Instalki.pl » Aktualności » Hardware » PCIe 7.0 wprowadzi komputery w nową erę. Wiemy kiedy
Środa, 22 Czerwiec 2022 22:47, Wpisany przez Maksym Słomski
pcie 7 zlacze
Przyszłość, która nadejdzie niebawem.

Macie już komputer ze złączem PCIe 4.0 na płycie głównej? Nie macie, podobnie jak zdecydowana większość użytkowników komputerów stacjonarnych? No to słuchajcie, zabawna sprawa. O możliwościach nośników SSD M.2 PCIe 5.0 pisaliśmy już co najmniej kilkukrotnie, a specyfikację PCIe 6.0 omawiałem jeszcze w październiku 2021 roku. Oba te standardy wydają się już trochę passé, bo w mediach tematem numer jeden jest ostatnio standard PCIe 7.0. Wcale nie żartuję.

PCI Express - co to jest?


No dobra, ale czym w zasadzie jest PCI Express? PCI Express (ang. Peripheral Component Interconnect Express) to połączenie Point-to-Point, pozwalające przesyłać dane z ogromną prędkością. Standard ten wykorzystuje się na przykład do instalowania kart rozszerzeń w płycie głównej, ot choćby kart graficznych, czy też szybkich nośników danych SSD M.2 PCIe. Standard opracowany przez firmy Compaq, Dell, Hewlett-Packard, IBM, Intel i Microsoft pomiędzy generacjami różni się kodowaniem, transferem i przepustowością.

PCIe 7.0 - możliwości


Chociaż dopiero powoli wkraczamy w czasy generacji PCI Express 5.0 (PCIe Gen 5) - choć większość użytkowników pecetów nie doczekała się jeszcze sprzętu z PCIe 4.0 - PCI Special Interest Group (SIG) już tera patrzy w przyszłość. We wtorek podano, że w 2025 roku można spodziewać się finalizacji specyfikacji PCIe 7.0. Już teraz wiemy co nieco o nowym standardzie.

PCI Express 7.0 kontynuuje rozwijany trend, podwajając przepustowość PCI Express 6.0 z 64 gigatransferów na sekundę (256 GB/s) do 128 gigatransferów na sekundę (512 GB/s), dwukierunkowo i przez interfejs x16. PCIe 7.0 będzie również wstecznie kompatybilny z poprzednimi generacjami tej technologii, zapewnił SIG. P

pcie 7
Przepustowość PCIe na przestrzeni kolejnych generacji. | Źródło: PCI SIG

lany związane z planowaniem specyfikacji często poprzedzają o długie lata faktyczną obecność certyfikowanych produktów na rynku. Nie dziwcie się zatem, że piszemy o PCIe 7.0 w dobie rosnącej popularności PCIe 4.0 i stopniowej popularyzacji PCIe 5.0.

PCI Express 5.0 został ogłoszony w maju 2019 roku, ale został po raz pierwszy wprowadzony w produktach konsumenckich w procesorach Intela 12. generacji (Alder Lake) pod koniec ubiegłego roku. PCI Express 5.0 będzie również obsługiwany przez procesory AMD Ryzen 7000, które zadebiutują tej jesieni.

PCIe 7.0 mierzy wysoko


Rynek oczekuje, że nowy standard będzie rozwijany głównie z myślą o zastosowaniach korporacyjnych, obliczeń kwantowych, obliczeń wysokiej wydajności, tematów związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Bonus stanowi obsługa... 800-gigabitowego Ethernetu. Dla tego trudno obecnie wyobrazić sobie zastosowanie, a już na pewno nie w mainstreamie.

Ach, no i SIG mówi sporo o poprawie efektywności energetycznej. Obecnie dyski SSD mają tendencję do osiągania absurdalnie wysokich temperatur. Kolejne generacje PCIe powinny nieco je obniżać.

Z tematem PCIe 7.0 z pewnością powrócimy... za parę lat lub odrobinę szybciej.

Źródło: PCI Special Interest Group, PC World