Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Naprawił powyginany flagowy procesor AMD. Wydał tylko 3 dolary na taką bestię!
Poniedziałek, 23 Styczeń 2023 16:26, Wpisany przez Jan Domański
Naprawiał powyginany flagowy procesor AMD. Wydał tylko 3 dolary na taką bestię!
Szczęśliwa okazja z 12 rdzeniami za bezcen.

Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza, znamy się na komputerach oraz elektronice i chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, to w serwisach ogłoszeniowych znajdziemy ogromną ilość ofert z nie do końca działającym sprzętem. Może wada będzie z naszego punktu nieistotna lub prosta do naprawy? Trzeba dokonać najpierw wstępnych oględzin i ponieść pewne ryzyko. Jednak niekiedy ceny są tak śmiesznie niskie, że długo się nie namyślamy. Tak jak w tym przypadku. Na genialną ofertę trafił autor z kanału ToneDeadMusic na YouTube, który jest też aktywny na Reddicie pod pseudonimem Bogertonn.

Zainwestował śmiesznie małe pieniądze, a otrzymał wydajny CPU AMD Ryzen 9 5900X


Chodziło o lokalny sklep, który handluje chociażby zwrotami towarów z Amazonu. Bogertonn wypatrzył procesor AMD Ryzen 9 5900X z pogiętymi pinami. Kosztował tylko 3 dolary (w prostym przeliczeniu około 13 złotych), więc zaryzykował. Jeśli nawet CPU nie włączałby się po wyprostowaniu pinów, przerobiłby go na stylowy breloczek do kluczy czy inny gadżet. Operacja jednak się udała. Może nie idealnie, ale w wystarczającym stopniu, aby był zadowolony. Internauta wyprostował większość nóżek, choć niestety dwie odpadły. Odpowiadały tylko za obsługę audio (Azalia HD audio passthrough), co też można sprawdzić w dokumentacji (bywają też przypadki, że niektóre nóżki są nadmiarowe, albo obsługują np. jeden z kanałów RAM, więc nie są niezbędne do jakiegokolwiek działania). Szkoda, że efekt pracy był nieco wybrakowany, ale pod pełnym obciążeniem jednostka chodziła stabilnie.

Naprawiał powyginany flagowy procesor AMD. Wydał tylko 3 dolary na taką bestię!
Piny udało się całkiem ładnie wyprostować, ale dwa i tak odpadły już wcześniej / Foto: Bogertonn @ Reddit

W przyszłości internauta może nawet pobawić się w uważne dolutowanie nóżek lub inne chałupnicze obejście problemu (odpowiednio docięte i dociśnięte druciki w sockecie), aby odzyskać audio. Oczywiście o ile czuje się na siłach i chce ponieść dodatkowe ryzyko uszkodzenia procesora lub płyty głównej. Podobny przypadek nie byłby możliwy od wielu lat na układach Intela. Tam metoda montażu jest inna i procesory mają płaskie styki zamiast nóżek. Taki stan rzeczy ukształtował się już od czasów gniazda 775 (późniejsze serie Intel Pentium 4 i Pentium/Celeron z tamtego okresu).

CPU wciąż ma pewien defekt, ale jest całkiem wydajny i kupiony za minimalny ułamek ceny nowego


Ile udało się zaoszczędzić? Ciężko powiedzieć jak wyceniać naprawiany używany procesor AMD Ryzen 9 5900X z dwoma urwanymi nóżkami i brakiem audio (przynajmniej chwilowym, coś czuję, że tym Bogertonn też się zajmie). Jednak nowy kosztuje na lepszych ofertach około 1700 złotych. Wspominane 3 dolary to równowartość 13 złotych, więc oszczędność jest ogromna. Oczywiście trzeba mieć jeszcze szczęście i trafić na tak dobrą okazję z potencjałem na naprawę. Nawet gdyby dalsze zabiegi przywrócenia nóżek były wykonane przez normalnie opłacony serwis, to w przypadku mocy i ceny nowego AMD Ryzena 9 5900X, na pewno warto się tego podjąć.


Jest to jeden z najwyższych modeli ze swojej (już nie najnowszej, ale wciąż niezłej) generacji procesorów. Sam nie pogardziłbym takim szczęśliwym zakupem. Omawiany CPU charakteryzuje się 12 rdzeniami i 24 wątkami. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,7 GHz, a maksymalne w boost do 4,8 GHz. Został wykonany w 7 nm procesie technologicznym i wstawia się go na zgodne płyty główne z gniazdem AM4.

Zobacz również: Dałem się oszukać na Allegro. Czy Allegro Protect pomogło?

Źródło: Bogertonn @ Reddit / videocardz