Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Kpina. Apple odkupi Twój Mac Pro za 2 procent ceny. Sprzeda go 35 razy drożej
Niedziela, 22 Styczeń 2023 12:10, Wpisany przez Maksym Słomski
mac pro
Co tu się dzieje.

Nie zdradzę chyba żadnej wielkiej tajemnicy mówiąc, że wszelkiego rodzaju programy odkupu proponowane przez producentów samochodów i elektroniki użytkowej są w 99,9% przypadków zupełnie nieopłacalne z punktu widzenia konsumenta. Ameryki tym stwierdzeniem nie odkryję, ale konsument znacznie lepiej wyjdzie na sprzedaży swojego dobra materialnego innej osobie fizycznej, na przykład za pośrednictwem którejś z darmowych platform ogłoszeniowych. Dobra, czasem zdarzy się, że różnice w cenie uzyskanej od osoby prawnej i osoby fizycznej będą minimalne - znajomy w dobrej cenie pozbył się w ten sposób swojej wysłużonej Skody Octavii. Reguła jest jednak regułą: nie opłaca się i już. Zupełnie nowy wymiar nieopłacalnego programu odkupu proponuje nie kto inny, jak Apple.

Czy produkty Apple są drogie? Najdroższy Mac Pro na pewno


Wprost uwielbiam dyskusje na temat cen produktów Apple. Są wysokie i tyle. Z tym nie da się polemizować, ale jak już wspomniałem w moim wpisie na temat prześmiewczego podejścia co poniektórych do urządzeń tego producenta, cena ich odsprzedaży jest często niewiele niższa od ceny zakupu. Mam tu na myśli sytuację, w której sprzęt sprzedaje się innej osobie, a nie Apple. Apple swój własny sprzęt wycenia w tym wypadku wyjątkowo nisko.

Polecamy: Użytkownicy Androida nabijają się z iPhone'ów. Czy mają rację?

sciereczka do czyszczenia apple cena
Cen niektórych produktów Apple po prostu nie da się obronić. To akcesorium jest irracjonalnie drogie. | Źródło: mat. własny - zrzut ekranu

W wielu krajach świata działa program Apple Trade In, w ramach którego firma z Cupertino odkupuje używany sprzęt od konsumentów. Proponowana cena zawsze zależy od stopnia zużycia urządzenia oraz oczywiście jego konfiguracji. W Polsce funkcjonuje obecnie niestety tylko Recykling Apple, czyli możliwość bezpłatnego oddania sprzętu do utylizacji. Pocieszę Was: obie te opcje są równie niekorzystne, choć recykling przydaje się akurat w sytuacji, gdy pozbywamy się niedziałających i nienaprawialnych elektrośmieci.

Apple nadal oferuje profesjonalistom swój komputer Mac Pro, wyposażony nawet w 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon W o taktowaniu 2,5 GHz i 4,4 GHz w trybie Turbo Boost. Model wyposażony w ten układ, 1,5 TB pamięci DDR4 ECC, dwie karty graficzne Radeon Pro W6800X z 64 GB pamięci GDDR6 każda, dysk SSD o pojemności 8 TB, kartę Apple Afterburner oraz obudowę na słynnych już kółkach, kosztuje zawrotne 52199 dolarów. W Polsce przekłada się to na cenę... 305199 złotych. Tanio nie jest. A wiecie, ile Apple proponuje w przypadku odkupu tego komputera?

Apple odkupi Twój komputer Mac Pro za 2% jego wartości


W Polsce nic nie proponuje, bo program nie działa. Amerykanin David Imel zwrócił się jednak z takim zapytaniem w kontekście swojego 3-letniego już komputera. Apple zaproponowało zawrotną kwotę 970 dolarów. To kwota dokładnie 53-krotnie niższa od kwoty zakupu. Jak stwierdził sam zainteresowany, za kwotę tą nie da się kupić nawet bazowego iPhone 14 Pro.


Kwota wynikała z nieidealnego stanu komputera, ale Apple płaci i tak maksymalnie 1250 dolarów za sprzęt w idealnym stanie. Warto dodać, że certyfikowane odnowione urządzenia Mac Pro Apple sprzedaje później w cenach od 37479 do 39239 dolarów.

Ktoś tu kogoś chyba robi w bambuko. ;)

Źródło: Twitter, zdj. tyt. wccftech, mat. własny