Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Koniec Android TV? Oficjalna przystawka jako Chromecast with Google TV
Wtorek, 15 Wrzesień 2020 13:38, Wpisany przez Jan Domański
Google Sabrina - Chromecast with Google TVSabrina smart TV od Google z nietypową nazwą.

Wciąż czekamy na oficjalne zaprezentowanie zbliżającej się przystawki smart TV od samego Google. Do tej pory na rynku przodują takie konstrukcje jak Xiaomi Mi Box S (i nowszy Xiaomi Mi TV Stick) oraz kilka generacji Nvidia Shield TV. Oczywiście mamy też mniej znane sprzęty, ale wbrew pozorom prawdziwy Android TV, a nie "Android z dziwną nakładką chińskiego producenta" jest mniej spotykany. Jedynie bezpośrednio na telewizorze mamy pewność, że każdy Android jest od razu Androidem TV.

Google TV zamiast Android TV?


Możliwe, że to kres tej platformy. A przynajmniej pod kątem nazewnictwa. Według ostatnich doniesień, oficjalne zaprezentowanie przystawki Google znanej dotąd jako Sabrina jest bardzo bliskie. Jednak zdziwić może nas jej określenie Google Chromecast with Google TV. Przydługa nazwa, ale w miejscu, gdzie występuje Google TV spodziewalibyśmy się najwyżej Android TV. Czy to początek rebrandingu? Zmiana nazwy miałaby być spowodowana dużymi różnicami w najnowszej edycji Android TV. Google bardziej skupiało by się w systemie na samej zawartości, a nie aplikacjach, stąd możliwy rebranding.


A co w samym wnętrzu? Wciąż opieramy się na spekulacjach, ale już w czerwcu wypłynęły informacje na temat spodziewanych podzespołów Google Sabrina (czy raczej Google Chromecast with Google TV). Możemy spodziewać się czterordzeniowego procesora Amlogic S905X2 z rdzeniami Cortex-A53 o taktowaniu do 1,8 GHz wykonanego w procesie technologicznym 12 nm. Poza tym wbudowanego GPU Mali G31 MP2 i najpewniej 2 GB RAM oraz modułu sieciowego (WiFi oraz Bluetooth) Broadcom BCM43569.

Cena Google Smart TV uderzy w Xiaomi


Bardzo ciekawie zapowiada się cena urządzenia. Istnieją dwie wersje doniesień, które mówią o 49,99 lub 59 dolarach, co w prostym przeliczeniu daje około 185 lub 220 złotych. Drożej niż Xiaomi Mi TV Stick full HD, ale mowa o obsłudze 4K czy po prostu lepszych parametrach. Xiaomi Mi Box S można mieć najtaniej już za około 220 złotych i w przypadku tej przystawki zapewne będzie zażarta walka o klienta stawiającego na 4K. Oczywiście zwykła zamiana po kursie jest zaniżona w stosunku do ewentualnej realnej ceny, ale i tak Xiaomi Mi Box S wydaje się być bezpośrednim konkurentem. Wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się w środę 30 września podczas oficjalnego wydarzenia Google.

Zobacz również: Przystawka Google Sabrina coraz bliżej. Certyfikacja Android TV w FCC

Źródło i foto: 9to5google