Jaka alternatywa dla Xiaomi Mi Band 5? Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Jaka alternatywa dla Xiaomi Mi Band 5? Przegląd sportowych opasek (lato 2020)
Xiaomi za każdym razem, kiedy prezentuje nową opaskę, triumfuje. Regułę potwierdzić może lipcowa premiera modelu Mi Band 5, który wśród komentatorów rozbudził naprawdę wiele emocji. Czy zasłużenie? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, stworzyliśmy zestawienie najciekawszych propozycji w segmencie inteligentnych opasek. Sami oceńcie, czy na rynku obecnie jest miejsce dla pozostałych producentów.

Xiaomi Mi Band 5

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Xiaomi Mi Band 5 wyposażono w 1,1-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 126 x 294 pikseli i jasności 450 nitów. Zgodnie z deklaracjami producenta bateria o pojemności 125 mAh zapewnia pracę do 20 dni w trybie eko, jednak jak donoszą użytkownicy, opaska wytrzyma nie więcej niż 14 dni. Sporym udogodnieniem w porównaniu do poprzednika jest sama ładowarka, która wreszcie nie wymaga wyjmowania pastylki z opaski – wystarczy tylko przyłożyć tackę do pinu i gotowe. Nie mogło oczywiście zabraknąć wodoszczelności 5 ATM.

Obok zwiększonej ilości trybów sportowych wśród funkcji znaleźć można m.in. analizę snu z wykrywaniem fazy REM, monitorowanie stresu, cyklu menstruacyjnego (Mi Band sam wykryje płeć). Opaska pozwala jednocześnie na sterowanie muzyką, a także uruchomienie spustu migawki naszego smartfonu. Nie potwierdziły się jednak plotki o tym, że urządzenie będzie wspierało pomiar stopnia wysycenia krwi tlenem (SpO2), wersja w polskiej dystrybucji nie otrzymała także NFC. Tak jak w poprzedniku za łączność odpowiada moduł Bluetooth 5.0.

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Xiaomi Mi Band 4

mi band 4 opaska

{reklama-artykul}W porównaniu do najnowszej wersji Mi Band 4 posiada mniejszy (0,95”) i nieco ciemniejszy (400 nitów) ekran o rozdzielczości 120 x 240 pikseli. Wyposażono go jednak w większą baterię o pojemności 135 mAh, która pozwala na pracę przez 20 dni. W kwestii ładowania użytkownicy często narzekali na problematyczne wyciąganie pastylki. Nie ma GPS, a opaska łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetooth 5.0.

Na pokładzie znajdziemy 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, czujnik tętna oraz czujnik zbliżeniowy. Taki zestaw pozwala m.in. na monitorowanie biegania na zewnątrz, na bieżni, jazdy rowerem, spaceru, ćwiczeń oraz pływania w basenie (szczelność 5 ATM umożliwia zanurzenie do 50 metrów). Jest też pomiar snu, jednak zdaniem wielu użytkowników jest on nieprecyzyjny. Warto dodać, że opaska umożliwia odczytywanie powiadomień oraz sterowanie muzyką.

Huawei Band 4

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Huawei Band 4, podobnie jak Xiaomi Mi Band 4, miał swoją premierę już rok temu. Przez ten czas cena została obniżona do poziomu 110 zł, co wydaje się bardzo atrakcyjną ofertą. W zamian za tę kwotę otrzymujemy opaskę wyposażoną m.in. w funkcję pomiaru saturacji krwi (Sp02), której zabrakło np. w produktach Xiaomi. Bardzo funkcjonalnie rozwiązano także ładowanie, które nie wymaga użycia przewodów, ponieważ port USB wbudowano w pasek – po jego zdjęciu wystarczy tylko podłączyć się do laptopa lub dowolnej ładowarki.

Opaskę wyposażono w ekran TFT o przekątnej 0,96 cala i rozdzielczości 80×160 pikseli. Dzięki obecności akcelerometru, czujnika podczerwieni i tętna możliwe jest monitorowanie kilkunastu aktywności sportowych. Huawei chwalony jest także za precyzyjną analizę jakości snu podzieloną na cztery fazy. Wady? Bateria o pojemności 91 mAh maksymalnie wytrzymuje jedynie 9 dni. Mimo wodoszczelności 5 ATM wśród aktywności zabrakło także pływania. Zaskoczeniem natomiast nie jest brak NFC oraz GPS.

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Honor Band 5

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)
Honor Band 5 miał nieco niewdzięczne zadanie, ponieważ zmuszony został do bratobójczej walki z modelem Huawei Band 4. Różnice między nimi są niewielkie, jednak kilka kwestii przemawia na korzyść Honora. Jakie? Przede wszystkim otrzymał ekran AMOLED o przekątnej 0,95 cala oraz wyższej rozdzielczości wynoszącej 240 × 120 pikseli. Co więcej, bateria o pojemności 100 mAh pozwala na 14 dni pracy – w przypadku intensywnego korzystania czas ten może się skrócić nawet do 5 dni.

Do zestawu dołączono ładowarkę, która do podłączenia nie wymaga ściągania paska. Tak jak w przypadku modelu Huawei Band 4, zastosowano tutaj akcelerometr, krokomierz oraz pulsometr optyczny. Tradycyjnie, do dyspozycji dostajemy możliwość monitorowania snu oraz wielu aktywności fizycznych, wśród których wreszcie znaleźć można pływanie. Nie zabrakło także funkcji pomiaru saturacji krwi (Sp02) oraz wodoszczelności 5 ATM. Za łączność ze smartfonem również odpowiada Bluetooth 4.2. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować brak NFC oraz GPS.

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Huawei Band 4 Pro

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Huawei Band 4 Pro, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwinięciem podstawowej wersji modelu Band 4. Poza kosmetycznymi różnicami dodano moduł GPS, który w przypadku biegania pozwala na precyzyjne śledzenie trasy bez konieczności noszenia smartfonu. Bardzo przydatne, ale Huawei każe sobie za to dopłacić ponad dwukrotność ceny, jaką należy zainwestować w „zwykły” Band 4.

Opaska wyposażona jest w matrycę AMOLED o przekątnej 0,95 cala i rozdzielczości wynoszącej 240 x 120 pikseli. Większy ekran oraz obecność modułu GPS oznaczać będzie wyraźnie krótszy czas pracy na baterii (100 mAh), który powinien wynieść ok. 5 dni przy intensywnym korzystaniu. Reszta bez znaczących zmian: opaska pozwala na monitorowanie aktywności fizycznych (w tym pływania), jest też pomiaru saturacji krwi (Sp02), możemy także prześledzić fazy snu. Jedynie szkoda, że w droższym wariancie producent umieścił już nieco leciwy moduł Bluetooth 4.2. Zawiedzeni będą również ci, którzy spodziewali się, że wyższa cena oznaczać będzie obecność modułu NFC.

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Oppo Band

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Oppo Band jest to próba zburzenia dotychczasowego ładu polegającego na bezsprzecznym liderowaniu firmy Xiaomi w tej kategorii produktów. Czy się uda? Na papierze opaska wygląda bardzo obiecująco. Sprzęt wyposażony jest w matrycę AMOLED o przekątnej 1,1 cala i rozdzielczości 126 x 294 pikseli oraz baterię o pojemności 100 mAh, która ma zapewniać do 14 dni pracy.

Opaska pozwala monitorować spalanie kalorii, kroki i dystans, ale też sen, puls oraz – w odróżnieniu od Xiaomi Mi Band 5 – poziom natlenienia krwi. Do dyspozycji użytkowników oddano 12 trybów sportowych. Brak tutaj modułu GPS, ale w wersji Fashion otrzymujemy moduł NFC – prawdopodobnie jednak nie zapłacimy nim w Polsce. Oczywiście konstrukcja zabezpieczona jest wodoszczelnością 5 ATM.

Przegląd sportowych opasek (lato 2020)

Amazfit Band 6

Przy okazji zestawienia warto także wspomnieć o nieco tajemniczej opasce. Amazfit Band 6, bo o niej mowa, nie miała jeszcze premiery, ale już wzbudziła wiele emocji. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, Amazfit Band 6 konstrukcyjnie prawdopodobnie będzie kopią modelu Mi Band 5.

Znaczącą różnicą ma być jednak obecność pomiaru stopnia wysycenia krwi tlenem (SpO2) oraz wsparcie dla Alexy. Pamiętajmy, że nie są to potwierdzone wieści – jak już się takowe pojawią, na pewno będziemy Was o nich informować.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.