Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Telewizor z dobrym dźwiękiem, który wybrać? Ranking polecanych modeli
Poniedziałek, 15 Luty 2021 10:01, Wpisany przez Michał Pojałowski
2021-02-15 095916

Kupując telewizor, potencjalny nabywca podczas wyboru nowego sprzętu kieruje się wieloma czynnikami. Obok jakości obrazu, równie istotną kategorią jest dźwięk. Na rynku znajdziemy kilka odbiorników oferujących wbudowany soundbar lub nietuzinkowe rozwiązania w zakresie systemu audio.

Wysoka jakość obrazu oraz ponadprzeciętny system audio to dwa nieodzowne elementy, świadczące o klasie TV. Niestety większość telewizorów na rynku, choć dysponują bardzo przyzwoitym obrazem (HDR, szeroka paleta barw), ma dość średnie możliwości emisji dźwięku. Wielu konsumentów w takim przypadku decyduje się na zakup zewnętrznego systemu audio.

Dźwięk to bardzo istotny element podczas zakupu TV


Według przeprowadzonych przez TP Vision (właściciela marki Philips) badań wynika, że „kupujący telewizor coraz częściej zwracają też uwagę na dźwięk – przywiązuje do niego wagę 87% ankietowanych.”

W sklepach znajdziemy kilka modeli z bardziej rozbudowanym systemem audio, bowiem kilku producentów postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jednocześnie nie każdy konsument ma chęć, miejsce, budżet, aby zakupić dodatkowe zewnętrzne urządzenie m.in. kino domowe, czy wieloelementowy soundbar.

Na podstawie kilkunastu testów OLED / LCD LED, które przeprowadziłem zarówno w bieżącym, jak i ubiegłym roku, postanowiłem wybrać dla Was wyróżniające się - jeżeli nie najlepsze - telewizory 4K UHD w kategorii dźwięk. Co ważne, prawie każde opisane w tym zestawieniu urządzenie (oprócz jednego - Philips 43” PUS9235) było przeze mnie osobiście weryfikowane. Przy opisie odbiorników znajdziecie wypunktowane największe atuty, a także wady danego sprzętu – być może w przyszłości będą miały one znaczenie przy wyborze nowego TV.

Telewizory bez wbudowanego soundbara


W tym segmencie produktowym można wyróżnić 3 egzemplarze. Pierwszym z nich jest Philips OLED 805, który został zwycięzcą w naszym redakcyjnym rankingu Telewizor OLED 55 i 65" - jaki model wybrać? Ranking i porównanie modeli w kategorii dźwięk.

Na tylnej ścianie TV umieszczono 3 głośniki (system 2.1), w tym jeden subwoofer. Według specyfikacji do dyspozycji mamy moc 50 W (RMS). Dzięki zastosowaniu 30W niskotonowego głośnika otrzymujemy bardzo dobrą reprodukcję dolnych rejestrów – to jeden z najlepszych TV w tej kategorii na rynku. W ustawieniach trybu osobistego w menu znajdziemy ciekawe rozwiązanie pod tytułem „Korektor AI”. To specjalny algorytm, który optymalizuje dźwięk dla odtwarzanej ścieżki audio. Włączenie tej funkcji przynosi wymierne korzyści np. w trakcie emisji utworów muzycznych.

TV 2020 z najlepszym Audio
Philips OLED 805

Największe atuty: matryca organiczna 100/120 Hz, szeroka paleta barw, widoczny efekt HDR, system Ambilight, ładny pilot z podświetlaną klawiaturą.

Największa wada: brak podglądu wybranego kanału w przewodniku programowym, brak obsługi kodeka MJPG w kontenerze AVI.

Aktualne ceny:


Drugim telewizorem godnym polecenia jest Samsung Q90T. W przypadku tego modelu moje największe zastrzeżenie dotyczy przeciętnej reprodukcji dolnego pasma. Uważam jednak, że urządzenie oferuje bardzo ciekawe rozwiązania i dobrze emituje środkowe oraz górne rejestry. Dzięki systemowi OTS (Object Tracking Sound - dźwięk podążający za obiektem), na który składają się m.in. odpowiednio rozmieszczone cztery głośniki, możemy śledzić np. ruch samochodu na ekranie nie tylko wzrokiem. Mamy możliwość lokalizowania obiektów również za pomocą słuchu w zależności od położenia przykładowego samochodu, np. dolny prawy róg, górna lewa część odbiornika, itp. Samsung Q90T potrafi emitować dość głośny dźwięk - według informacji producenta jest to 60 W.

TV 2020 z najlepszym Audio
SAMSUNG QLED QE55Q90T

Największe atuty: technologia Quantum Dot, HDMI 2.1, Tryb Ambient, technologia FALD (tylne pełne podświetlenie z lokalnym wygaszaniem), matryca 100/120 Hz, szeroka paleta barw, widoczny efekt HDR.

Największe wady: brak możliwości wprowadzanie komend w języku polskim do wyszukiwania treści np. w serwisie YouTube.

Aktyualne ceny:Trzecim modelem w tej kategorii jest Sony OLED A8, dysponujący bardzo ciekawym systemem o nazwie Acoustic Surface. W odbiorniku pod matrycą zamontowano wzbudniki (siłowniki) powodujące drgania, co w wielkim uproszczeniu oznacza, że dźwięk z telewizora wydobywa się wprost z ekranu. W przypadku Sony A8 mamy do dyspozycji moc 30 W, w tym dwa głośniki subwoofer 5 W, które, jak na tak małą moc (tylko 10 W), bardzo przyzwoicie reprodukują niskie pasmo.

TV 2020 z najlepszym Audio
Sony OLED A8

Największe atuty: matryca organiczna 100/120 Hz, szeroka paleta barw, widoczny efekt HDR, przejrzysty przewodnik programowy.

Największa wada: przeciętnie wyglądający pilot, bardzo długi czas wczytywania treści z zewnętrznego dysku.

Aktualne ceny:


Modele TCL ze zintegrowanym soundbarem Onkyo


W ofercie TCL znajdziemy dwa modele z wbudowanym soundbarem firmowanym przez Onkyo. Pierwszym egzemplarzem jest TCL QLED C815 działający w systemie 2.1 o mocy 35 W, w tym głośniki subwoofer - 15 W. Uczciwe trzeba przyznać, że dźwięk emitowany przez C815 nie powala na kolana tzw. szeroką sceną muzyczna, a dolne rejestry powinny być lepiej słyszalne. Patrząc jednak obiektywnie pod kątem ceny oraz innych produktów z tego segmentu, TCL QLED C815 w pełni zasługuje na wyróżnienie w tej kategorii.

TV 2020 z najlepszym Audio
TCL QLED C815

Największe atuty: technologia Quantum Dot, matryca typu VA, model 65” 100/120 Hz, 55” 50/60Hz.

Największe wady: dość przeciętne tempo pracy systemu operacyjnego, rozpoznawanie komend głosowych przez TV powinno odbywać się w szybszym czasie.

Aktualne ceny:Najlepiej wyposażonym TV w kwestii audio z oferty TCL jest MiniLED QLED X10. Dysponuje on mocą 45W, w tym dwoma głośnikami niskotonowymi - każdy po 15W. W porównaniu do C815 otrzymujemy lepszy bas oraz bardziej przestrzenny dźwięk. W przypadku X10, czas jakim dysponowałem na test był mocno ograniczony (do kilkudziesięciu minut). Niestety nie da się realnie w 100% sprawdzić sprzętu w tak krótkim czasie i tym samym wypunktować wszystkich zalet oraz wad. Niemniej jednak, to, co jest pewne na plus to: technologia MiniLED oraz Quantum Dot, szeroka paleta barw oraz widoczny efekt HDR.

TV 2020 z najlepszym Audio
TCL MiniLED QLED X10

Aktualne ceny:


Telewizory Panasonic z dźwiękiem Tuned by Technics


W przypadku japońskiego producenta, dwa odbiorniki z 2020 r. dysponują wbudowanym soundbarem: HZ1500 oraz flagowy HZ2000. W przypadku pierwszego egzemplarza do dyspozycji mamy system audio w konfiguracji 2.2.1 o mocy 80 W (2x15 W, 1x20 W, 2x15 W). W drugim TV producent zainstalował system 2.2.3 o mocy 140 W ( 2x20 W, 1x20 W, 1x20 W, 1x20 W, 2x20 W subwoofer). Zarówno w HZ 2000, jak i HZ 1500 głośniki zostały umieszczone w przedniej części odbiornika (listwa) oraz na tylnej ścianie urządzenia. Ponadto niektóre głośniki zostały skierowane w górę w celu uzyskania lepszego efektu podczas emisji Dolby Atmos.

Funkcja Space Tune to specjalna akustyczna kalibracja systemu audio, dostosowująca emitowany dźwięk do przestrzeni, w jakiej znajduje się telewizor. Proces jest cztero-etapowy: najpierw użytkownik wybiera rodzaj umiejscowienia TV (stolik / ściana), następnie odległość od ściany (15 cm / 30 cm / 60 cm), odległość między górną krawędzią TV a sufitem (1m / 1,5 m / 2 m) oraz perspektywę patrzenia na ekran (góra / środek / dół ).

TV 2020 z najlepszym Audio

W przypadku powyższych dwóch telewizorów ciężko w 100% wypunktować wszystkie zalety oraz wady, gdyż nie mięliśmy okazji przeprowadzić regularnych (pełnych) recenzji produktów (mieliśmy w redakcji okazję testować tylko HZ1000E). Niemniej jednak z moich krótkich obserwacji na plus zasługuje: matryca organiczna 100/120 Hz, szeroka paleta barw, ewidentnie widoczny efekt HDR, Dolby Vision IQ. Na minus: brak aplikacji HBO GO, użytkownik nie ma możliwości wprowadzania komend w języku polskim np. wyszukiwania treści, sterowania TV (w pilocie brak wbudowanego mikrofonu).
TV 2020 z najlepszym Audio
Orientacyjne ceny:


TV Philips z systemem dźwięku Bowers&Wilkins


TP Vision, właściciel marki Philips, od 2018 r. współpracuje w zakresie dźwięku z firmą Bowers&Wilkins. W ofercie z 2020 r. znalazły się aż trzy telewizory dysponujące wbudowanym soundbarem (który został pokryty tkaniną Kvadrat): OLED+935, PUS9435, PUS9235. Jak już wspomniałem na początku tekstu, jednym TV, którego nie miałem okazji sprawdzać jest 43” PUS9235. Według producenta sprzęt działa w oparciu o system 2.1, a jego moc to 40 W.

Philips 43PUS9235
Philips 43PUS9235

Aktualna cena: 43-calowy Philips 43PUS9235/12 za 4499 zł w RTV EURO AGD

Philips PUS9435 jest dostępny w dwóch rozmiarach: 55” i 65”, z czego większy egzemplarz miałem okazję testować przez kilkanaście dni. Odbiornik emituje bardzo ładny dźwięk, scena muzyczna jest poprawna, zostały zachowane proporcje pomiędzy pasmami. Urządzenie działa w systemie 2.1.2 o łącznej mocy 50 W.
Philips 55PUS9435
Philips PUS9435

Największe atuty: matryca typu VA, system Ambilight, dobra reprodukcja kolorów, ładny pilot z podświetlaną klawiaturą.

Największe wady: matryca 50/60 Hz, brak podglądu wybranego kanału w przewodniku programowym, brak obsługi kodeka MJPG w kontenerze AVI.

Aktualne ceny: 


Philips OLED+935 jest produkt z segmentu premium. Według informacji producenta egzemplarz „został wyposażony łącznie w dziesięć przetworników w konfiguracji 3.1.2, w tym trzy 19 mm głośniki wysokotonowe z tytanową kopułką skierowane do przodu w układzie lewy, centralny, prawy. Wszystkie trzy zespoły głośników wysokotonowych są oddzielone od obudowy. Z kolei wysokotonowy głośnik Tweeter-on-Top znajduje się w osobnej sztywnej i chromowanej obudowie tworząc dedykowany układ kanału centralnego. Ponadto w soundbarze wykorzystano cztery przetworniki średniotonowe 50 mm: dwa centralne i po jednym na każdym końcu obudowy głośnika. Philips OLED+935 wyposażony jest w dwa 50 mm przetworniki Dolby Atmos Elevation zamontowane na górze obudowy i skierowane do góry. Subwoofer typu racetrack o wymiarach 100 mm x 65 mm został przeniesiony na tył obudowy głośnika - technologii Flowport opracowanej przez firmę Bowers & Wilkins.”

Philips 48OLED935
Philips OLED+935

Zapewne po przeczytaniu powyższego fragmentu dotyczącego rozwiązań technicznych pojawia się pytanie, jak właściwe w realu sprawuje się system audio Bowers&Wilkins w Philips OLED+ 935. Mówiąc szczerze, jest to jeden z najlepszych TV dostępnych na rynku. W porównaniu do zeszłorocznego OLED+934, który otrzymał nasze wyróżnienie, Philips w tym modelu jeszcze nieco wyżej podniósł poprzeczkę. Do dyspozycji mamy dźwięk o łącznej mocy 70 W. Ewidentnie słychać przyjemną harmonię pomiędzy trzema pasmami, bardzo ładnie prezentuje się tzw. scena muzyczna w trakcie emisji. Telewizor może generować głośny dźwięk, co ważne nie jest on zniekształcony lub przytłumiony w niektórych rejestrach. Jestem w trakcie testów i przygotowywania krótkiej recenzji OLED+935, która niebawem pojawi się na naszych stronach.

Największe atuty: matryca organiczna 100/120Hz, system Ambilight, szeroka paleta barw, widoczny efekt HDR, atrakcyjne wzornictwo, estetyczne wykonanie, ładny pilot z podświetlaną klawiaturą.

TV 2020 z najlepszym Audio
Philips OLED+934

Największe wady: brak podglądu wybranego kanału w przewodniku programowym, brak obsługi kodeka MJPG w kontenerze AVI.

Aktualna cena:


Podsumowując, na rynku znajdziemy kilka naprawdę dobrych TV w kategorii dźwięk w kwocie od 2 799 zł za 55” do 13 499 zł za 65” - jest zatem w czym wybierać. Jak zawsze wszystko zależy od naszych preferencji, potrzeb i niestety od zasobności portfela.

Źródło: własne