Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Commodore 64 powraca po latach!
Wtorek, 05 Kwiecień 2011 10:41, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Jeden z najbardziej uwielbianych komputerów wszech czasów - Commodore 64 - już wkrótce powróci w wielkim stylu. To nie żart, firma Commodore USA zaprezentowała właśnie nowy prototyp komputera z lat 80tych, który został przystosowany do naszych czasów.

Po 29 latach od wydania C64 entuzjaści gier telewizyjnych będą mogli ponownie zasiąść przed niebieskim ekranem. Prototyp z 2011 roku niewiele różni się od pierwowzoru - jest niemal identyczny z wyjątkiem obecności dodatkowych portów i złączy. Nowa wersja C64 zadebiutuje z zaktualizowaną wersją systemu Commodore OS, który będzie zawierał przeglądarkę internetową i zestaw narzędzi kompatybilnych z Microsoft Office.

Commodore USA wciąż nie ujawnia informacji na temat premiery urządzenia, a najnowsze zdjęcia pojawiły się 1 kwietnia (miejmy nadzieję, że to nie primaaprilisowy żart). Producent informuje, że najnowsze Commodore 64 jest w pełni sprawnym komputerem dzięki czemu można na nim zainstalować nawet system Windows. W takiej sytuacji użytkownik otrzyma wybór systemu podczas uruchamiania komputera.

Całość bazuje na nowoczesnej płycie głównej mini-ITX, procesorze Dual Core 525 Atom i grafice Nvidia Ion2. Sprzęt wyposażono w 2 GB pamięci RAM DDR3 (z możliwością rozbudowy do 4 GB). Dodatkowo na pokładzie znajdziemy napęd DVD (opcjonalnie Blu-ray), czytnik kart pamięci, 4 gniazda USB, itd. Nowe Commodore 64 można podłączyć do nowoczesnych telewizorów i monitorów HD.

new Commodore 64

commodore 64Na stronie producenta pojawił się oficjalny cennik. Nowe C64 w podstawowej wersji nabyć można już za 250 dolarów, najbogatszy model C64x Ultimate kosztuje 895 dolarów ale w standardzie otrzymamy dysk 1TB, napęd Blu-ray, łączność WiFi(802.11 b/g/n), Bluetooth i 4GB pamięci. Pełna specyfikacja dostępna jest na stronie producenta.

Źródło: Commodore USA