Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Czy Twój smartfon jest eko? Sprawdź w Orange Eco Rating
Poniedziałek, 27 Czerwiec 2022 10:34, Wpisany przez Maksym Słomski
orange eco rating ranking
Który smartfon jest najbardziej przyjazny środowisku?

Czy zwracacie uwagę na to, czy sprzęt który kupujecie jest "eko"? Coraz więcej korporacji stawia coraz mocniejszy nacisk na podejście mające na celu zmniejszenie wpływu wytworzenia produktów na środowisko. Czasem jest to zwykły greenwashing, innym razem są to realne działania. Firma Orange postanowiła w rok po zapowiedzi wprowadzić w swoim internetowym sklepie Eco Rating, czyli ujednolicony system oceny smartfonów w oparciu o wpływ ich wyprodukowania na środowisko.

Eco Rating - czy Twój smartfon jest eko?


Eco Rating to standaryzowany system przyjęty przez pięciu europejskich operatorów: Orange, Deutsche Telekom, Telefónica, Telia Company i Vodafone. Każde z urządzeń analizowane jest pod kątem wpływu na środowisko procesu produkcji, transportu, użytkowania i utylizacji telefonu komórkowego. Końcowa ocena w skali 0-100 prezentowana jest na karcie produktu.

orange eco rating
Źródło: Orange

Oceniane obszary to:

  • trwałość telefonu – solidność urządzenia, trwałość baterii, okres gwarancji
  • łatwość naprawy – sposób zaprojektowania urządzenia oraz działania wspierających dłuższe użytkowanie przez możliwość naprawienia czy ponownego użycia
  • zdolność do recyklingu - w jakim stopniu elementy urządzenia można odzyskać i poddać recyklingowi
  • wpływ na klimat – emisja gazów cieplarnianych przez urządzenie podczas całego cyklu życia
  • efektywność gospodarowania zasobami – wykorzystanie w produkcji urządzenia rzadkich surowców.

Problem rankingu może polegać na tym, że Eco Rating opiera się na informacjach przekazywanych przez producentów smartfonów. Sami rozumiecie... W każdym razie, do systemu przekazuje je 17 dostawców. Na ocenę oprócz pięciu wymienionych wyżej kategorii składa się 13 wskaźników środowiskowych i 6 kryteriów dotyczących efektywności surowcowej.

orange eco rating 2
Źródło: Orange

Jestem nieco zawiedziony, że w internetowym sklepie Orange nie da się sortować produktów według oceny Eco Rating. Skoro to takie istotne, to być może konsumenci chcieliby w szybki i wygodny sposób dowiedzieć się, które urządzenia są najbardziej, a które najmniej eko?

Sprawdziłem kilka popularnych modeli smartfonów i oto ich eko oceny:

  • Samsung Galaxy A33 5G 128GB - 76/100
  • OPPO Reno6 Pro 5G - 72/100
  • motorola moto g50 5G - 66/100

Zauważyłem, że w Eco Ratingu brakuje m.in. smartfonów Xiaomi, Apple, realme i Vivo. Szkoda, zważywszy na ich popularność w Polsce.

O omawianej inicjatywie i metodologii wyliczenia oceny w szczegółach przeczytacie na stronie www.ecoratingdevices.com.

Źródło: Orange