Czy w Europie powstanie mini „Dolina Krzemowa”?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Czy w Europie powstanie mini „Dolina Krzemowa”?
{reklama-artykul}
Czy odpowiednik Doliny Krzemowej na terenie Europy ma szansę istnienia? Wygląda na to, że jak najbardziej. Apple poinformowało, iż w najbliższym czasie zainwestuje miliard dolarów w budowę oraz rozwój kompleksu badawczego na trenie Niemiec. Nowa siedziba, która znajdzie się w Monachium będzie odpowiedzialna za rozwój technologii sieci bezprzewodowych nowej generacji 5G oraz innych rozwiązaniach bezprzewodowych.

Setki nowych pracowników Apple dołączą do szeregów firmy. Firma z jabłkiem w logo oznaczyła swój nowy projekt jako European Silicon Design Center, co pozwala zakładać, że nasz kontynent odegra bardzo ważną rolę w projektowaniu kolejnych procesorów dla amerykańskiej firmy.

dolinakrzemowaeuropa2
fot. Apple

Apple stawia na Niemcy

Monachium jest już obecnie największym ośrodkiem inżynieryjnym Apple w Europie – w tym miejscu firma zatrudnia ponad 1500 specjalistów z 40 różnych krajów. Zajmują się oni takimi rzeczami, jak projektowanie zarządzania energią, procesorami oraz technologiami bezprzewodowymi. Nowa ekspansja ze strony amerykańskiej firmy może pokazywać ambicje producenta w zakresie inwestowania w Europie.

Co ciekawe, to właśnie w Europie powstały rozwiązania, które pozwoliły Apple stworzyć autorskie procesory zasilające Apple Watcha, iPhone’a czy iPada. Do tego można dorzucić także komputer Mac z procesorem M1.

Komunikat prasowy producenta zdradza, że nowy ośrodek badawczo-rozwojowy w Niemczech będzie największą tego typu placówką w Europie. Szczególnie w zakresie mobilnych półprzewodników oraz oprogramowania.

Prace rozpoczną się już od 2022 roku.

dolinakrzemowaeuropa3
fot. Apple

Unia Europejska chce niezależności

Unia Europejska ma ambitne plany w zakresie produkcji półprzewodników na terenie Starego Kontynentu. Do końca obecnej dekady UE chce odpowiadać za jedną piątą światowej produkcji komponentów elektronicznych. Region chce stworzyć również swój pierwszy, kwantowy komputer – do pięciu lat od teraz. Wszystko to w ramach wysiłków na rzecz zmniejszenia swojej zależności od technologii spoza Europy.

Dokument opublikowany przez serwis Reuters i wydany przez włodarzy UE zdradza, że do 2030 roku produkcja najnowocześniejszych i zrównoważonych półprzewodników miałaby odpowiadać za co najmniej 20 proc. całej, światowej produkcji tego typu rozwiązań.

Plan UE zakłada również rozwój komputerów kwantowych, które przyspieszą odkrywanie nowych leków oraz zmienią zasady gry w medycynie, i nie tylko. Do 2030 roku, wszystkie gospodarstwa domowe na terenie Unii mają posiadać również dostęp do sieci bezprzewodowych nowej generacji 5G.

dolinakrzemoweuropa4
fot. Guillame Perigiois – Unsplash

Inwestycja Apple nie jest więc w tym wypadku całkowicie przypadkowa. Firma zdaje sobie sprawę, że Europa będzie chciała dążyć do niezależności oraz rozwijania własnych, autorskich technologii. W tym przypadku stworzenie miniaturowej Doliny Krzemowej rozsianej po wielu państwach członkowskich może wyjść nam na dobre.

Pierwsze efekty prac pojawią się jednak zapewne dopiero po paru latach. Ale zdecydowanie warto na nie poczekać.

Źródło: Apple , Reuters / fot. Apple

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.