Instalki.pl » Aktualności » Hardware » MSI Cubi 5 10M to wszechstronny komputer dla studenta w rozmiarze mini
Poniedziałek, 23 Listopad 2020 22:18, Wpisany przez Maksym Słomski
MSI Cubi 5 10M
Dla studenta, do biura i do sklepu.

Kiedyś utarło się przekonanie, że jedynym sensownym komputerem dla studenta lub ucznia jest laptop. Od jakiegoś już czasu nie jest ono aktualne, a to za sprawą urządzeń pozostających zupełnie niesłusznie w cieniu dysponujących wysoką mocą obliczeniową pełnowymiarowych PC-tów i ultraprzenośnych notebooków. Mowa o coraz to wydajniejszych minikomputerach, które mogą stanowić znacznie wygodniejsze narzędzie do pracy i zabawy od laptopów.

Po sparowaniu z odpowiednim monitorem, myszką i klawiaturą tworzą stworzyć można zaskakująco ciekawy i... tani zestaw. Wszechstronność mini PC jest zdumiewająca, o czym dowiecie się za chwilę. Tak moi drodzy, komputery w tym rozmiarze stały się jeszcze mniejsze i przystępniejsze cenowo, a najlepszym na to dowodem są minikomputery MSI Cubi N 8GL oraz MSI Cubi 5 10M.

Mały może więcej, niż myślisz


Ceny minikomputerów MSI zaczynają się od zaledwie 499 złotych (!) w przypadku modelu MSI Cubi N 8GL oraz 1399 złotych w przypadku modelu MSI Cubi 5 10M, na którym to dziś chciałbym skupić Waszą uwagę. Spodziewacie się zapewne, że konfiguracja takiego komputera pozostawia sporo do życzenia? Otóż nie, a o wyborze niektórych podzespołów może zdecydować sam użytkownik.

MSI Cubi 5 10M 1

Komputery MSI Cubi 5 10M wyposażone są w najnowsze procesory Intel 10. generacji (z rodziny Comet Lake-U). We wnętrzu konstrukcji o wymiarach 124 x 124 x 53.7 mm i imponująco niskiej masie 550 gramów znaleźć można układy Intel Core i7-10510U, Intel Core i5-10210U i Intel Core i3-10110U.

Nawet najtańszy z nich oferuje wydajność w zupełności wystarczającą do zastosowań multimedialnych, mniej wymagających gier i... nie tylko. Każdy z minikomputerów jest chłodzony aktywnie, w przeciwieństwie do chłodzonych pasywnie mniej wydajnych modeli MSI Cubi N 8GL. Głośność komputera MSI pod obciążeniem to zaledwie 23,6 dB.

zostan prostudentem 0

Dla studenta, do biura, do sklepu...


Zgodne ze standardem VESA obudowy pozwalają na zawieszenie ich na ścianie lub zamocowanie pod biurkiem. Dzięki temu komputery świetnie wpasują się nie tylko do nowoczesnego mieszkania w roli podstawowego desktopa multimedialnego lub HTPC, ale sprawdzą też w zastosowaniach biurowym lub komercyjnym, na przykład w sklepach. Komputery mini PC spisują się rewelacyjnie wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca ma kolosalne znaczenie. Niewielkie biurko w akademiku? Postaw na nim monitor, klawiaturę i mysz, a obudowę komputera zawieś z tyłu monitora.

MSI Cubi 5 10M 2

Atrakcyjne ceny komputerów MSI wynikają po części z tego, że w przypadku najtańszych konfiguracji to użytkownik decyduje ile pamięci RAM w nich umieści (maksymalnie 64 GB) oraz na jaki dysk postawi. Wszystko to jest szalenie proste za sprawą łatwego dostępu do poszczególnych komponentów. Nie zależy Ci na superszybkich transferach? Włóż do MSI Cubi 5 10M dysk HDD na tacce 2,5 cala.

Pożądasz najwyższej wydajności? Wykorzystaj złącze M.2 i ciesz się błyskawicznym uruchamianiem systemu, wczytywaniem aplikacji oraz gier. Podobnie wygląda sytuacja z pamięcią RAM DDR4 2666 MHz, która jest obecnie tania w zakupie. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nieco droższą, gotową do użytku konfigurację.

MSI Cubi 5 10M 3

Zwykło się uważać, że komputery stacjonarne cechują się wyższym poborem mocy od laptopów, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Nie w przypadku MSI Cubi 5 10M. Zasilacz 65 W dostarcza mocy niezbędnej, aby zapewnić wysoką wydajność sprzętu, a jednocześnie czyni go energooszczędnym.

Podłączysz pod niego to, co chcesz


Mimo kompaktowych rozmiarów pod MSI Cubi 5 10M da się podłączyć naprawdę wiele różnych urządzeń. Trudno uwierzyć, że producent w tak niewielkim sprzęcie upchnął tak pokaźny zestaw portów. Do dyspozycji użytkowników oddano aż trzy porty USB 3.2, dwa porty USB 2.0, jeden port USB-C 3.1, wyjścia DisplayPort 1.2 i HDMI 1.4, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe/liniowe oraz rzecz jasna złącze Ethernetowe. Na dokładkę, niektóre konfiguracje MSI Cubi 5 10M oferują łączność w Wi-Fi w najnowszym standardzie 802.11ax (WiFi 6) oraz Bluetooth 5.0. Próżno tu szukać jakichkolwiek braków.

MSI Cubi 5 10M 4
MSI Cubi 5 10M 5

Szeroki wachlarz złącz nie powinien jednak nikogo dziwić. Zaletą korzystania z tego rodzaju sprzętu ma być w końcu m.in. wygoda większa od tej, jaką oferuje laptop. W trakcie mojej codziennej pracy cenię sobie komfort korzystania z wygodnej klawiatury oraz myszki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod mini PC od MSI podłączyć klawiaturę mechaniczną, ulubionego gryzonia i korzystać z niego wygodniej, niż z dowolnego notebooka.

Uwielbiasz korzystać z dużego monitora? Podobnie jak ja uważasz, że wyświetlacze w laptopach są zdecydowanie za małe? Pod MSI Cubi 5 10M podpinam bez problemu monitor MSI PRO MP241 i cieszę się przestrzenią roboczą o przekątnej aż 23,8-cala, której nie zaoferuje żaden laptop.

MSI PRO MP241 i MSI Cubi 5 to zgrany duet


Monitor MSI PRO MP241 to jeden z najciekawszych monitorów z matrycą IPS, które kupić można w cenie niewiele wyższej niż... 400 złotych. Sprzęt wyposażony w 23,8-calowy ekran doskonale sprawdzi się tak w biurze, jak i podczas domowych seansów filmowych i grania - to oczywiście nie koniec jego zalet. Do złącza VESA na tylnym panelu jego obudowy da się łatwo zamontować MSI Cubi 5, dzięki czemu komputera nie trzeba kłaść na biurku, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni. Rozwiązanie tak estetyczne, jak i praktyczne.

MSI Cubi 5 10M 6

Port wideo HDMI pozwala podłączyć pod MSI PRO MP241 nowsze urządzenia, a VGA w razie potrzeby także te starsze. Wartym wzmianki dodatkiem jest tu użyteczne oprogramowanie MSI Display Kit, umożliwiające dopasowanie odpowiednich dla danej aktywności trybów wyświetlania, czy nawet korzystać z wirtualnej klawiatury.

MSI Cubi 5 10M 7

Zostań PROstudentem i odbierz atrakcyjne nagrody


W ramach akcji MSI Zostań PROstudentem na osoby planujące zakup jednego z komputerów MSI Cubi, monitorów z serii MSI Pro lub komputerów MSI AIO PRO w terminie 09.11.2020 – 31.12.2020, czekają gratisy. Nabywcy urządzeń:

  • AIO PRO 24X
  • AIO PRO 22XT
  • AIO PRO 22X
  • Desktop Cubi 5 10M
  • Desktop Cubi N 8GL
  • Monitor PRO MP242
  • Monitor PRO MP241
  • Monitor PRO MP221

otrzymają vouchery Pyszne.pl o wartości 100 złotych. Ponadto, studenci dysponujący legitymacją studencką mogą liczyć na niespodziankę w postaci kamerki internetowej MSI, która ułatwi im naukę zdalną.