Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Prywatna chmura Azure w biurze? Lenovo ma na to sposób
Piątek, 25 Wrzesień 2020 14:37, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
2020-09-25 144417
Chmura prywatna i jej zastosowania w biznesie.

Rozwiązania chmurowe są już na tyle popularne, że praktycznie każde przedsiębiorstwo korzysta z nich w jakiejś formie. Może być to magazyn plików, poczta lub też oprogramowanie w formie SaaS. Niezależnie od tego są jednak przypadki, gdy nie możemy udostępnić naszych danych poza siecią przedsiębiorstwa, a chcemy użyć chmury, aby zapewnić komfort pracy użytkownikom i administratorom.

Tu z pomocą przychodzą nam rozwiązania ThinkAgile MX Azure Stack HCI, dzięki którym w prosty sposób można uruchomić prywatną chmurę. Wystarczą już dwa serwery MX1021, aby sprostać temu zadaniu. Według producenta, wymagane licencje otrzymamy wraz z maszynami.

Wszystkie narzędzia w jednym miejscu


Dziś wśród wielu menadżerów wysokiego szczebla pokutuje przekonanie, że własna chmura to olbrzymie wydatki na dział IT i czas poświęcony na obsługę. Nic bardziej mylnego. Dzięki ujednoliceniu zarządzania infrastrukturą hiperkonwergentną, na której oparta jest prywatna chmura Azure, administratorzy mają wszystkie narzędzia w jednym miejscu. Tyczy się to tak przydzielania zasobów, jak i dbania o bezpieczeństwo i aktualizacje. Takie rozwiązanie pozwala nawet zmniejszyć zatrudnienie w dziale IT lub da zespołowi czas na wprowadzanie innowacji.

Najczęściej wykorzystywanym sposobem dostarczania usług w prywatnej chmurze jest infrastruktura jako usługa (IaaS). W tym modelu firma korzysta z zasobów chmury takich jak przestrzeń dyskowa, moc obliczeniowa oraz sieć, jak i z usługi, nad którą ma pełną kontrolę. Drugi sposób to platforma jako usługa (PaaS). Tu chmura może dostarczać użytkownikom aplikacje lub skomplikowane oprogramowanie będące często głównym narzędziem przedsiębiorstwa.

2020-09-25 144618

Odpowiednie zabezpieczenie danychPrywatna chmura zapewnia też zdecydowanie większe bezpieczeństwo danych niż chmura publiczna. Wszystko jest za firmową ścianą ogniową, a nad całością pieczę trzyma własny dział IT. Własne polityki zabezpieczeń mogą być zdecydowanie bardziej restrykcyjne i - ponieważ całość spięta jest w jednej infrastrukturze ꟷ łatwo zadbać o wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Użytkownicy również odczuwają większy komfort pracy, bo w razie problemów kontaktują się z działem IT przedsiębiorstwa, a nie z firmą zewnętrzną.

Ważną rzeczą jest też prędkość działania i łatwa skalowalność do wymagań użytkowników. Infrastruktura jest wewnątrz, więc nie ogranicza nas przepustowość łącz internetowych, a administratorzy mogą błyskawicznie reagować na zmiany zapotrzebowania na moc obliczeniową każdej uruchomionej maszyny wirtualnej. Mogą je też konfigurować wg wymagań i tworzyć np. środowiska testowe zgodnie ze specyfikacją, jakiej żądają użytkownicy.

Bezpieczeństwo i prywatność są w modzieBudowa infrastruktury hiperkonwergentnej i oparcie na niej własnej prywatnej chmury nie jest więc tylko kaprysem i zwykłym podążaniem za trendami. W dużych przedsiębiorstwach to konieczność, a i w mniejszych wygoda oraz szybkość działania błyskawicznie zrekompensują poniesione nakłady finansowe. Bezpieczeństwo jest niejako wpisane w schemat działania takiej chmury i często może być decydującym argumentem dla klientów firmy.

Więcej na temat ThinkAgile MX Azure Stack HCI można dowiedzieć się odwiedzając stronę Lenovo.

Źródło: Lenovo