Instalki.pl » Aktualności » Hardware » PlayStation 5 - oficjalna cena i data premiery
Środa, 16 Wrzesień 2020 22:43, Wpisany przez Maksym Słomski
ps5 cena sprzedaz
Cena i data premiery PlayStation 5 ujawnione.

Dziś o 22:00 wystartowało wydarzenie PlayStation 5 Showcase, na którym firma Sony prezentowała najnowsze informacje dotyczące swojej konsoli oraz przygotowywanych z myślą o niej grach. Wszyscy gracze z wypiekami na twarzy czekali na rozwianie dwóch najważniejszych tajemnic związanych z premierą. Doczekali się. Sony ujawniło datę rozpoczęcia sprzedaży PlayStation 5 oraz cenę konsoli. Transmisję na samym tylko YouTube oglądało ponad milion internautów!

PlayStation 5 cena


Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, Sony zaprezentowało dwie wersje PlayStation 5. Do sprzedaży trafi droższa wersja PlayStation 5 oraz PlayStation 5 Digital Edition, pozbawiona napędu płyt. Na niższe niż spodziewane wcześniej ceny PS5 mógł wpłynąć fakt wcześniejszej prezentacji cen konsol Xbox Series X i Xbox Series S. Polska cena Xbox Series S okazała się wręcz szokująco tania.

  • Cena PlayStation 5 to 499 euro (ok. 2220 złotych)
  • Cena PlayStation 5 Digital Edition to 399 euro (ok. 1775 złotych)
 
cena ps5 w polsce
Cena PlayStation 5 jest zaskakująco atrakcyjna! | Źródło: Sony

PlayStation 5 kiedy sprzedaż?


Konsole trafią do regularnej sprzedaży 19 listopada. Na wybranych rynkach debiut nastąpi wcześniej, bo już 12 listopada. Oczywiście w gronie krajów wyróżnionych w ten sposób nie znalazła się Polska.

premiera ps5
Sprzedaż PlayStation 5 w Polsce ruszy 19 listopada. | Źródło: Sony

Niestety, wszystko wskazuje na to, że Sony stworzy mniej PS5 niż zakładano.

PlayStation 5 gry


Zapis z dzisiejszego wydarzenia oraz wszystkie zaprezentowane dziś zwiastuny najważniejszych gier zmierzających na PlayStation 5 obejrzycie poniżej.PlayStation 5 wygląd


Wygląd PlayStation 5 został ujawniony 11 czerwca tego roku. Do sprzedaży trafi wariant z napędem na płyty i tańszy, pozbawiony tego elementu. Złośliwi mówią, że PlayStation 5 wygląda jak router. Naszym zdaniem prezentuje się fenomenalnie.


Przy okazji zaprezentowano wtedy nowy kontroler DualSense.

Japońska firma zapowiedziała, że kontroler DualSense sprawi, że gracz jeszcze bardziej wsiąknie w wirtualne światy prezentowane w grach. Ma w tym pomóc między innymi nowa technologia haptycznego sprzężenia zwrotnego. W kontrolerze zagoszczą także adaptacyjne przełączniki w triggerach L2 i R2, które w zależności od napotkanej sytuacji wymagać mogą odmiennej siły nacisku. Wygląda na to, że pad DualSense może być najbardziej zaawansowanym gamepadem na świecie.


Tak wygląda DualShock, kontroler do PlayStation 5. | Źródło: Sony

PlayStation 5 specyfikacja


Specyfikacja PlayStation 5 została ujawniona w marcu tego roku w trakcie GDC. Urządzenie Sony będzie mniej wydajne niż Xbox Series X od Microsoftu. Jego atutem ma być nowoczesny dysk SSD.

PlayStation 5 korzystało będzie z 8-rdzeniowego procesora wykonanego architekturze Zen 2, o taktowaniu 3,5 GHz (zmiennym). Sprzęt korzystał będzie z układu graficznego w autorskiej architekturze RDNA 2 z 36 CU i taktowaniem 2230 MHz. Na dokładkę sprzęt otrzyma 16 GB pamięci RAM GDDR6 o przepustowości 448 GB/s. Moc obliczeniowa konsoli szacowana jest na 10,28 TFLOPS. Przypominam, że Xbox Series X dysponował będzie wydajnością na poziomie 12 TFLOPS i 52 CU.

Design PlayStation 5 budzi kontrowersje. Czy słusznie? | Źródło: Sony

PlayStation 5 kompatybilność wsteczna


Na PlayStation 5 można będzie uruchomić gry z PlayStation 4, ale na start będzie to zaledwie 100 "najlepszych tytułów", w które użytkownicy grają obecnie najczęściej. Kompatybilność wsteczna PS5 z konsolami wcześniejszych generacji jest wykluczona. Potwierdził to ostatecznie jeden z publikowanych niedawno komunikatów Ubisoftu.

Dla porównania, Xbox Series X będzie gwarantował dostęp do gier nie tylko z Xbox One, ale także Xbox 360, a nawet pierwszej konsoli Xbox.

Źródło: Sony