Instalki.pl » Aktualności » Hardware » Sportowa koszulka Xiaomi Mijia Cardiogram T-Shirt zmierzy EKG
Środa, 05 Sierpień 2020 07:25, Wpisany przez Jan Domański
Xiaomi Mijia Cardiogram T-Shirt EKGWygodne ułatwienie dla sportowców od Xiaomi.

Elektronika ubieralna (tzw wearables czy smart wear), zdobywa coraz większą popularność. Z jednej strony wchodzą w nią firmy kojarzące się głównie z odzieżą, ale bywa też owocem marek głównie związanych ze sprzętem okołokomputerowym. Jednym z przykładów tej drugiej grupy jest Xiaomi i ich nowa koszulka sportowa.

Czujniki w koszulce Xiaomi Mijia zamiast dodatkowego pasa


Tak, po specyficznej zabawce dla kotów w formie Xiaomi Youpin Petoneer Laser wracamy do sprzętu typowo dla ludzi. Xiaomi Mijia Cardiogram T-shirt jest po prostu koszulką do ćwiczeń i treningów, ale z miejscem na przytwierdzenie elektronicznego elementu. Pośrodku paska umieszczonego na klatce piersiowej umieszcza się moduł z czujnikami, interfejsem Bluetooth i baterią.

Xiaomi Mijia Cardiogram T-Shirt EKGPoza małym świecącym elementem na klatce piersiowej, nic nie zapowiada sprzętu "smart" / foto. Xiaomi via xiaomiplanets

Zwykle pod naszą zwyczajną koszulkę trzeba zakładać dodatkowy pas z czujnikami, co nie jest idealnie wygodnym rozwiązaniem. Pas łączy się z opaską lub zegarkiem czy bezpośrednio telefonem. Jeśli interesujecie się sportem, to nowa koszulka chińskiej marki będzie bardziej komfortowym kompanem przy jego uprawianiu. Gniazdo w ubraniu sprawia mniej kłopotu niż zapinanie i noszenie pod nim całego pasa.

Diagram EKG i aktualne tętno


Materiał koszulki wykonano z syntetycznego włókna Cotech. Co ważne, materiał potrafi wychwytywać niewielki prąd z powierzchni ludzkiego ciała, więc nie potrzeba metalowych elementów mających kontakt z naszą skórą. Sygnał będzie dostarczony do czujników samym materiałem T-shirtu. W parze zastosowano też optyczny czujnik pracy serca.

Xiaomi Mijia Cardiogram T-Shirt EKGElektroniczny element umieszczany pośrodku klatki piersiowej / foto. Xiaomi via xiaomiplanets

To wszystko umożliwia mierzenie tętna ale i tworzenie kompletnego wykresu EKG. Wizualizacja pracy naszego serca na wykresie jest dostępna po około minucie zbierania informacji. Poza pokazywaniem danych na ekranie telefonu w dedykowanej aplikacji, sam elektroniczny element ma wbudowane diody, które sygnalizują konkretne zakresy tętna różnymi kolorami. W przypadku zbyt wysokiego, elektronika może zacząć sygnalizować nasz niepokojący stan wibracjami.


Koszulkę można zamawiać wyłącznie na chińskim rynku w cenie 249 juanów (około 135 złotych). Zapewne później, jak wiele produktów z platformy Xiaomi Youpin, będzie oferowana w sklepach z wysyłką na cały świat, w tym Polskę. Ale wtedy na pewno będzie miała chociaż odrobinę wyższą cenę, której na razie nie znamy.

Zobacz również: Router Xiaomi Mi AIoT AX3600 opóźniony w Europie

Źródło i foto: Xiaomi via xiaomiplanets