Rząd rozdaje darmowe pulsoksymetry. Jak otrzymać urządzenie do pomiaru saturacji?

Maksym SłomskiSkomentuj
Rząd rozdaje darmowe pulsoksymetry. Jak otrzymać urządzenie do pomiaru saturacji?
Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym umożliwiającym nieinwazyjny pomiar saturacji krwi. Ze sprzętu tego rodzaju powinni korzystać m.in. chorzy na COVID-19. Niestety, dobrej jakości pulsoksymetr jest dość drogi. Polski rząd ogłosił właśnie uruchomienie programu Domowa Opieka Medyczna, w ramach którego niektórzy Polacy dostaną pulsoksymetr za darmo.

Pulsoksymetr za darmo – jak go dostać?

Program Domowa Opieka Medyczna zakłada wykorzystanie pulsoksymetrów w roli narzędzi diagnostycznych. Te wraz z nową aplikacją PulsoCare pomogą Polakom monitorować ich stan zdrowia oraz przekazywać dane do placówek medycznych.

Do programu Domowa Opieka Medyczna kwalifikują się przede wszystkim automatycznie pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55 rok życia. Po stwierdzeniu u nich pozytywnego wyniku na COVID-19, pulsoksymetr zostanie do nich dostarczony za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Osoby mające mniej niż 55 lat również mogą otrzymać darmowy pulsoksymetr. W jaki sposób? Mogą oni wypełnić formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub zakwalifikować się do programu poprzez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

„Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Oczywiście „darmowość” pulsoksymetrów jest pojęciem względnym. Za sprzęt zapłaci każdy obywatel ze swoich podatków.

A co z pulsoksymetrami w opaskach i smart zegarkach?

Czujniki wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii, obecne są od niedawne w tanich opaskach i zegarkach sportowych. Ich dokładność pozostawia sporo do życzenia i jeśli oczekujecie wiarygodnego pomiaru, warto wyposażyć się w pulsoksymetr dobrej klasy.

Źródło: gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.