Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Test płatności zbliżeniowych Mi Band 6 NFC. Tak działa Xiaomi Pay w Polsce
Piątek, 08 Październik 2021 10:45, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Xiaomi Pay w Polsce
Płatności opaską, czy to wygodne?

Polska premiera opaski Mi Smart Band 6 NFC już za nami. Urządzenie trafiło właśnie w moje ręce, a właściwie na mój nadgarstek, dlatego postanowiłem sprawdzić, jak działają płatności Xiaomi Pay.

Możliwość płatności zbliżeniowych to fukcja, na której brak do tej pory narzekali użytkownicy. W końcu otrzymaliśmy gadżet w naprawdę przystępnej cenie (249 zł), którym można płacić niczym zegarkiem Apple Watch czy Garminem.

Płatności zbliżeniowe opaską Xiaomi w Polsce


Od czego zacząć? Po skonfigurowaniu opaski w aplikacji Mi Fit należy wybrać usługę Xiaomi Pay. Tutaj ważna uwaga - płatności działają obecnie w Polsce jedynie z wybranymi kartami Mastercard wydanymi przez instytucje, takie jak Bank Pocztowym, fintechy ZEN.com i Curve. Ja skorzystałem z tej ostatniej. Dzięki Curve możecie płacić praktycznie dowolną kartą, ale o tym w daleszej części tekstu.

W menu aplikacji Mi Fit wybierz zakładkę Karty, a następnie Karta bankowa. Przed rozpoczęciem dodawania karty trzeba jeszcze ustawić PIN składający się z 6 cyfr. Na kolejnym ekranie możemy wpisać dane karty ręcznie lub zeskanować ją aparatem w telefonie.

2021-10-08 101142

Po wpisaniu kompletnych dany, jak numer katy, imię i nazwisko właściciela, data ważności i kod CVV przechodzimy do aktywacji, która trwa ok. 2 minuty. W międzyczasie na ekranie pojawiają się wskazówki dotyczące płatności opaską.

2021-10-08 101213

Po aktywacji odpowiedni token wgrany jest na urządzenie, którym od tej pory będzie można płacić. W praktyce przed pierwszą płatnością danego dnia musimy wybrać kartę zapisaną na opasce i podać ustawiony w aplikacji kod PIN.

2021-10-08 101231

Tak „odblokowana” opaska pozwala na płatności w ciągu 24 godzin, w czasie których bez przerwy pozostanie na nadgarstku użytkownika.

2021-10-08 103044
Po dodaniu karty trzeba wpisywać PIN raz na 24h

Tyle teorii, czas przejść do praktyki. Odwiedziłem pobliski sklep, aby sprawdzić płatności prosto z nadgarstka.

Aby dokonać transakcji, trzeba zbliżyć nadgarstek z urządzeniem do terminala. Ale to nie wszystko, producent zastosował zabezpieczenie przed przypadkowym dokonaniem płatności. Zatem, aby zapłacić trzeba przesunąć palcem po ekranie w lewo, wówczas ukaże się zapisana karta i na tym ekranie kliknąć strzałkę w prawo. Wydaje się skomplikowane? Nie jest, cały proces ogranicza się do dwóch machnięć po ekranie.

2021-10-08 103306

Co ważne, płatności działają również po rozłączeniu opaski z telefonem. Można zatem płacić w sklepie nawet jeżeli smartfon został w domu.

Nie masz wspieranej karty? Można to obejść


Jak już wspomniałem, z funkcji płatności mogą już korzystać użytkownicy kart Mastercard wydanych przez instytucje finansowe, takie jak Bank Pocztowy oraz fintechy ZEN.com i Curve. Wkrótce opaską Xiaomi będą mogli płacić także klienci banków BNP Paribas, Getin Bank, mBank oraz SGB-Bank i innych, o czym wspominaliśmy w naszym środowym artykule.

Jeżeli chcesz już teraz kupić Mi Band 6 NFC i płacić wygodnie w sklepach, osobiście mogę polecić aplikację Curve. Dzięki niej za darmo w kilka minut wygenerujesz wirtualną kartę Mastercard. Curve to agregat kart płatniczych więc możesz wprowadzić do niej dane innej dowolnej karty płatniczej (debetowa lub kredytowa), a następnie płacić nią zbliżeniowo.

Więcej o Curve pisałem w artykule na temat płatności zbliżeniowych na smartfonach Huawei z HMS.