Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Prawdziwy Black Friday: najlepsze okazje i przeceny w jednym miejscu (liveblog)
Piątek, 27 Listopad 2020 16:16, Wpisany przez Maksym Słomski
2020-11-26 183906
Bądź na bieżąco.

Black Friday to dzień największych wyprzedaży w roku, przypadający na piątek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia. Czarny piątek jest od wielu lat w Stanach Zjednoczonych symbolicznym początkiem sezonu wielkich zakupów przed Bożym Narodzeniem.

Tradycja ta zagościła z początkiem XXI wieku także w wybranych innych krajach na świecie, w tym Polsce, oczywiście ze względów komercyjnych. Wyprzedaże w naszym kraju są może mniej spektakularne niż te w USA, ale nie znaczy to, że nie można na nich kupić ciekawych produktów w bajecznie niskich cenach.

Skąd wzięła się nazwa Czarny Piątek?


Na ten temat istnieją cztery równie prawdopodobne teorie.

Pierwsza z nich głosi, iż nazwa wzięła się od gigantycznych korków tworzących się w latach 50' XX wieku w Filadelfii, w okolicach sklepów na samym początku świątecznego sezonu zakupowego. Czerń w tym kontekście ma negatywny wydźwięk.

Druga sugeruje, że Black Friday to określenie fali urlopów na żądanie, jaka przetaczała się wśród Amerykanów kilka dekad temu w efekcie chęci powzięcia dnia wolnego po Święcie Dziękczynienia, celem przedłużenia urlopu. Trzecia teoria odwołuje się aż do czasów XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1869 roku ceny złota na amerykańskim rynku spadły o 20%.

Czwarta implikuje, iż nazwę media użyły po raz pierwszy w 1981 roku w kontekście... pozytywnym. W księgach rachunkowych przychody zapisywano czarnym tuszem, od którego robiło się "gęsto" właśnie w dniach zwiększonej sprzedaży. Piątek po Dniu Dziękczynienia okazał się pierwszym z dni od kilkunastu tygodni, kiedy to sprzedawcy byli w końcu "na plusie".

2020-11-26 184410

Kiedy wypada Czarny Piątek w 2020 roku?


Black Friday w 2020 roku przypada na 27 listopada, ale w niektórych sklepach promocje ruszyły już teraz. Począwszy od dziś aż do końca weekendu redaktorzy serwisu Instalki.pl będą dla Was na bieżąco zbierać i publikować najciekawsze oferty od polskich i zagranicznych sprzedawców.

Postaramy się skupić zwłaszcza na promocjach krajowych, ale nie omieszkamy podsuwać Wam także godnych uwagi wyprzedaży zagranicznych.

Najlepsze promocje Black Friday 2020 (liveblog)


tutaj prezentujemy najlepsze okazje (poczekaj na wczytanie livebloga)...
 


Sprawdź też: Black Friday na AliExpress - najlepsze kupony i okazje