Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Powstania składanego iPhone'a chyba nikt się nie spodziewa
Sobota, 03 Październik 2020 11:03, Wpisany przez Tomasz Bielski
street view ukrycie domu
Firma złożyła patent.

Do sieci przedostało się nowe zgłoszenie patentowe od Apple, które w ostatnich miesiącach zostało wysłane do odpowiednich instytucji. Okazuje się, że amerykańska firma może pracować nad nową generacją smartfona, który nie dość że byłby składany, to jeszcze posiadałby wyświetlacz ze specjalną powłoką pozwalającą na samoleczenie. Ostatnia z wymienionych technologii nie jest niczym nowym, jednak do tej pory nikt nie zastosował jej jeszcze w składanych smartfonach. Nowy patent Apple został pierwotnie złożony w styczniu 2020 roku.

iPhone jednak w wersji składanej?

Jak można przeczytać we wniosku patentowym, Apple będzie chciało stworzyć urządzenie z wyświetlaczem, który pozwoliłby sprzętowi na samodzielną naprawę, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Teoretycznie auto-naprawianie składanego elementu może aktywować się automatycznie, na przykład podczas ładowania urządzenia lub zgodnie ze wcześniej ustalonym harmonogramem, który będzie można dowolnie zmieniać. Cała konstrukcja miałaby do opisywanego procesu wykorzystywać prąd, ciepło oraz światło w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

W zgłoszeniu patentowym Apple stwierdzono również, iż osłona ekranu składanego smartfona może posiadać specjalną warstwę elastomeru, który łatwo odzyskuje pierwotny kształt. Bardzo możliwe, że w tym przypadku chodzi o ochronę wrażliwych elementów znajdujących na zewnątrz oraz pod obudową składanego iPhone’a. Zastosowanie elastomeru pozwoliłoby również całej konstrukcji być znacznie odporniejszą na uszkodzenia.

appleskladanysmartfonpatent2
fot. Przemyslaw Marczyński - Unsplash

Auto-naprawianie posiadał już dawno temu inny smartfon, LG G Flex zaprezentowany w 2013 roku. Koreańczycy zastosowali w swoim sprzęcie samonaprawiającą się tylną obudowę, która była w stanie automatycznie wyeliminować zadrapania oraz mniejsze rysy.

Obecnie nic nie wskazuje na to, aby Apple miało w najbliższym czasie zaprezentować swojego składanego smartfona, jednak tego typu wnioski patentowe pokazują, że Amerykanie bardzo poważnie myślą o stworzeniu podobnej konstrukcji.

Źródło: TheVerge / fot. Age Barros - Unsplash