Historyczny moment. Cena akcji AMD wyższa od Intela na giełdzie

Maksym SłomskiSkomentuj
Historyczny moment. Cena akcji AMD wyższa od Intela na giełdzie
{reklama-artykul}
Wczorajszy katastrofalny dzień dla marki Intel okazał się jednym z najlepszych dni w historii dla marki AMD. Po tym jak ogłoszono, że Intel opóźnia procesory 7 nm do co najmniej 2022 roku, akcjonariusze zareagowali paniką. Przeciwną reakcję dało się zaobserwować wśród inwestorów AMD, które już teraz sprzedaje rozwiązania wyprodukowane w litografii 7 nm.

Akcje Intela w dół, AMD w górę

Wczorajszy dzień na NASDAQ, giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie, Chinach, Japonii i Dubaju, był wyjątkowo burzliwy dla inwestorów. Cena akcji Intela spadła z dnia na dzień aż o 16,24% – z poziomu 60,40 USD na zamknięciu 23 lipca, do zaledwie 50,59 USD na zamknięciu 24 lipca – w reakcji na słowa CEO marki, Boba Wana.

kurs akcji intel
Kurs akcji Intel na dzień 24 lipca 2020 roku. | Źródło: mat. własne z Google

W zupełnie odmiennych nastrojach były osoby inwestujące w papiery wartościowe AMD. Kurs akcji AMD zyskał z dnia na dzień aż o 16,50%, rosnąc z poziomu 59,57 USD na zamknięciu 23 lipca do wartości 69,40 USD na zamknięciu 24 lipca.

kurs akcji amd
Kurs akcji AMD na dzień 24 lipca 2020 roku. | Źródło: mat. własne z Google

Pomimo takich rezultatów na giełdzie Intel radził sobie wcześniej nieźle od strony finansowej. W opublikowanym raporcie przychodów za drugi kwartał 2020 roku wykazano skorygowany zysk na akcję na poziomie 1,23 dolara oraz przychody w wysokości 19,73 miliarda dolarów. Kolejny kwartał nie musi już jednak wyglądać tak obiecująco, a inwestorzy mają tego pełną świadomość.

Pod względem kapitalizacji rynkowej AMD wciąż jest za plecami marki Intel. Kapitalizacja Intela wynosi obecnie ok. 255 miliardów dolarów, podczas gdy AMD – zaledwie 69 miliardów dolarów.

Intel ma poważny problem

10. generacja procesorów marki Intel jest już szóstą z kolei (!) wykorzystującą 14 nm proces technologiczny. Dopiero w połowie 2021 roku Intel planuje przejść na proces 10 nm, a na 7 nm dopiero z końcem 2022 roku lub z początkiem 2023 roku. AMD już od ponad roku sprzedaje procesory wykonane w procesie 7 nm od TSMC, w architekturze Zen 2. W momencie, gdy Intel przejdzie na proces 7 nm, AMD może dysponować gotowymi rozwiązaniami w technologii 5 nm.

Zobacz też: „Kompromitacja Intela – zmanipulowane wyniki przy porównaniu z AMD.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.