Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Sony zaczęło wspominać o PlayStation 6. Kiedy zadebiutuje nowa konsola?
Czwartek, 24 Listopad 2022 13:13, Wpisany przez Piotr Malinowski
sony ps6 kiedyPojawiły się intrygujące doniesienia.

Sony bez wątpienia myśli już o kolejnej generacji konsol. Takie wnioski można wysnuć po lekturze najnowszego oświadczenia koncernu, gdzie pojawiła się wzmianka o planowanym debiucie nowego urządzenia. Nie dowiedzielibyśmy się tego, gdyby nie zamieszanie związane z zakupem firmy Activision przez Microsoft. O co dokładnie chodzi?

Czy Sony już planuje kolejną generację konsol?


Obecna generacja konsol miała swoją premierę pod koniec 2020 roku. Pomimo upływu dwóch lat wciąż możemy mówić o jej stosunkowo powolnym rozwoju - głównie za sprawą problemów z dostępnością i niezbyt ciekawych next-genowych produkcji. Mimo to producenci już muszą myśleć o przyszłości oraz z wyprzedzeniem planować strategię rozwoju.

Wygląda na to, że podobnego zdania jest Sony - tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień. CMA (Competition and Markets Authority) to jeden z brytyjskich regulatorów, który zajął się badaniem przyczyn i potencjalnych skutków przejęcia koncernu Activision Blizzard przez Microsoft. Oczywiście cały proceder jest bacznie obserwowany przez największą konkurencję firmy (jeśli chodzi o aspekt gamingowy rzecz jasna).

Japońska korporacja zaczyna się bowiem obawiać o przyszłą generację sprzętową. "Zieloni" zaproponowali 10-letni okres dostępności marki Call of Duty na konsolach PlayStation, a zapewne do tego czasu w ręce użytkowników trafi już nowa konsola. Sony sądzi więc, że późniejsza ekskluzywność cyklu może znacząco wpłynąć na popularność gamingowego sprzętu od konkretnego producenta, co ma być w domyśle zagrywką godną monopolisty.

 
Sony postanowiło się więc odnieść do dokumentu opublikowanego przez CMA. Jego fragmenty wyciekły do przestrzeni publicznej i co ciekawe, możemy tam znaleźć wzmiankę o potencjalnej dacie premiery PlayStation 6. Widoczna jest ona jednak wyłącznie w zredagowanej wersji komentarza, w jego publicznej odsłonie została skutecznie zamazana.

Sporo osób celuje jednak w 2026 lub 2028 rok - wspomniano bowiem o zyskaniu ekskluzywności przez Call of Duty w 2027 roku. Oczywiście do tego wszystkiego należy podchodzić z odpowiednim dystansem i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy doczekamy się debiutu kolejnej generacji.

Obstawiam, że tak naprawdę mało kto jeszcze myśli o tym wydarzeniu (oczywiście oprócz Sony), zwłaszcza przeciętni konsumenci. PlayStation 5 to wciąż nowa konsola, która nadal nie jest aż tak łatwa w zakupie. Poza tym krążą pogłoski o planowym wydaniu wersji Pro urządzenia, lecz osobiście niezbyt dawałbym temu wiarę.

Zobaczymy co przyniesie czas. Na razie trzeba doczekać się przynajmniej kilku świetnych gier wykorzystujących potencjał obecnej generacji.

Źródło: Twitter