Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Apple Watch Series 6 i Apple Watch SE oficjalnie. Co nowego?
Wtorek, 15 Wrzesień 2020 21:21, Wpisany przez Patryk Korzeniecki
Apple Watch 6 SE
Nowy sprzęt od Apple zaprezentowany.

Apple odkrył karty i zaprezentował nowe zegarki - Apple Watcha 6 i Apple Watcha SE. Firma zdecydowała się wprowadzić dwa modele z różnych półek cenowych. Zacznijmy od droższego wariantu.

Apple Watch 6 - bez kompromisów


Apple Watcha 6 wyposażono w ulepszony czujnik biometryczny, który teraz potrafi także mierzyć poziom natlenienia krwi. Biorą w tym udział diody czerwone i podczerwone, których odbite od skóry światło jest następnie zbierane przez dedykowane sensory. Apple deklaruje, że pomiar saturacji zajmuje ok. 15 sekund. Oczywiście na pokładzie nie zabrakło elektrokardiogramu i możliwości mierzenia tętna.

Apple chwali się, że współpracuje ze specjalistami z amerykańskich uniwersytetów. Jednym z celów są badania nad korelacją tętna i natlenienia a zakażeniem COVID-em. Możemy więc oczekiwać, że w przyszłości pojawi się związana z tym funkcjonalność.

Apple Watch 6 SEW prezentacji podkreślano zalety nowego czujnika Apple Watcha 6 / Foto: Apple

Apple Watch 6 napędzany jest procesoem Apple S6, który bazuje na czipie Apple A13. Producent biecuje 20 procent większą wydajność w porównaniu z poprzednikiem. Firma wspomina też o funkcji Always On Display, która jest znacznie jasniejsza w nowym modelu.

Apple Watch 6 to także sporo nowych, zaawansowanych tarcz. Marka dała ponadto deweloperom narzędzia do tworzenia własnych, specjalistycznych motywów, np. dla fotografów czy biznesmenów biegających od spotkania do spotkania.

Apple Watch 6 SEApple Watch 6 będzie dostępny w nowych wariantach kolorystycznych / Foto: Apple

Ważną nowością jest nowy pasek, który został ochrzczony imieniem Solo Loop. Jest pozbawiony wszelkich klamer, zapięć i otworów. Możliwe było to dzięki zastosowaniu specjalnego, rozciągliwego silikonu (odpornego oczywiście na działanie wody i potu). Oprócz tego pojawiła się też podobna wersja przypominająca tkaninę oraz nowe opcje skórzanych pasków - z wypustkami i podwójnym rzemykiem. Pojawiły się też nowe kolory zegarków, m.in. czerwony - po raz pierwszy w serii.

Apple Watch 6 SEWidok na nowy czujnik Apple Watcha 6 / Foto: Apple

Jeszcze ważniejszą kwestią jest jednak Family Setup. Rozwiązanie to umożliwia połączenie kilku smartwatchy z jednym iPhonem. Funkcja jest skrojona z myślą o rodzicach, którzy chcą trzymać pieczę nad swoimi dziećmi. Rodzic ma m.in możliwość sprawdzania lokalizacji podopiecznego czy definiowania, z kim może się kontaktować.

Na początku Family Setup będzie dostępne w 12 krajach. Co ciekawe, na liście znalazła się Polska.

Apple Watch SE - w końcu tańsza wersja


Smartwatche firmy z Cupertino nie należą do tanich. Wobec tego sporo osób ucieszy fakt, że firma przygotowała model przyjaźniejszy dla portfela.

Apple Watch SE wyposażono w ten sam ekran co Apple Watch 6, jednak zmienił się procesor - zamiast jednostki S6 mamy do czynienia z nieco wolniejszym czipem S5. Ma za to te same czujniki co droższy brat i tak jak on obsługuje funkcję detekcji upadku.Apple Watch 6 SEApple Watch SE / Foto: Apple

Jaka jest jeszcze różnica? Oczywiście cena.

Apple Watch 6 i Apple Watch SE - cennik


Ceny Apple Watcha 6 zaczynają się od 1899 zł (40 mm koperta z aluminium w kolorze srebrnym + opaska sportowa), za wersję 44 mm zapłacimy minimum 2049 zł. W przypadku wariantu GPS + Cellular cena wynosi 2349 zł (40 mm) i 2499 zł (44 mm). 

Apple Watch SE został wyceniony na 1299 zł (40 mm) i 1449 zł (44 mm). Wariant GPS + Cellular kosztuje 1549 zł (40 mm) lub 1699 zł (44 mm). 

Co ciekawe, w trosce o środowisko firma postanowiła zrezygnować z dołączania ładowarki - w zestawie znajdziemy sam kabel.
 
Źródło: Apple