Instalki.pl » Aktualności » Hardware » NVIDIA: limitera wydajności wydobycia kryptowalut nie da się obejść
Sobota, 20 Luty 2021 09:33, Wpisany przez Maksym Słomski
nvidia rtx 3060To złożony system.

Dosłownie wczoraj pisaliśmy o tym, że NVIDIA programowo ograniczy wydajność układów graficznych GeForce RTX 3060 w zakresie wydobywania kryptowalut. Zmniejszenie potencjału hash rate (tempa wydobycia) tej karty ma na celu odwrócenie od niej uwagi "górników" i zwiększenie rynkowej dostępności. W sieci szybko pojawiły się głosy o tym, że blokadę taką będzie się dało łatwo zdjąć. NVIDIA informuje, że nie będzie to możliwe.

Jak odblokować RTX 3060 do kryptowalut?


Nie da się. Tak po prostu. NVIDIA właśnie poinformowała, że limiter wydobycia popularnego Ethereum działa w oparciu o tzw. "handshake" pomiędzy sterownikiem karty, jej rdzeniem oraz BIOS-em. Producent uważa, że nie da się go w żaden sposób zmodyfikować, ani też oszukać. Przedstawiciele zielonych mówili wcześniej w dużym stopniu ogólności, że "oprogramowania nie da się shakować". Teraz doprecyzowali swoje wypowiedzi.

"Użytkownicy końcowi nie mogą usunąć hash limitera ze sterownika. Między sterownikiem, układem scalonym RTX 3060 a systemem BIOS (oprogramowaniem mikroukładowym) istnieje bezpieczny układ uzgadniania, który zapobiega usunięciu ogranicznika wydajności wydobycia" - poinformowała NVIDIA w rozmowie z PC Gamer.Premiera GeForce RTX 3060 odbędzie się 25 lutego tego roku, kiedy to recenzję tego układu przeczytacie na łamach naszego serwisu. Sugerowana cena GPU wynosi 1599 złotych, ale w dniu premiery z pewnością nie kupicie go w tej cenie. Obecnie w sklepach widnieją ceny nawet dwukrotnie wyższe.

Czy NVIDIA ograniczy szybkość wydobycia w innych kartach?


Mamy potwierdzenie, że NVIDIA nie ograniczy wydajności wydobycia w swoich starszych kartach graficznych. Byłoby to po prostu działaniem nieuczciwym. Przypuszczam jednak, że możemy spodziewać się w przyszłości, że podobna praktyka zostanie zastosowana do kolejnych, nowoprezentowanych kart graficznych tworzonych z myślą o graczach. NVIDIA zapowiedziała już przecież karty graficzne do kopania kryptowalut NVIDIA CMP i na pewno będzie chciała je spopularyzować.

Czy limiter wydobycia Ethereum GeForce RTX 3060 faktycznie nie zostanie złamany? Cóż, oby. Z drugiej strony gdzieś z tyłu głowy mam zapewnienia o tym, że DRM od Denuvo miało być nie do zhakowania. Jak to się skończyło, wiemy wszyscy...

Źródło: PC Gamer