Instalki.pl » Aktualności » Hardware » AMD szykuje GPU do kryptowalut. Co z kartami konsumenckimi?
Niedziela, 07 Marzec 2021 13:34, Wpisany przez Maksym Słomski
amd mining gpuCzy to cokolwiek zmieni?

Najlepsze karty graficzne do kryptowalut to obecnie układy masowo wykupywane z rynku konsumenckiego. Niska podaż i ogromny popyt ze strony "górników" powodują, że ceny kart graficznych rosną do niebotycznego poziomu, a sytuacja użytkowników komputerów pragnących ulepszyć swoje urządzenia o nowe GPU jest fatalna. NVIDIA próbuje zmienić ten stan rzeczy, czego wyrazem jest nie tylko ograniczenie hashrate układu RTX 3060 (w przypadku Ethereum) i prawdopodobnie także kolejnych konstrukcji, ale również zapowiedź kart NVIDIA CMP (Cryptocurrency Mining Processor), dedykowanych wydobyciu kryptowalut. Według najnowszych pogłosek na podobny ruch zdecyduje się firma AMD.

AMD Navi 10 i Navi 12 do kryptowalut


AMD może wkrótce zaprezentować układy GPU pozbawione wyjść graficznych, przeznaczone do koparek kryptowalut, podobne do nowych kart NVIDIA CMP HX. Sugeruje to dziennik zmian dołączony do nowego sterownika AMDGPU dla Linux 5.12 oraz brak obsługi wideo Video Core Next (VCN) w Navi 12 SKU. Wcześniej w tej roli spodziewano się wyłącznie kart bazujących na Navi 10 (vide Navi 10 "Blockchain" bez DCN ((Display Core Next) i VCN), ale wygląda na to, że to tego grona dołączą również nowsze konstrukcje.

nvidia cmp
Podstawowa specyfikacja "górniczych grafik" NVIDIA CMP HX. | Źródło: Nvidia

Karty pokroju AMD Radeon 5700 XT są rozwiązaniami niezwykle popularnymi w koparkach kryptowalut. Jeśli AMD nie pójdzie w ślady NVIDIA w kwestii nakładania limiterów hashrate'u (czyli tempa wydobycia danej wirtualnej waluty) na poziomie sterownika oraz BIOS-u karty, nie wydaje się wielce prawdopodobnym, aby karty dedykowane kryptowalutom miały spotkać się z ogromnym entuzjazmem "górników". Powód jest bardzo prosty: z racji braku wyjść graficznych będą to GPU w praktyce niesprzedawalne.

AMD oficjalnie niczego nie potwierdza


Do tej pory AMD oficjalnie nie potwierdziło, że pracuje nad układami przeznaczonymi stricte do kryptowalut. Powiedzmy sobie szczerze: wbrew wszelkim zapewnieniom korporacje cieszą się, że mogą od ręki sprzedawać swoje produkty. Komu? To bez znaczenia, pieniądz to pieniądz. Przypuszczam, że największym ze zmartwień NVIDIA i AMD nie są obecnie kopalnie kryptowalut albo krytyka ze strony konsumentów, a brak możliwości sprostania ogromnemu popytowi na karty graficzne.
 
Jedno jest pewne: wypracowanie sensownego rozwiązania jest trudne i w czasach kryzysu i ograniczonej dostępności komponentów może być wręcz niemożliwe.

Źródło: Phoronix