Instalki.pl » Aktualności » Hardware » MediaTek demonstruje możliwości WiFi 7 Filogic. Kolejny skok w przepustowości i pojemności sieci
Czwartek, 20 Styczeń 2022 16:35, Wpisany przez Jan Domański
MediaTek demonstruje możliwości WiFi 7 Filogic. Kolejny skok w przepustowości i pojemności sieciPierwsze urządzenia już w 2023 roku.

Obecnie całkiem powszechnym standardem w domach i firmach jest WiFi 5 ac. Coraz więcej użytkowników stawia już na WiFi 6 ax, a dopiero bardzo wąska grupa myśli o rozwinięciu ostatniego standardu w postaci WiFi 6E. Jednak tajwański MediaTek już teraz prezentuje partnerom biznesowym i chcącym wejść we współprace firmom swoje rozwiązania WiFi 7 Filogic.

Ponad trzykrotny wzrost maksymalnej przepustowości w WiFi 7 względem WiFi 6


Wczoraj koncern MediaTek ogłosił gotowość na pierwsze prezentacje na żywo technologii WiFi 7 Fologic dla swoich partnerów i współpracowników z branży. MediaTek od początku był zaangażowany w rozwój Wi-Fi 7, a firma jest jedną z pierwszych adoptujących technologię nowego WiFi. Standard ma zaoferować jeszcze większe maksymalne prędkości, niższe opóźnienia czy polepszoną pojemność sieci. Według WiFi Alliance, 802.11be będzie obsługiwać maksymalną przepustowość 30 Gb/s lub nawet więcej, co stanowi duży krok naprzód względem maksymalnej przepustowości WiFi 6 ax wynoszącej 9,6 Gb/s.

MediaTek demonstruje możliwości WiFi 7 Filogic. Kolejny skok w przepustowości i pojemności sieci
MediaTek stosunkowo niedawno (w 2020 r.) pokazywał płytę z obsługą Wi-Fi 6 Wave 1+, a już prezentuje WiFi 7 / Foto: MediaTek

Wi-Fi 7 Fologic może osiągnąć maksymalną prędkość określoną przez IEEE 802.11be dzięki technologii operacji wielołączowych (MLO). Łączy jednocześnie wiele kanałów w różnych pasmach częstotliwości, aby zapewnić płynne działania ruchu sieciowego, nawet jeśli w pasmach występują zakłócenia lub przeciążenie. Technologia MLO będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia szybszego i bardziej niezawodnego przesyłania danych. Inne ulepszenia obejmą obsługę kanałów 320 MHz, kwadraturowej modulacji amplitudy 4K (4K-QAM) oraz zmniejszoną latencję i jitter czy od razu obsługę 6 GHz w standardzie.

WiFi 7 jeszcze lepsze dla ciężkich multimediów, powinno pojawić się już w 2023 roku


Jak powiedział Alan Hsu będący wiceprezesem korporacji i dyrektorem generalnym działu Intelligent Connectivity w MediaTek - "Wprowadzenie Wi-Fi 7 po raz pierwszy będzie oznaczać, że Wi-Fi może być prawdziwym zamiennikiem linii przewodowych/Ethernet dla aplikacji o bardzo dużej przepustowości. Technologia Wi-Fi 7 firmy MediaTek będzie podstawą sieci domowych, biurowych i przemysłowych oraz zapewni bezproblemową łączność dla wszystkiego, od aplikacji AR/VR dla wielu graczy po gry w chmurze i rozmowy 4K, po strumieniowanie 8K i nie tylko."


W zasadzie bardzo podobne oświadczenia mieliśmy już przy okazji wprowadzania WiFi 6 ax czy WiFi 5 ac. Z drugiej strony jakość multimediów wzrasta za sprawą zwiększania rozdzielczości, a standardy sieci przewodowej Ethernet powyżej Gigabit Ethernet (1 Gb/s) są powoli coraz popularniejsze. W takim razie naturalną koleją rzeczy jest także ciągłe zwiększanie maksymalnych przepustowości i pojemności oraz redukcja opóźnień sieci dla WiFi. Według MediaTeka, standard WiFi 7 powinien pojawić się w pierwszych urządzeniach dostępnych na rynku już w 2023 roku. To całkiem niedługo biorąc pod uwagę dopiero pojawiające się produkty WiFi 6E (z dodatkowym pasmem 6 GHz).

Zobacz również: TP-Link z WiFi 6E na CES 2022. Routery, systemy mesh, wzmacniacze i karty sieciowe

Źródło i foto: MediaTek / liliputing