Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Szaleńczy bieg. Nvidia GeForce RTX 3080 Ti i tłum klientów przed sklepem. Kolejka jak za PRL
Sobota, 05 Czerwiec 2021 10:17, Wpisany przez Jan Domański
Tłum klientów przed sklepem w USA czeka na RTX 3080 TiMoże by tak wprowadzić kartki na GPU?

W tym roku raczej nie doczekamy się polepszenia sytuacji z dostępnością i cenami kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon. No, ewentualnie pewna poprawna może pojawić się pod koniec 2021, co sugerują bardziej optymistyczne prognozy. Tak czy inaczej, na razie jest bardzo źle i sytuacja wcale nie staje się lepsza już od wielu miesięcy. Nie dziwi więc zajście, które miało miejsce w Dallas.

Wielka kolejka w sklepie z USA, a w Polsce problemy z dostępnością RTX 3080 Ti przez Internet


Sklep Micro Center w teksańskim mieście Dallas przeżył spotkanie z tłumem kupujących, którzy chcieli nabyć swoje karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3080 Ti. Uwiecznił to na swoim nagraniu PrestonALewis robiący transmisje na Twitchu, choć materiał z jego relacji można obejrzeć również w serwisie YouTube. Częściowo rozproszona kolejka amerykanów chętnych na nowe GPU jest naprawdę duża, a początek chaosu wkrada się do tłumu mniej więcej pomiędzy 03:55, a 04:00 na nagraniu (nie trwa do samego końca wideo, ale i tak scena nie jest typowa dla kupowania grafik). Wzburzenie i pędzenie bliżej wejścia nastąpiło po tym, jak ktoś z obsługi sklepu odpowiadając na pytanie klienta stwierdził, że nie starczy grafik dla wszystkich zainteresowanych. Najlepiej samemu to zobaczyć, mi osobiście momentami przypominało scenę uciekania tłumu przed zombie w horrorze o żywych trupach.


W Polsce raczej nie było takich wydarzeń, a przynajmniej nic o takowych mi nie wiadomo (szczególnie, że premiera wypadała w dzień święta wolnego od pracy). Jednak to nie znaczy, że ominęły nas niedogodności sklepowego debiutu GeForców RTX 3080 Ti. Sam myślałem o tym, aby za kilka dni spróbować zamówić Founders Edition jeszcze niewprowadzonej karty RTX 3070 Ti, kiedy pojawi się w sprzedaży na stronie internetowej Nvidii. Jeżeli będzie tak samo jak relacjonował mi kolega Arek (również związany z tematem tech) w temacie RTX 3080 Ti, to mogę obejść się smakiem. - "Możesz raczej zapomnieć o kupowaniu FE, albo nie wiem... Miałem maila, że będą o 15:00 dostępne, a o 14:46 już były wyprzedane. Ciekawostka: w X-Komie były po 11-13k wersje producentów i wyszły w pół godziny niecałe." Choć okazało się, że na zakup FE z bezpośredniej oferty samej Nvidii i tak nie było szansy - karta w takiej postaci nie jest oficjalnie sprzedawana w Unii Europejskiej.

Oby Intel z jego Xe DG2 poprawił stan rynku kart graficznych


Pewnym ratunkiem dla nieco szybszego powrotu do bardziej akceptowalnych cen może być wejście nowego gracza na rynek kart graficznych. Intel chciałby zagarnąć dla siebie nieco udziałów w rynku GPU. Oczywiście chodzi o dedykowane rozwiązania, a nie zintegrowane, w których od lat ma sporo do powiedzenia, ale dopiero seria Intel Xe Graphics (na której także będą bazować kolejne konstrukcje dedykowane) nadaje się do bardziej zaawansowanych rzeczy niż wyświetlanie pulpitu i multimediów. Pierwszy krok w postaci bardzo podstawowego modelu Intel Xe DG1 został już poczyniony. Teraz czekamy na Intel Xe DG2 w ostatnim kwartale 2021 roku, choć szersza dostępność miałaby przypadać dopiero na początek 2022 roku.

Zobacz również: Służba zdrowia musi uważać. Szczepienia mogą ucierpieć przez cyberprzestępców

Źródło i foto: PrestonALewis @ TwitchTv / własne / hypebeast