Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Samsung inwestuje 17 miliardów w fabrykę. W tle nowe procesory
Środa, 24 Listopad 2021 16:54, Wpisany przez Aleksander Piskorz
Samsung
Firma stworzy fabrykę w Teksasie.

Samsung oficjalnie ogłosił swoją nową inwestycję. Koreańska firma wyda 17 miliardów dolarów na zaawansowaną fabrykę procesorów w Teksasie. Jak donosi Wall Street Journal, Samsung chce w ten sposób uniezależnić się od zawirowań na rynku azjatyckim. Jednocześnie Koreańczycy utworzą na terenie USA nawet 1800 nowych miejsc pracy.

Nowa fabryka Samsunga będzie posiadała powierzchnię około 1200 akrów.

Samsung chce wejść o krok wyżej ze swoimi procesorami

Kinam Kim, wiceprezes i dyrektor generalny Samsung Electronics Device Solutions Division przekazał w oświadczeniu, iż Koreańczycy dzięki pozyskaniu nowej przestrzeni będą w stanie lepiej zaspokajać wszystkie potrzeby swoich klientów. Inwestycja w nową fabrykę w USA ma przyczynić się również do zmniejszenia problemów z globalnym łańcuchem dostaw oraz obecną sytuacją na rynku półprzewodników. Kim podziękował również amerykańskiemu rządowi oraz prezydentowi Stanów Zjednoczonych - Joe Bidenowi.

Oficjalnie, prace nad nową lokalizacją rozpoczną się w 2022 roku. Samsung przewiduje, że fabryka w Teksasie będzie w stanie produkować pierwsze układy już w 2024 roku. Analitycy wskazują na to, iż Samsung będzie dzielił moc przerobową fabryki na zasadzie “pół na pół”. Połowa produkcji trafi do partnerów Samsunga, a połowa zostanie wykorzystana przez Koreańczyków w ich własnych produktach.

samsungfabryka2
fot. Samsung

Niektóre doniesienia wskazują na to, że to właśnie w USA Samsung może przebić kolejną barierę - fabryka w Teksasie miałaby bowiem produkować procesory w 3 nanometrach. W ten sposób koreański gigant chce także konkurować z TSMC, które obecnie nie wyrabia w zakresie zaspokojenia popytu ze strony swoich partnerów. Co ciekawe, Samsung nie jest jedyną marką, która oficjalnie ogłosiła inwestycję ogromnych pieniędzy w nową fabrykę. Podobne plany ma także japońskie Sony. Firma wyda 7 miliardów dolarów na nowy teren w Japonii - ta fabryka z kolei nie zacznie pracować na pełnych obrotach co najmniej do końca 2024 roku.

W ciągu najbliższych trzech lat, TSMC zainwestuje w nowe fabryki około 100 miliardów dolarów.

Źródło: WSJ / fot. Babak - Unsplash