TEAMGROUP QX to najbardziej pojemny dysk SSD 2,5 cala na świecie. Pojemność imponuje

Patryk KorzenieckiSkomentuj
TEAMGROUP QX to najbardziej pojemny dysk SSD 2,5 cala na świecie. Pojemność imponuje
{reklama-artykul}Dyski SSD są znacznie szybsze od tradycyjnych dysków talerzowych. Progres jest widoczny zaróno w kwestii samych transferów, jak i czasu dostępu do plików. Rewelacyjne osiągi dysków półprzewodnikowych są jednak drogie i z reguły mniej pojemne niż talerzowe odpowiedniki. Firma TEAMGROUP postanowiła pójść po rekord w kategorii dysków 2,5 cala. Oto model QX.

TEAMGROUP QX to nie tylko rekordowo pojemny dysk SSD…

TEAMGROUP QX ma wielkość standardowego dysku do notebooka, a mimo to potrafi zmieścić aż 15,3 TB danych. To istny rekord tego formatu, choć modele 3,5 cala można kupić nawet z astronomicznymi 100 TB.

Za gromadzenie informacji odpowiadają kości 3D QLC. Producent deklaruje, że dysk potrafi wyciągnąć transfery rzędu 560 MB/s dla odczytu i 480 MB/s dla zapisu.

Dysk QX wyposażono w kilka rozwiązań, które mają dbać o stabilność i rzetelność konstrukcji. mowa tu m.in. o pamięci podręcznej smart dual Cache i technologii SLC Caching. Ciekawe, jak dysk będzie się zachowywał przy długim zapisie lub odczycie – pamięci oparte o kości QLC potrafią znacznie zwalniać w takich sytuacjach. Szkoda, że producent się tym nie chwali. A w tak dużym dysku zdecydowanie powinien.

Dysk SSD QX 15,3 TB największy na świecieQX wygląda na zwykły dysk, jednak to nie jest sprzęt dla przeciętnego konsumenta / Foto: TEAMGROUP

…ale także rekordowo żywotny i drogi

Dysk SSD TEAMGROUP QX wyposażono oczywiście w funkcję TRIM przedłużającą jego żywotność oraz NCQ przyspieszającą transfery i obniżającą zużycie kości.

Producent informuje, że oprócz TEAMGROUP QX charakteryzuje się rekordowym wskaźnikiem TBW wynoszącym 2560 TB. Ciężko znaleźć na rynku dysk, który charakteryzowałby się podobnymi osiągami.

Zobacz również: SSD Samsung 980 Pro na PCIe 4.0. Koreańczycy znów przeganiają konkurencję

TEAMGROUP QX jest poza tym niesamowicie drogi – w przeliczeniu kosztuje prawie 15 000 złotych. Ze względu na koszt zakupu i charakterystykę będzie więc rozwiązaniem ekstremalnie niszowym. Ciężko będzie przekonać do kupna przeciętnego Kowalskiego, jednak produkt może się przydać w centrach danych lub innych specjalistycznych zastosowaniach.

Źródło: TEAMGROUP

Udostępnij

Patryk Korzeniecki