Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Przeróbki nie będą potrzebne. iPhone 14 Pro ma mieć złącze USB typu C
Wtorek, 23 Listopad 2021 09:43, Wpisany przez Antoni Zaborski
ladowarki
Długo wyczekiwana zmiana.

Mimo iż niedawno wprowadzone europejskie przepisy postawiły Apple pod ścianą, wciąż nie było do końca jasne, jak technologiczny potentat zareaguje na presję związaną z wymogiem unifikacji złącz ładowania. Pojawiały się bowiem głosy, że korporacja z Cupertino będzie możliwie długo stała przy swoim, skazując użytkowników na korzystanie z własnej technologii - złącza Lightning, testując przy tym cierpliwość europejskich organów. Okazuje się jednak, że będzie zupełnie odwrotnie. Zmiana standardu łączności przewodowej w produktach Apple może nadejść zaskakująco szybko i bezboleśnie, już w kolejnej generacji iPhone’ów.

O decyzji Apple poinformował serwis iDropNews, który potwierdził podobno tę informację u kilku różnych źródeł.

Długo wyczekiwana zmiana.
Źródło: Unsplash / Daniel Romero

Jest jeden haczyk


Apple ma jednak wprowadzić złącze USB Typu C w swoim stylu, czyli zostanie ono przedstawione na początku jako funkcja premium, tylko dla droższych modeli z linii Pro. Tak, to nie żart. iDropNews informuje, że jako pierwsze, standardowe wejście, dostępne niemal we wszystkich smartfonach z Androidem, dostaną dwa droższe iPhone’y - 14 Pro i 14 Pro Max. Zwykła “czternastka” ma wciąż posiadać złącze Lightning. Zapewne, zmieni się do dopiero w następnej edycji urządzeń, aby dostosować się do europejskich regulacji, które wprowadzają obowiązek stosowania jednej technologii przed rokiem 2024.

Przejście z technologii Lightning na USB-C ma właściwie same zalety. Oprócz tej najbardziej oczywistej, czyli możliwości korzystania z ładowarek innych producentów, są też argumenty czysto techniczne. USB typu C może przesyłać dane z prędkością do 40Gb/s, natomiast maksimum możliwości złącza Lightning to tylko 480 Mb/s. Dla osób transferujących duże pliki oznacza to naprawdę sporą oszczędność czasu.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi tablety, Apple zaczęło już proces przechodzenia na uniwersalne złącze. Wszystkie ostatnie iPady (poza podstawowym modele) dostały bowiem port USB-C.

Źródło: iDropNews / fot. tyt. Unsplash / Jeremy Bezanger