Najmocniejszy miniPC wkrótce na Indiegogo. GMK NucBox wygrywa z Chuwi i XCY

Jan DomańskiSkomentuj
Najmocniejszy miniPC wkrótce na Indiegogo. GMK NucBox wygrywa z Chuwi i XCY
{reklama-artykul}Ostatnimi czasy możemy zaobserwować pewien wyścig wśród producentów wyjątkowo małych miniPC. Chuwi zaprezentował model LarkBox, który jest najmniejszym komputerem tej klasy mogącym odtwarzać treści 4K. Za to XCY ma więcej pamięci RAM, choć kosztem nieco gorszego procesora. W tej batalii na prowadzenie wysuwa się GMK NucBox.

GMK NucBox zapowiada się najlepiej z miniPC

Do Chuwi LarkBox nie brakuje mu wiele, to w zasadzie pomijalne różnice w rozmiarze. Jego podstawa mierzy 61 x 61 mm, a wysokość 42 mm. Dzięki temu jest nawet minimalnie mniejszy od propozycji Chuwi o 1 mm wysokości. Natomiast waga GMK NucBox wynosi 125 g. Wszystkie opisywane miniPC pracują pod kontrolą różnych wersji procesorów Intel Celeron.

GMK NucBoxMałe gabaryty i sporo zastosowań / foto. GMK 

GNK NucBox będzie miał na swoim pokładzie najmocniejszy z nich, czyli Intel Celeron J4125. Jednostka czterordzeniowa z bazowym taktowaniem 2,0 GHz, a w turbo o 2,7 GHz i kartą graficzną Intel UHD 600 (250 MHz, w trybie zwiększonej wydajności do 750 Mhz). To lepiej niż Intel Celeron J4115 w Chuwi LarkBox, a tym bardziej Intel Celeron N4100 w XCY Mini PC M1T X51 (który jest już w regularnej sprzedaży).

Lepiej niż Chuwi LarkBox i XCY Mini PC M1T X51

Dalej można wymienić 8 GB RAM LPDDR4, czyli tyle co w XYC M1T, a więcej niż 6 GB z Chuwi LarkBox. Pamięć dyskowa w podstawowej wersji będzie wynosiła 128 GB, ale opiera się na SSD M.2 2242, a nie eMMC jak Chuwi (choć LarkBox ma też gniazdo na opcjonalny SSD). W dodatku już na start także do wyboru w wariantach 256 GB i 512 GB. Zestaw złącz jest bliźniaczy jak u konkurencji. USB-C w roli ładowania, dwa duże porty USB-A 3.0 (czyli 3.2 Gen 1), HDMI, złącze dźwiękowe minijack 3.5 mm i czytnik kart microSD.

Kolejna wyższość przejawia się w łączności bezprzewodowej. Zastosowano lepszy moduł, więc standard Bluetooth jest nowszy w postaci 5 (jak u Chuwi, ale lepiej niż w XCY). Karta sieciowa jest zgodna z dwuzakresowym WiFi ac (WiFi 5) 2×2 o prędkości do 867 Mb/s. Oczywiście znów będziemy mogli korzystać z Windowsa lub Linuxa.

Niedrogie, oszczędne maleństwo do prostych prac

Projekt jest bardzo podobny, ale pod każdym względem lekko wyprzedza albo chociaż zrównuje się z Chuwi LarkBox (który jest obecny na Indiegogo jeszcze tylko przez niecałą dobę) a także XCY Mini PC M1T X51. Cena jest także atrakcyjna. Kampania na Indiegogo ma ruszyć w połowie sierpnia ze specjalną zniżką 24 proc., więc GMK NucBox będzie wtedy oferowany od 159 dolarów (około 595 złotych). Ostateczna cena detaliczna po kampanii ma wynieść 209 dolarów (780 złotych). Aby nie przegapić startu zbiórki, można zapisać się do newslettera GMK NucBox na Indiegogo.

Zobacz również: Tego brakowało w GeForce Now. W końcu synchronizacja ze Steam

Co można zrobić na GMK NucBox lub innych omawianych miniPC? Dobrze sprawdzą się jako mała maszyna do podstawowych zadań jak przeglądanie treści w Internecie, prosta praca biurowa, granie w nowe wymagające gry w streamingu GeForce Now lub nachodzącym Microsoft xCloud, a przede wszystkim jako odtwarzacz treści multimedialnych.

GMK NucBoxWszystkie niezbędne porty, no może poza interfejsem LAN, ale można kupić adapter USB / foto. GMK

Nie będzie problemu nawet z filmami w 4K, a miniPC nie zajmą dużo miejsca obok TV, można je też przytwierdzić do pleców monitora dzięki uchwytom w standardzie VESA. Oczywiście nie są to wyśrubowane wydajne komputery, ale jeśli nie mamy dużych wymagań na moc, to można kupić taniej taką jednostkę i zaoszczędzić także na prądzie i miejscu pod komputer.

Zobacz również: Raspberry Pi: najmniejszy gamingowy PC na świecie. Jak puszka Coli

Źródło i foto: GMK

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.