Instalki.pl » Aktualności » Hardware » ASUS ROG Strix Scar i G. Mocarne laptopy z najwydajniejszymi CPU AMD i GPU RTX 3000
Środa, 13 Styczeń 2021 09:44, Wpisany przez Jan Domański
ASUS ROG Strix Scar i GEkstremum laptopowej wydajności w gamingu.

Pokaz marki ASUS ROG na odbywających się wirtualnie tegorocznych targach CES obfitował w ciekawe gamingowe laptopy. Firma zaprezentowała bardziej klasyczne mocne konstrukcje w postaci Strix Scar i Strix G, nowoczesne ROG Zephyrus z dodatkowym ekranem czy konwertowalnego ultrabooka Flow X13, którego możliwości można mocno rozszerzyć dodatkowym zewnętrznym GPU. Każdy znajdzie odpowiednie dla siebie gamingowe podejście. Na razie skupimy się na pierwszych przytaczanych seriach, czyli ASUS ROG Strix Scar i ASUS ROG Strix G.

ASUS ROG Strix Scar 15 i 17 - maksimum mocy do gier


Strix Scar 15 i 17 mogą pochwalić się bardzo szybkimi matrycami IPS full HD o odświeżaniu 360 Hz lub 300 Hz i czasie reakcji 3 ms. Opcjonalnie rozdzielczość może wynieść nawet 256 x 1440 px, ale kosztem 165 Hz. Płynności obrazu będzie pilnował też system adaptive-sync, który przeciwdziała rozrywaniu i dostosowuje odświeżanie do aktualnego cyklu generowania poszczególnych klatek. Obudowa została nieco zmniejszona w stosunku do poprzedników i wykonana z metalu. Umieszczono w niej baterię 90 Wh umożliwiającą do 12 godzin mniej wymagającej pracy. Co ważne, da się ją naładować nawet dzięki USB-C w tym połowę pojemności szybkimi zasilaczami nawet w 33 minuty.

ASUS ROG Strix Scar 15 i 17Bardzo solidna konkstrukcja ASUS ROG Strix Scar / foto. ASUS

Oczywiście nie mogło zabraknąć podświetlanych elementów RGB, także klawiatury, która tym przypadku jest opto-mechaniczna. Szybki czas reakcji i duża wytrzymałość, to jej ewidentne plusy. Głównym daniem są jednak bardzo mocne wnętrzności. ASUS wyposażył nowe laptopy Strix Scar w świeże mobilne procesory AMD Ryzen, a konkretnie ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy 9 5900HX oraz dopiero co ogłoszone wydajne mobilne grafiki Nvidii RTX 3080. Co ważne, TDP w trybie ROG Boost wyniesie 115 W, a Dynamic Boost zapewnia dodatkowe 15 W dla jeszcze lepszych osiągów. Mocną specyfikację dopełnia 64 GB RAM DDR4-3200, dwa nośniki SSD NVMe 1 TB w RAID 0 czy WiFi 6 ax.

ASUS ROG Strix G15 i G17 podołają każdej grze


Usytuowane nieco niżej w hierarchii laptopy ASUS ROG Strix G15 i G17, to też bardzo mocne gamingowe maszyny. Ten sam AMD Ryzen 9 5900HX, ale sparowany z GeForce RTX 3070, 32 GB RAM i nośnikiem SSD o pojemności do 1 TB. Ponownie można zaopatrzyć się w edycję z prawie tak samo szybką matrycą full HD (300 Hz) o czasie reakcji 3 ms lub wciąż bardzo dobrą 165 Hz, ale o wyższej rozdzielczości WQHD.

ASUS ROG Strix G15 i G17W ROG Strix G (ale też Stix Scar) można ustawić niezależne kolory podświetlenia klawiatury / foto. ASUS

Gamingowe laptopy ASUS ROG Strix G15 i G17 mają podobnie jak Scar szybkie ładowanie możliwe do uzyskania przez USB-C, niezły system głośników, podświetlane klawiatury czy udoskonalony system chłodzenia wykorzystujący ciekły metal zamiast standardowej pasty termoprzewodzącej i opcjonalnie tryb półpasywny.

Zobacz również:
Genialne rozwiązanie - mini PC w stopce monitora. Nowe modele Dell OptiPlex Ultra


Źródło i foto: ASUS / własne