Zwiększyłem liczbę FPS w grach za darmo. Ty też możesz, jednym kliknięciem

Maksym SłomskiSkomentuj
Zwiększyłem liczbę FPS w grach za darmo. Ty też możesz, jednym kliknięciem
Technologię NVIDIA DLSS udostępniono w lutym 2019 roku, od kiedy to pozwala ona graczom korzystającym z kart graficznych NVIDIA GeForce RTX zupełnie za darmo zwiększać liczbę klatek na sekundę w grach. Zadanie gracza sprowadza się do przesunięcia odpowiedniego suwaka w menu ustawień graficznych i obserwowania tego, jak dzieje się magia. Korzyści z DLSS są ogromne i w najlepszym wypadku dają zysk na poziomie nawet 70 procent większej liczby FPS, nierzadko przy towarzyszącej temu poprawie jakości obrazu. Ceny kompatybilnych z tą techniką kart NVIDIA GeForce RTX spadły do naprawdę kuszącego poziomu i w ostatnim czasie mnóstwo osób rozważa ich zakup. Czy warto się skusić na którąś z propozycji? Czy warto włączyć DLSS?

W lipcu tego roku ukazała się aktualizacja Sim Update dla Microsoft Flight Simulator, wprowadzająca obsługę technologii DLSS. Tym samym tytuł ten dołączył do pokaźnego grona produkcji mogących działać jeszcze lepiej z kartami NVIDIA. DLSS przeniósł zabawę na nieco wyższy poziom Wielu z Was będzie zdumionych tym, na jak wysoki, choć… przede wszystkim w przypadku DLSS 3.0. DLSS 2.0 nie przynosi aż tak imponujących przyrostów FPS, ale i tak wystarczą one do tego, aby symulator lotu Microsoftu wyglądał i działał u mnie doskonale nawet na przystępnej cenowo karcie Palit GeForce RTX 3050 Dual.

Palit GeForce RTX 3050

Palit GeForce RTX 3050 Dual. | Źródło: Palit

Co to jest DLSS?

Deep Learning Super Sampling, czyli w skrócie właśnie DLSS, to w najbardziej przystępnych słowach zaawansowana technika wykorzystująca głębokie uczenie maszynowe do zwiększania liczby klatek wyświetlanych w każdej sekundzie w grach. Technologia, którą można nazwać nowoczesnym i zaawansowanym upscalingiem w obecnej postaci nie tylko nie prowadzi do pogorszenia jakości prezentowanego obrazu, ale w pewnych sytuacjach wręcz poprawia ją.

Z techniki DLSS pozwalają korzystać karty graficzne wyposażone w rdzenie Tensor. To właśnie one odpowiadają za skomplikowane obliczenia i błyskawiczne generowanie przeskalowanych klatek. Gdzie tu miejsce na uczenie maszynowe? Sztuczna inteligencja działa po stronie serwerów firmy NVIDIA, analizując zrzuty ekranów z tysięcy gier i ucząc się skalować obrazy z wysokich rozdzielczości do niskich w taki sposób, aby odbywało się to w jak najdokładniejszy sposób. Z jednej tylko próbki na piksel obrazu źródłowego sieć neuronowa tworzy aż 64 próbki na piksel.

Najnowsze i najdoskonalsze odsłony DLSS to obecnie DLSS 3 oraz DLSS 2.

Które karty obsługują DLSS?

Technologię DLSS 3 wspierają obecnie wyłącznie najwydajniejsze i najdroższe karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 4090 i RTX 4080. DLSS 2 działa na szerokiej gamie układów RTX 3000 (RTX 3060, 3060 Ti, 3070, 3070Ti, 3080, 3080 Ti, 3090, 3090 Ti) oraz RTX 2000 (RTX 2060, RTX 2070, RTX 2070 SUPER, RTX 2080, RTX 2080 SUPER, RTX 2080 Ti).

Ile klatek można zyskać z DLSS?

To zależy od tego, jaką kartą graficzną dysponujesz i w jakie gry lubisz grać. Jak już wspomniałem na samym początku, Microsoft Flight Simulator da się z przyjemnością ogrywać nawet na najkorzystniejszych cenowo układach NVIDIA RTX z serii 300, takich jak Palit RTX 3050 Dual OC.

Palit GeForce RTX 3050 2

Palit GeForce RTX 3050 Dual. | Źródło: Palit

W Ultra ustawieniach graficznych tytuł ten działał w ok. 35 klatkach na sekundę w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Wystarczy jednak aktywować DLSS, by zwiększyć płynność wyświetlanej grafiki do ok. 44 klatek na sekundę. Przy takich wartościach 9 klatek na sekundę da się odczuć zwłaszcza wtedy, gdy spadków płynności obrazu jest po prostu nieco mniej. Każdy gracz w mig dostrzeże przy tym poprawę ostrości, kontrastu, a nawet szczegółowości tekstur po zmianie opcji z TAA na DLSS.

taa vs dlss
TAA (po lewej) vs DLLS Jakość (po prawej). Otwórz w nowej karcie, aby powiększyć. | Źródło: mat. własny

Palit GeForce RTX 3060 Dual OC z łatwością radził sobie z generowaniem w Microsoft Flight Simulator ponad 60 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD. 61 FPS w pełni mnie satysfakcjonowały zważywszy na to, że nie mamy tu przecież do czynienia z grą e-sportową, gdzie przydałoby mi się więcej klatek.

Palit GeForce RTX 3060 Dual OC
Palit GeForce RTX 3060 Dual OC. | Źródło: Palit

Zamiast tego postanowiłem podnieść rozdzielczość do 2560×1440 pikseli i włączyć DLSS po to, aby cieszyć się w wyższej rozdzielczości liczbą klatek na sekundę… zbliżoną jak w przypadku rozdzielczości mniejszej. Takie cuda tylko z DLSS.

samolot
Zrzut ekranu z Microsoft Flight Simulator. | Źródło: mat. własny

DLSS w Microsoft Flight Simulator, podobnie zresztą jak w innych grach, pozwala graczowi decydować o tym, w jaki sposób wpływać ma na prezentowany obraz. DLSS w trybie Jakość postawi na wyższą jakość obrazu, kosztem nieco mniejszej liczby klatek na sekundę. DLSS w trybie Najwyższa wydajność przyniesie z kolei największy zysk wyrażony w liczbie FPS. Dla większości przypadków satysfakcjonująca okaże się zapewne opcja DLSS Zrównoważony (pośrednia). Jeśli różnice w klatkach na sekundę są minimalne pomiędzy poszczególnymi ustawieniami, jak ma to miejsce w tym przypadku, zawsze warto zwiększyć jakość DLSS.

boing roznice
Od lewej: DLSS Jakość, Zrównoważony, Wydajność. Otwórz w nowej karcie, aby powiększyć. | Źródło: mat. własny

Mając na podorędziu GPU takie jak Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro OC można pograć w Microsoft Flight Simulator w rozdzielczości 1440p w ponad 70 klatkach na sekundę (nad dużymi miastami ok. 60 FPS), o ile tylko Twój procesor „nadąży” za tak wydajną kartą graficzną. Z DLSS da się liczbę tę zwiększyć lub pokusić się nawet o zabawę w rozdzielczości 4K w ok. 40 kl./s., o ile rzecz jasna ma się pod ręką monitor z taką matrycą.

Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro OC
Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro OC. | Źródło: Palit

Obraz w przypadku DLSS jest znacznie bardziej szczegółowy niż w przypadku TAA i w DirectX 12 daje ok. 20% więcej klatek na sekundę.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że Microsoft Flight Simulator to tytuł bardzo specyficzny. W rozdzielczościach 1080p i 1440p wykorzystywany jest pojedynczy wątek CPU i dopiero w 4K wydajne procesory nie są ograniczeniem dla wydajnych kart graficznych. Ba, często różnice pomiędzy trybami DLSS Jakość, Zrównoważony, Wydajność, Najwyższa wydajność nie są nawet widoczne w liczbie FPS – ile konfiguracji sprzętowych, tyle różnych wyników. Wystarczy zerknąć na forum miłośników gry. Widoczne jest jednak to, że klatek jest więcej niż w przypadku TAA oraz, że detale są mniej rozmyte przy wyższych ustawieniach jakości. Bardzo dużo zależy od pilotowanej maszyny, czy nawet tego, czy gracz zdecyduje się na widok z kabiny czy z zewnątrz. Zmiennych jest cała masa.

piramidy 2
Zrzut ekranu z Microsoft Flight Simulator. | Źródło: mat. własny

Gry z DLSS

Nie myślcie sobie, że zyski z DLSS występują w tej jednej grze. Co to, to nie – w innych są na ogół znacznie bardziej imponujące. Przytoczyłem po prostu przykład jeden z najnowszych przykładów produkcji robiącej użytek z DLSS 2.0. Na YouTube bez problemu znajdziecie dziesiątki jeśli nie setki porównań typu DLSS ON / OFF w Waszych ulubionych grach.

Niektóre z popularnych gier z DLSS to:

  • Cyberpunk 2077
  • Spider-Man: Miles Morales
  • Warhammer 40,000: Darktide
  • Need for Speed Unbound
  • Call of Duty: Modern Warfare 2
  • Death Stranding
  • Minecraft dla Windows

Czy DLSS wpływa na jakość obrazu?

Czy DLSS jawi się Wam jako coś, co jest zbyt piękne, aby było prawdziwe? Czy próbujecie w tym momencie doszukać się jakiegoś haczyka? Pierwsza generacja DLSS faktycznie przynosiła spore zyski liczby klatek, ale odbywało się to najczęściej kosztem zauważalnego spadku jakości obrazu w ruchu. Technologia DLSS 2.0 rozprawiła się jednak z absolutną większością niedociągnięć wydania poprzedniej generacji. Teraz różnice te są trudno dostrzegalne lub po prostu są różnicami na lepsze. Tak, DLSS za sprawą uczenia maszynowego jest w stanie poprawić jakość wyświetlanej grafiki.

Jeśli zdecydujecie się korzystać z DLSS w trybie Jakość, istnieje spora szansa, że nie dopatrzycie się żadnych różnic „in minus”, w nawet najbardziej dynamicznych grach. Upscalling jest widoczny najmocniej w strzelankach wypełnionych po brzegi akcją, ale powiedzmy sobie szczerze: dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy nie skupiacie się na graniu, a wpatrywaniu w detale. W Microsoft Flight Simulator włączenie DLSS nie wiąże się na moje oko z żadnymi wadami.

Włącz DLSS jeśli tylko możesz

DLSS staje się coraz lepszy, niemal dosłownie z dnia na dzień. Kolejne aktualizacje i rozwój sztucznej inteligencji oraz doskonalenie uczenia maszynowego sprawiają, że obiekty w ruchu wyglądają coraz lepiej, obraz jest coraz bardziej szczegółowy, a zysk z aktywacji DLSS – coraz większy. O ile jeszcze dwa lata temu można było mówić, że biblioteka gier z DLSS jest uboga, to obecnie z techniką tą współpracuje ponad 230 gier. Na dodatek, karty graficzne z serii RTX 3000 w końcu są tańsze.

Palit GeForce RTX 3050 Dual 8GB można kupić już za 1539 złotych i grać w Full HD, także w gry AA na Ultra detalach z DLSS. Chcesz większej liczby klatek? Czeka na Ciebie Palit GeForce RTX 3060 Dual 12GB GDDR6 – kupisz go za ok. 1859 złotych.

Użytkownikom monitorów 1440p polecamy Palit GeForce RTX 3060 Ti Dual 8GB za ok. 2299 złotych, który po aktywacji DLSS w większości gier pozwoli wykorzystać pełnię potencjału z matryc 144 Hz. A może coś jeszcze wydajniejszego? Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro OC po aktywacji DLSS pozwoli zasmakować gier w 4K po redukcji szczegółowości grafiki lub grać komfortowo w 1440p, w tytułach e-sportowych nawet w 240 klatkach.

Artykuł sponsorowany / Materiał powstał we współpracy z Palit

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.