Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Układy AMD Ryzen zmniejszyły zasięg samochodów Tesla
Sobota, 22 Styczeń 2022 09:48, Wpisany przez Maksym Słomski
tesla model 3 amd
Tesla nie chce się tym chwalić.

Procesory marki AMD w ostatnich latach zjednały sobie na nowo serca graczy. Popularność układów AMD Ryzen 3000 sprawiła, że AMD mocno poprawiło swoją sytuację rynkową, zwiększając udziały i odbierając sporą część konsumentów Intelowi. Procesory AMD m.in. ze względu na swoją usprawnioną wydajność elektryczną w końcu zaczęły częściej gościć w laptopach. Wygląda jednak na to, iż w samochodach marki Tesla nie spisują się najlepiej.

Układy AMD zmniejszają zasięg samochodów Tesla


Mikroprocesory AMD Ryzen instalowane w pojazdach elektrycznych Tesla Model 3, zmniejszają zasięg pojazdów, głosi raport Teslascope. Tesla, która wcześniej korzystała z procesorów Intel Atom w swoich systemach multimedialnych, niedawno przeszła na rozwiązania AMD. Klienci Tesli, którzy zamówili w przedsprzedaży Model 3, są teraz proszeni przez firmę o zaakceptowanie zmniejszonego zasięgu swoich pojazdów w niektórych stanach australijskich, ze względu na przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

Jak bardzo procesory AMD zmniejszają zasięg samochodów Tesla Model 3? Mniej więcej o 2,4%. Wydaje się, że to mało, ale przekłada się to na zasięg WLTP krótszy o 22 kilometry, niż komunikowany wcześniej. Realnie oznacza to jeszcze większą stratę.


"Zaktualizowaliśmy samochody Model 3, aby zoptymalizować działanie ekranu dotykowego za pomocą naszego nowego komputera samochodowego. Ta zmiana sprzętowa wymaga większej mocy, co powoduje niewielki spadek zasięgu pojazdu. Zasięg Twojego Modelu 3 wynosi teraz 602 kilometry (WLTP), o 22 kilometry mniej niż pierwotnie podano" - głosi wiadomość od Tesla.

W dalszej części wiadomości pojawia się zapytanie o chęć anulowania zamówienia. Jak zauważa Teslascope w swoim tweecie, wiadomość nie została wysłana do wszystkich klientów, którzy zamówili w przedsprzedaży Model 3. Ta wysłana w Australii wynika z surowych przepisów dotyczących ochrony konsumentów w tym kraju. Niektórzy o zmianie mogą się nawet nie dowiedzieć.

AMD Ryzen także w innych samochodach Tesla


Ryzen jest już obecny w innych pojazdach elektrycznych Tesli, produkowanych od ubiegłego roku, w tym Model S Plaid oraz Modele S i X, od zeszłego roku. Znajduje się w nich procesor AMD Ryzen YE180FC3T4MFG (4 rdzenie, 45 W TDP) oraz GPU AMD Radeon 215-130000026, zbliżony specyfikacją do Radeona Pro W6600.

Źródło: Teslascope