Smart wideodzwonek Netatmo. Sposób na kurierów, akwizytorów i gości

Jan DomańskiSkomentuj
Smart wideodzwonek Netatmo. Sposób na kurierów, akwizytorów i gości
{reklama-artykul}Smart dom daje wiele nowych możliwości, które sprowadzają się najczęściej do zwykłej wygody, ale bywa, że załatwiają małe, a problematyczne kwestie. Co możemy zyskać, jeśli zainteresujemy się smart dzwonkiem z kamerą? Oczywiście za jednym zamachem dostajemy połączenie tradycyjnego dzwonka i wizjera do drzwi, ale też nowe możliwości.

Zdalny smart wizjer z opcją rozmowy


Jednym ze sprzętów tego typu jest wchodzący w naszym kraju do sprzedaży już 28 września wideodzwonek Netatmo. Francuska firma kojarzona z urządzeniami smart home przygotowała sprzęt, który montujemy obok drzwi wejściowych czy bramy i dzięki niemu możemy zapewnić dwukierunkową komunikację. Jeśli ktoś skorzysta z dzwonka, to dostaniemy od razu powiadomienie na smartfonie.


Możemy od razu zweryfikować naszego gościa po podglądzie z kamerki. Wtedy po prostu podejdziemy i otworzymy w spokoju drzwi bez konieczności patrzenia przez tradycyjny wizjer, albo włączymy dwustronną komunikację głosową i np. poprosimy o chwilę oczekiwania, kiedy jesteśmy zajęci w przeciwległej części domu i nieco czasu zajmie nam podejście do wejścia. A rozpoznani w kamerce nieproszeni goście? Udawanie, że nie ma nas w domu, kiedy dostrzeżemy akwizytora, nie jest może eleganckie, ale Neatmo także nam w tym pomoże. Kiedy jesteśmy na zakupach lub w pracy, też dostaniemy komunikat przez Internet. W takim wypadku możemy chociażby powiedzieć kurierowi, aby zostawił przesyłkę w dogodnym miejscu, jeśli nie jest wymagany podpis na dokumentach.

 

Domowy monitoring przy drzwiach


Druga funkcja, to wideorejestrator. Podgląd z wideodzwonka Netatmo da się aktywować w każdym momencie. Co więcej, istnieje funkcja detekcji ruchu, która włączy nagrywanie, kiedy ktoś będzie się kręcił w pobliżu. Lokalnie na karcie microSD (z szyfrowaniem), a w przyszłości przy kolejnych aktualizacjach także w chmurze (Dropbox albo serwer FTP, w tym także domowy). Także w takim wypadku można ustawić powiadomienie na telefonie czy mieć dostęp do historii zdarzeń.

Netatmo wideodzwonekPodgląd zdarzeń i aktualna transmisja z wiedodzwonka / foto. Netatmo

Specjalny algorytm pozwala na odróżnienie nieszkodliwego ruchu od potencjalnie podejrzanego, co więcej można ustalić specjalną strefę alarmową, więc nie powinniśmy dostawać niepotrzebnych powiadomień. A o wszystko w full HD z HDR w widoku szerokokątnym 140 stopni i nawet w nocy dzięki wykorzystaniu podczerwieni. W zasadzie dostajemy nawet trzy sprzęty – dzwonek, wizjer i monitoring.

Automatyzacja z Apple HomeKit


Smart wideodzwonek Netatmo jest kompatybilny z Apple HomeKit, więc oprogramowanie pozwoli na tworzenie specjalnych scenariuszy np. włączenie posiadanego przez nas smart oświetlenia w chwili wykrycia intruza przed domem, aby zasymulować naszą obecność, kiedy nie ma nas na miejscu. To także zgodność z asystentem głosowym Apple Siri. Niestety nie ma kompatybilności z Google Home. Inny sprzęt Netatmo ma wsparcie dla świetnego smart systemu IFTTT, który pozwala na tworzenie nawet bardziej zaawansowanych scenariuszy niż Apple HomeKit, a jest obecny także na Androdzie (choć może być zarządzany też przez stronę WWW) i kompatybilny z Asystentem Google. Czy IFTTT trafi też do wideodzwonka? Niestety firma nic o tym nie wspominała. Ale jeśli stosuje opisywane rozwiązanie w innych produktach, nie trzeba do końca tracić nadziei, może kiedyś będzie w planie taka opcja. Oczywiście aplikacja Netatmo dostępna jest na Androida i iOS, a transmisja danych (bezprzewodowa po WiFi n 2,4 GHz) jest szyfrowana w standardzie klient-klient.

Netatmo wideodzwonekWideodzwonek Netatmo sprawdzi się też na zewnętrz, deszcz i wilgoć nie stanowią problemu / foto. Netatmo

Montaż wideodzwonka Netatmo jest dość prosty, choć wymaga podstawowych narzędzi i podłączenia do sieci energetycznej. Jeśli nie macie pociągniętej instalacji elektrycznej w miejscu, gdzie miałby się znajdować, to niestety trzeba ją wykonać, bo sprzęt nie działa na akumulatorze czy wymiennych bateriach, a z sieci (przy napięciach wejściowych 8-24 i 230 woltów). Ale można to zrobić nawet na zewnątrz, bo nie są mu straszne warunki atmosferyczne w tym deszcz i śnieg (ma certyfikat IP44). Z jakim wydatkiem musimy się liczyć? Urządzenie Netatmo zagości w Polskich sklepach 28 września w sugerowanej cenie 1399,99 złotych.

Zobacz również: Xiaobai Widsom Gate H1 – smart drzwi od Xiaomi

Źródło i foto: Materiały prasowe Netatmo / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.