Jaki powerbank do samolotu? Sprawdź oficjalne wytyczne linii lotniczych

Anna BorzęckaSkomentuj
Jaki powerbank do samolotu? Sprawdź oficjalne wytyczne linii lotniczych
Wiele osób, szykując się do podróży samolotem, zastanawia się, czy może wziąć ze sobą powerbank. W końcu, to urządzenie może okazać się podczas długiej wyprawy nieocenione. No właśnie, czy na pokład samolotu można zabrać powerbank? Jeśli tak, to gdzie go zapakować – do bagażu podręcznego czy rejestrowanego?

Dzięki niniejszemu poradnikowi poznasz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Powerbank a lot samolotem

Każda linia lotnicza posiada listę przedmiotów, których żaden pasażer absolutnie nie może zabrać na pokład samolotu. Lista ta powstała w oparciu o ścisłe międzynarodowe regulacje. Na szczęście, nie znalazły się na niej powerbanki, ani zapasowe baterie i akumulatory.

Powerbank możesz wnieść na pokład samolotu, ale w tej kwestii istnieją pewne ograniczenia. Po pierwsze, powerbanków nie można przewozić w bagażu rejestrowanym. Przewoźnicy dopuszczają ich transport wyłącznie w bagażu podręcznym.

powerbank

Powerbank można przewozić samolotem tylko w bagażu podręcznym. | Źródło: Unsplash/SCREEN POST

Szczegółowe zasady co do dopuszczonej pojemności i liczby powerbanków zabieranych na pokłady samolotów różnią się w zależności od przewoźnika. Międzynarodowe prawo pozwala na transport samolotem powerbanków o pojemności do 160 Wh, ale niektóre linie lotnicze wymagają uzyskania specjalnej zgody na przewóz powerbanków o pojemności od 100 do 160 Wh.

Oczywiście, pojemność większości powerbanków wyrażana jest w miliamperogodzinach. Miliamperogodziny przeliczysz jednak na watogodziny, korzystając z poniższego wzoru:

pojemność (w mAh) x napięcie (w V) / 1000 = pojemność (w Wh)

Dla ułatwienia możesz też zapamiętać, że 100 Wh to około 27 000 mAh, a 160 Wh to około 43 000 mAh.

Linie lotnicze wymagają, aby każdy powerbank był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami i zwarciem. Powerbank najlepiej zapakować w oryginalne pudełko lub woreczek strunowy.

samolot-poklad
Na pokład samolotu nie wnoś powerbanka o pojemności większej niż 160 Wh. | Źródło: Unsplash/Suhyeon Choi

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Union Aviation Safety Agency, EASA) informuje, że powerbanki, ani inne zapasowe akumulatory, nie powinny być ładowane na pokładzie samolotu. Nie powinniśmy też ładować z ich pomocą innych urządzeń takich jak laptopy czy telefony komórkowe. Niektóre linie lotnicze, takie jak PLL LOT czy Wizz Air, wyraźnie tego zabraniają.

Powerbank, a podróż samolotem konkretnej linii lotniczej

Jak wspomniałam, zasady co do przewozu powerbanków na pokładzie samolotu mogą się nieco różnić w zależności od linii lotniczej. Poniżej przedstawiłam w najważniejsze informacje na temat transportu powerbanków w przypadku najpopularniejszych linii lotniczych w Polsce.

Wizz Air

Wizz Air dopuszcza przewóz w bagażu podręcznym baterie/akumulatory litowe metaliczne (litowo-metalowe) lub zawierające stopy litu, w których skład wchodzi nie więcej niż 2 gramy litu. Akumulatory litowo-jonowe nie mogą mieć zaś pojemności większej niż 100 Wh. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności większej niż 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh, mogą być przewożone jako akumulatory zapasowe lub w urządzeniu elektronicznym, ale tylko po uzyskaniu zgody od Wizz Air. Jedna osoba może przewozić w bagażu podręcznym do dwóch pojedynczo zabezpieczonych akumulatorów zapasowych o pojemności od 100 do 160 Wh.

PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają transport w bagażu podręcznym dwa spakowane osobno powerbanki o maksymalnej pojemności do 160 Wh.

Ryanair

Ryanair dopuszcza do przewozu w bagażu podręcznym urządzeń zasilanych przez akumulator litowy, o ile moc akumulatora nie przekracza 160 watogodzin. Podczas jednego lotu można przewozić maksymalnie 15 osobistych urządzeń elektronicznych oraz 20 baterii litowych na pasażera.

Lufthansa

Lufthansa pozwala na umieszczenie w bagażu podręcznym baterii/akumulatorów litowych lub litowo-jonowych, w tym powerbanków, odpowiednio zabezpieczonych przed uszkodzeniami i zwarciami. Zawartość litu w bateriach litowych lub litowych metalicznych nie może przekraczać 2 gramów.. Lufthansa pozwala na przewóz powerbanków o pojemności do 100 Wh w liczbie „przewidzianej do użytku osobistego”, a o pojemności od 100 Wh do 160 Wh w liczbie do dwóch sztuk na osobę, choć tylko za zgodą przewoźnika. Akumulatory o pojemności przekraczającej 160 Wh nie są dozwolone.

EasyJet

EasyJet umożliwia przewóz w bagażu podręcznym do dwóch baterii litowo-jonowych lub powerbanków o pojemności do 160 Wh. Baterie muszą być indywidualnie chronione w celu uniemożliwienia zwarć.

Enter Air

Enter Air dopuszcza zapasowe/luzem, włączając litowo–metalowe lub litowo–jonowe ogniwa lub baterie, do przenośnych urządzeń elektronicznych. Dla baterii litowo–metalowych zawartość litu nie może przekraczać 2 g oraz dla baterii litowo–jonowych pojemność baterii nie może przekraczać 100 Wh. Artykuły, których podstawowym celem jest zasilanie, np.: powerbank są traktowane jako baterie zapasowe. Baterie te muszą być indywidualnie zabezpieczone przed zwarciem. Każda osoba może posiadać maksymalnie 20 baterii zapasowych.

lotnisko-bagaz
Przewóz powerbanków samolotem nie jest dopuszczony w bagażu rejestrowanym. | Źródło: Pixabay/JESHOOTS-com

Podsumowanie

W skrócie, powerbank można zabrać w podróż samolotem, ale tylko do bagażu podręcznego. Maksymalna pojemność powerbanku dopuszczona na pokładzie samolotu wynosi 160 Wh, ale przewóz powoerbanku o pojemności od 100 Wh często wymaga zgody przewoźnika. Wielu przewoźników ogranicza liczbę powerbanków, które można ze sobą zabrać, do dwóch na osobę. Każdy powerbank musi być zabezpieczony przed zwarciem, a jego używanie na pokładzie jest odradzane, a często wręcz zabraniane.

Źródło: oprac. własne

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.