Genialna obudowa dla Raspberry Pi. Cooler Master Pi Case 40

Jan DomańskiSkomentuj
Genialna obudowa dla Raspberry Pi. Cooler Master Pi Case 40
{reklama-artykul}Minikomputer jednopłytowy Raspberry Pi jest wykorzystywany chociażby do pełnienia roli miniPC, jako sterownik smart home, serwer plików. Jego zastosowania są wyjątkowo szerokie, ale kiedy chcemy go odpowiednio obudować, spotykamy się albo z brakiem wyprowadzeń na porty, albo wręcz przeciwnie ze zbyt dużymi otworami złącz, przydało by się też chłodzenie.

Cooler Master i społeczność Raspberry Pi

Matteo Costa z Cooler Mastera rozmawiając ze znajomym wymieniali się szczegółami, jakie powinna spełniać idealna obudowa dla Raspberry Pi, narzekali też na różne konstrukcje. Rozwiązanie nasunęło się samo. Czemu by nie stworzyć czegoś we własnym zakresie? W końcu Cooler Master, to m.in. producent obudów komputerowych.

Cooler Master Pi Case 40Wygodny dostęp do złącz / foto. Cooler Master @ Kickstarter

I tak przy udziale sugestii społeczności maliny narodził się projekt Cooler Master Pi Case 40. Obudowa dedykowana linii Raspberry Pi 4 jest solidnie wykonana (w dużej mierze z aluminium) i ma wystający element, który po zamknięciu dotyka procesora, więc całkiem sprawnie w pasywny sposób odprowadza ciepło. Na spodzie zastosowano otwory montażowe zgodne ze standardem VESA i mocowaniem do ściany.

Przycisk i wygodne porty w malinie

Ciekawym dodatkiem odróżniającym obudowę Cooler Master Pi Case 40 od typowych tanich modeli, jest przycisk włącznika. Można go dowolnie zaprogramować, aby np. odpalał konkretną aplikację, a niekoniecznie tylko włączał komputer.

Cooler Master Pi Case 40Dzięki uchwytowi Raspberry Pi zamontujemy wygodnie np. na odwrocie monitora / foto. Cooler Master @ Kickstarter

Często problemem jest dostęp do portów przy jednoczesnym zakryciu w razie takiej konieczności. Obudowa Raspberry Pi od Cooler Mastera ma sporo odpowiednich otworów z zamknięciami, w dodatku bez zbędnego luzu wokół konektorów. Nawet można w pełni korzystać z 40-pinów GPIO (zastosowano boczne kątowe wyprowadzenie) czy złącz kamery oraz ekranu.

Niby Cooler Master, ale projekt z Kickstartera

Większe firmy raczej nie korzystają z croudfundingu, ale obudowa Cooler Master dla Raspberry Pi jest dostępna w kampanii na Kickstarterze. Dla azjatyckich przedsiębiorstw taka praktyka jest częstsza, ostatnio dużym powodzeniem cieszy się chociażby Chuwi LarkBox z Indiegogo. To już druga inicjatywa Cooler Mastera na wspominanej platformie, wcześniej zajęto się niewielką, 24-przyciskową klawiaturą gamingową ControlPad.

Do końca zbiórki pozostało jeszcze 22 dni, ale ustalony próg funduszy został już dawno przebity. Za jedną sztukę Pi Case 40 przyjdzie zapłacić 23 Euro (około 100 złotych). W paczce zawarto też zestaw montażowy VESA. Wysyłki rozpoczną się we wrześniu. Oczywiście po kampanii w regularnej sprzedaży obudowa będzie drożej wyceniona.

Źródło i foto: Cooler Master @ Kickstarter

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.