Intel wprowadza DLC na funkcje procesorów

Maksym SłomskiSkomentuj
Intel wprowadza DLC na funkcje procesorów
Jak zarabiać na danym produkcie nie tylko w momencie jego sprzedaży? Czy może: jak zarobić dwukrotnie na tym samym produkcie? To bardzo proste: wystarczy przekonać producentów do tego, że funkcje odblokowywane programowo już po zakupie produktu weń wyposażonego to znakomity pomysł. Jak na razie konsumenci nie widzą w tym żadnego problemu, więc korporacje ochoczo to wykorzystują. Lepsza klimatyzacja w Audi w postaci DLC już jest, podobnie z resztą jak poprawa przyspieszenia w samochodach Mercedes EQE i EQS w ramach co miesiąc opłacanej subskrypcji. Teraz mikrotransakcje dotarły do świata procesorów marki Intel.

Program Intel On Demand zaprezentowany

Firma Intel oficjalnie ujawniła swój program Intel On Demand, który pozwoli odblokować wybrane funkcje procesorów Xeon Scalable Sapphire Rapids. Nowy program w formule pay-as-you-go pozwoli klientom zwiększać możliwości układów bez konieczności wymiany sprzętu.

Nadchodzące procesory Intel Xeon Scalable Sapphire Rapids czwartej generacji są wyposażone w różne akceleratory specjalnego przeznaczenia i technologie bezpieczeństwa, które nie są potrzebne wszystkim użytkownikom przez cały czas. Intel twierdzi, że będzie sprzedawał układy z dezaktywowanymi funkcjami, których dany kupujący nie będzie potrzebował, co z kolei przełoży się na oszczędności w firmach. Pytanie brzmi: czy w cenę procesorów z deaktywowanymi funkcjami nie będą wliczone koszty wyłączonych technologii?

Na liście technologii w modelu subskrypcyjnym są:

  • Software Guard
  • Dynamic Load Balancer (DLB)
  • Intel Data Streaming Accelerator (DSA)
  • Intel In-Memory Analytics Accelerator (IAA)
  • Technologia Intel QuickAssist (QAT)
 
intel on demand

Technologie Intel On Demand są przeznaczone do bardzo różnych zastosowań, niewielu klientów będzie potrzebować ich wszystkich jednocześnie. Jednocześnie, jak widać nie jest to coś, z czego mogliby korzystać zwykli konsumenci.

Program Intel On Demand firmy jest zarezerwowany dla serwerów i prawdopodobnie będzie dostępny wyłącznie dla platform Xeon.

Wysokość opłat za subskrypcje Intel On Demand nie została jeszcze ujawniona.

Drugie podejście Intela do takich zabiegów

Intel oferował już kiedyś aktualizacje oprogramowania o nazwie Intel Upgrade Service dla swoich procesorów do komputerów stacjonarnych, aby działały szybciej. Program wprowadzony w 2010 roku spotkał się z ogromną krytyką, ponieważ Intel de facto sztucznie zaniżał możliwości swoich procesorów. W 2011 ideę porzucono.

Źródło: Intel

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.