Genialne rozwiązanie – mini PC w stopce monitora. Nowe modele Dell OptiPlex Ultra

Jan DomańskiSkomentuj
Genialne rozwiązanie – mini PC w stopce monitora. Nowe modele Dell OptiPlex Ultra
W ubiegłym roku kilka razy pisaliśmy o jednych z najmniejszych mini PC na świecie. Trend zapoczątkował porównywany do cytryny Chuwi LarkBox, który później dostał też ulepszoną edycję Chuwi LarkBox Pro z nieco mocniejszym procesorem. Takie maleństwa musiały iść na pewne kompromisy, więc mogły pochwalić się tylko czterordzeniowymi Intel Celeronami do bardzo podstawowych prac. Dell poszedł zupełnie inną drogą, a przy okazji proponując znacznie mocniejsze od Celeronów modele, choć zajmujące swoją bryłą mniej miejsca na biurku niż Chuwi LarkBox czy podobne konstrukcje dzięki założeniom trochę podobnym do all-in-one.

Eleganckie i unikalne rozwiązanie mini PC – all-in-one od Della

W pewnym sensie, Dell OptiPlex 7090 Ultra wcale nie zajmuje dodatkowego miejsca na stoliku, bo jest wkładany do środka ramienia podstawy monitora, nie ma osobnej kostki postawionej gdzieś obok ekranu. Teraz ktoś może użyć kontrargumentu, że przecież typowy mini PC też da się da zamontować uchwytem VESA na monitorze. Niby tak, ale nie każdy monitor czy mały komputer na to pozwala, poza tym linia Della, to elegantsze rozwiązanie.

Dell OptiPlex 7090 UltraElastyczność mini PC z okablowaniem i niewielką powierzchnią na biurku niczym all-in-one / foto. Dell

Inną sprawą mogą być komputery typu-all-in-one z wbudowaną w monitor jednostką centralną. To najbliższe Dellowi sprzęty, ale w pełni zintegrowane podobnie jak laptop, więc nie da rady wymienić tylko jednego elementu, jeśli chcemy nową jednostkę, a z Dellami OptiPlex Ultra, to możliwe. Ponadto można zamontować też dowolny zgodny monitor (mocowanie VESA, przekątna od 19 do 27 cali, a nawet 34 calowe ultrapanoramy), niekoniecznie Della. Choć firma zaleca linię Dell P lub UltraSharp – wtedy wystarczy wręcz jeden kabel zasilający do monitora, a obraz i energia potrzebna do pracy PC będą transportowane pojedynczym USB-C.

Dell OptiPlex 7090 Ultra, to jeszcze mocniejsze procesory


Jeśli w ubiegłym roku kupiliście poprzednią serię Della OptiPlex 7070 Ultra, to teraz nadarza się okazja, żeby zmienić ją na najnowsze jeszcze mocniejsze OptiPlexy 7090 Ultra. Do wyboru są warianty z procesorami linii Tiger Lake – Intel Core i3-1115G4 (2 rdzenie, 4 wątki, 3,0 GHz, turbo 4,1 GHz), Intel Core i5-1145G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 2,6 GHz, do 4,4 GHz w turbo, vPRO) oraz Intel Core i7-1185G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 3,0 GHz do 4,8 GHz w turbo, vPRO). Ograniczono się do niskonapięciowych układów z TDP na poziomie 28 W, ale z nowoczesną i całkiem niezłą jak na segment zintegrowanych modułów, grafiką Intel Iris Xe. No chyba, że mowa o i3, gdzie znajdziemy tylko standardowy chip Intel UHD Graphics.

Specyfikację uzupełnia pamięć – do 64 GB RAM (2 sloty maksymalnie po 32 GB) DDR4-3200, nośnik M.2 2280 NVMe PCIe 3.0 x4 (do 1 TB), opcjonalny HDD 2,5 cala (do 1 TB z 7200 rpm). Z interfejsów znalazło się miejsce dla czterech USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s (w tym jeden z wtyczką C), Thunderbolt 4.0 zgodnego z USB-C, przewodowej gigabitowej karty sieciowej oraz WiFi 6, DisplayPort 1.4, gniazda słuchawkowo-głośnikowego, złącza zasilania i blokady Kensington Lock.

Komputer Dell OptiPlex 7090 Ultra wraz ze stojakiem na ekran będzie dostępny od końca stycznia 2021 r. w cenie zaczynającej się od 769 dolarów (około złotych). Oczywiście trzeba jeszcze dokupić sam monitor lub posiłkować się już posiadanym zgodnym z opisanymi wytycznymi.

Zobacz również:
Stacjonarne Nintendo 64 jako handheld. Niezwykła miniaturowa modyfikacja

Źródło i foto: Dell

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.