodne. Nie włożymy ich chociażby do małej torebki. Słuchawki douszne oferują znacznie większą mobilność, a przy tym znacznie lepsze brzmienie niż urządzenia tej samej klasy sprzed zaledwie kilku lat. Cóż, technologia audio mocno poszła do przodu.

Rzecz jasna, możemy wyróżnić dwa typy słuchawek dousznych – zwykłe słuchawki douszne umieszczane w małżowinie usznej, charakteryzujące się spłaszczonym kształtem i otworami wentylującymi ucho, a także słuchawki dokanałowe, umieszczane głębiej w kanale słuchowym i wyposażone w elastyczne końcówki dokładnie przylegające do ścianek ucha.

Słuchawki dokanałowe znacznie lepiej separują odgłosy dochodzące z otoczenia, a przy tym lepiej trzymają się uszu. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że słuchawki dokanałowe takie jak Huawei FreeBuds 5i zgubimy podczas spaceru, uprawiania sportu czy innej aktywności.

jak-wybrac-sluchawki-tws-4
foto. instalki.pl

Warto dodać, że słuchawki dokanałowe często sprzedawane są z zapasowymi nakładkami w różnych rozmiarach, które pozwalają idealnie dopasować słuchawki do uszu. Nie inaczej jest w przypadku Huawei FreeBuds 5i.

Czas pracy na baterii może być kluczowy


Większość producentów bezprzewodowych słuchawek informuje o tym, jak długo konkretny model słuchawek pozwala na odtwarzanie muzyki. Oczywiście, w sieci można znaleźć mnóstwo recenzji, które pozwalają sprawdzić, czy te deklaracje są zgodne z rzeczywistością, czy też nie. Ale długo powinny działać dobre słuchawki?

Rzecz jasna, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na czas pracy samych słuchawek na baterii, ale też na to, jak bardzo ich czas pracy wydłuża doładowywanie ich z etui. Niejedne słuchawki TWS są w stanie odtwarzać muzykę przez około 4h bez przerwy po wyjęciu ich z etui i oferują dodatkowe kilkanaście godzin pracy dzięki doładowywaniu za pomocą etui. Bez problemu w cenie do 400 złotych można zakupić jednak słuchawki o znacznie lepszym czasie pracy na baterii. Na przykład, Huawei FreeBuds 5i oferują 6 godzin pracy z włączonym ANC, a nawet 7,5 godzin pracy, jeśli zdecydujemy się ANC wyłączyć. Dzięki doładowywaniu ich z etui możemy się nimi łącznie cieszyć przez 18,5 godziny z włączonym ANC lub do 28 godzin z wyłączonym ANC. To świetne osiągi.

jak-wybrac-sluchawki-tws-5
foto. instalki.pl

Postaw na wygodę, pamiętaj o gestach


Każde słuchawki bezprzewodowe można w jakiś sposób kontrolować z poziomu ich samych. Słuchawki nauszne z reguły posiadają pokrętła i przyciski na nausznicach. Słuchawki douszne i dokanałowe najczęściej posiadają różne rozwiązania obsługujące gesty – na przykład przyciski, ale coraz częściej też… panele dotykowe.

jak-wybrac-sluchawki-tws-6
foto. instalki.pl

Wybierając słuchawki bezprzewodowe douszne lub dokanałowe warto zagłębić się w to, jakie gesty te urządzenia obsługują i czy korzystanie z nich jest zdaniem recenzentów komfortowe. Ważne, żeby przyciski lub panele dotykowe charakteryzowały się wysoką responsywnością, a gesty pozwalały nie tylko na wstrzymywanie i wznawianie odtwarzania czy odbieranie i kończenie połączeń, ale także zwiększanie i zmniejszanie głośności. Huawei FreeBuds 5i należą do słuchawek, które te warunki spełniają o czym pisałam w naszej recenzji tego modelu.

Połączenie z więcej niż jednym urządzeniem


Słuchawki bezprzewodowe możemy sparować często nawet z ośmioma urządzeniami. Niemniej, mało które słuchawki mogą w danym momencie być połączone z więcej niż jednym urządzeniem. Tymczasem, połączenia wielopunktowe (ang. multipoint) bywają bardzo przydatne. Słuchawki Huawei FreeBuds 5i pozwalają na utrzymywanie połączenia z dwoma urządzeniami jednocześnie. Dzięki temu gdy słuchamy w nich muzyki z laptopa możemy na przykład odebrać połączenie przychodzące, które zauważyliśmy na smartfonie.

jak-wybrac-sluchawki-tws-7
foto. Huawei

Podsumowując, rozważając zakup słuchawek bezprzewodowych, zwróć uwagę na takie, które obsługują cały szereg kodeków i funkcję aktywnej redukcji szumów, oferują długi czas pracy na baterii, pozwalają na jednoczesne połączenie ich z dwoma urządzeniami, a przede wszystkim takie, które będą charakteryzować się wysoką wygodą płynącą z użytkowania. Dzięki temu znajdziesz urządzenie, z którego będziesz zadowolony przez bardzo długi czas.

Mamy nadzieję, że już teraz wiesz, po jakie słuchawki bezprzewodowe sięgnąć. Jeśli tak, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci miłego słuchania muzyki!

Sugerowana cena FreeBuds 5i wynosi 399 zł. W okresie od 18 do 29 stycznia 2023 r. słuchawki są dostępne w atrakcyjnej ofercie specjalnej, w ramach której ich sugerowana cena detaliczna wyniesie 349 zł.

Artykuł sponsorowany / Partnerem publikacji jest Huawei