Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Nowa chińska karta graficzna nawiązuje walkę z GPU NVIDIA i AMD
Czwartek, 21 Styczeń 2021 08:42, Wpisany przez Maksym Słomski
big island karta graficzna chinyRewolucja na rynku coraz bliżej.

Chińczycy intensyfikują swoje wysiłki w zakresie tworzenia komponentów komputerowych, które mają rywalizować jak równe z równymi z propozycjami konkurencji w postaci gigantów technologicznych tego świata. W zeszłym roku firma Zhaoxim z Szanghaju zaprezentowała swój procesor x86 - KaiXian KX-U6880A, będący swoistym ostrzeżeniem, wysłanym w kierunku Intel i AMD. Tym razem sygnał dla firm AMD i NVIDIA dało szanghajskie Tianshu Zhixin Semiconductor Co, prezentując swoje GPU wykonane w technologii 7 nm.

Big Island to wydajne GPU rodem z Chin


Nowy układ graficzny rodem z Państwa Środka nosi nazwę Big Island i został stworzony przez Tianshu Zhixin z myślą o centrach danych i zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Nowy chip składa się z 24 miliardów tranzystorów. Dla porównania, chip NVIDIA GA102 stosowany w kartach graficznych NVIDIA RTX 3080 i RTX 3080 zawiera 28 miliardów tranzystorów.

big island GPU
Big Island (BI). | Źródło: Tianshu Zhixin

Wydajność chińskiego Big Island wynosi 147 TFLOPS w przypadku obliczeń połowicznej precyzji (FP16). Dla porównania, propozycja AMD Instinct MI100 cechuje się mocą obliczeniową na poziomie 184,6 TFLOPS (FP16), a układ NVIDIA A100 - 77,97 TFLOPS z dodatkowymi 312 TFLOPS (FP16), pochodzącymi z rdzeni Tensor. Wcale nie tak źle, jak na "debiutanta", wykonanego w litografii 7 nm.

BI obsługuje wiele formatów zmiennoprzecinkowych, w tym FP32, FP16, BF16, INT32, INT16 i INT8 - a to tylko niektóre z nich.

Szczegóły produkcji pozostają owiane tajemnicą


Przedstawione przez chińską firmę szczegóły wydają się być zgodne z węzłem 7 nm TSMC, ale partner nie został oficjalne zidentyfikowany. Z tego też powodu nie jest jasne, czy Chiny mają krajową technologię produkcji chipów w tej klasie, czy korzystają z zewnętrznego dostawcy. Grafiki przedstawiające nowy procesor graficzny sugerują, że jest to pakiet wieloukładowy.

Firma sfinalizowała proces produkcyjny dla BI w maju 2020 roku i zapewne rozpoczęła już masowa produkcję, o ile tylko Tianshu Zhixin chce zrealizować swój cel komercjalizacji chipa jeszcze w tym roku.

Źródło: Tom's Hardware