Nvidia ma chrapkę na ARM. Przejęcie byłoby ogromną zmianą w branży

Jan DomańskiSkomentuj
Nvidia ma chrapkę na ARM. Przejęcie byłoby ogromną zmianą w branży
{reklama-artykul}Już od dawna słyszymy doniesienia o tym, że SoftBank, do którego należy brytyjski potentat ARM, chciałby pozbyć się firmy ze swojego portfolio. W 2016 roku koncern skupiający w swoich rękach udziały z przedsiębiorstw różnych sektorów, w tym IT, nabył ARM za 32 miliardy dolarów. SoftBank chciałby napływu funduszy w dobie koronawirusa, ale na pewno nie odda tak ważnego gracza na rynku chipów za bezcen.

Posiadacz ARM mógłby wywrzeć ogromny wpływ na branżę

Potencjalnie Japoński SoftBank mógłby odsprzedaż ARM innej wielkiej firmie związanej z układami scalonymi, czyli Nvidii. Bloomberg dotarł przez swoje kontakty do źródła, które twierdzi, że amerykańska firma związana z kartami graficznymi i szeroko rozumianą elektroniką oraz komputerami, zwróciła się do koncernu w celu omówienia możliwości przejęcia ARM.

Brytyjski ARM nie produkuje chipów, ale rozwija architekturę ARM i udziela licencji na jej użytkowanie. Poza smartfonami i tabletami, SoC typu ARM znajdziemy w niektórych komputerach, routerach i innych urządzeniach sieciowych, sprzęcie IoT, telewizorach, niektórych konsolach i w zasadzie większości elektroniki, która musi przetwarzać dane swoim mikroprocesorem. Nawet obecnie najwydajniejszy superkomputer Fugaku pracuje pod kontrolą procesorów Fujitsu A64FX, które są jednostkami typu ARM.

Apple bez zainteresowania ARM

Kto by nie chciał kupić ARM i byłby również mocno związany z rynkiem IT, może być na celowniku różnych organizacji będących regulatorami rynku. Istotny jest fakt, że podobno SoftBank kontaktował się z Apple z ofertą odsprzedania ARM, ale gigant z Cupertino nie był zainteresowany. Z jednej strony to dziwne, tym bardziej, że Apple planuje przejść w pełni na procesory architektury ARM i zrezygnować z Intela w swoich komputerach. Oczywiście tablety i smartfony już teraz pracują na tego typu SoC. Jednak koncern z logiem nadgryzionego jabłka nie licencjonuje swojego oprogramowania czy sprzętu, więc ARM zapewne nie wpisuje się w strategię biznesową firmy.

Mac Mini Developer Transition KitMac Mini Developer Transition Kit / foto. Apple

Jeśli faktycznie dojdzie do kupienia pakietu większościowego czy wręcz całego ARM przez Nvidię (jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób będzie zrealizowane przejęcie, niezależnie od tego, kto kupi ARM), to historia zatoczyłaby pewnego rodzaju koło. W końcu jeszcze kilka lat temu SoftBank był dużym udziałowcem Nvidii, choć w końcu pozbył się wszystkich wpływów u zielonych.

Źródło: Bloomberg / Foto tytułowe: ARM

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.